štvrtok, 23 marca, 2023
ÚvodFilmŽelanie k narodeninám

Želanie k narodeninám


Režisérka Marta Ferencová v posledných rokoch kopla do vrtule a točí nové komédie čoraz častejšie. Vlani sa mihla mozaikovým kúskom Želanie pre Ježiška a tvorivý tím sa pustil do ďalšej komédie, kde by mohla vyniknúť nielen dvojica Eva Holubová – Jaroslav Dušek, ale aj poltucet iných postáv… Netreba sa báť, nejde o pokračovanie či prepojenie postáv, smelo môžete prísť na film bez znalosti prvého.

Dianie sa točí okolo oslavy pre postavu Holubovej – Líba má 65 a želanie, aby sa u nej zišla celá família. Doteraz to nebol problém, akurát tento rok má najmä synček Petr iné plány. Paralelne má totiž jeho priateľ Karel narodky (35) a uprednostní čas s ním. (Samozrejme, doteraz o ňom doma nepovedal, spomína fiktívnu priateľku.) Aby sa zbavil iných oslávencov, simuluje náhlu chorobu, no nečaká, že rodinka sa k nemu dovalí aj s tortou. Okrem rodičov nechýba pár ďalších členov rodiny – a ešte sa mihne aj Karlova sestra Veronika, ktorá na chvíľu odložila svoje deti novému partnerovi a ten ich stratí. Začína séria neskutočných náhod i nehôd, kde sa zapoja ďalší účastníci – a najmä sa celá skupinka uvedie do pohybu.

Netrvá dlho, kým z rýchleho prológu s jedným párom na peknej chalupe prejdeme do skladania celého tímu. Prvých 20 minút vám bude trvať, kým sa zorientujete, kto je kto a najmä ku komu patrí. Postavy sa začnú miešať, keď sa ocitnú v jednom dome. Interakcií je neúrekom a zamotávanie sa do lží smeruje k zábavným momentom. Že tu niečo nesedí, začnú odhaľovať starí i mladí – dedko Dušek s vnukom pátrajú po drobných detailoch typu „kde sú nejaké fotografie zo stien“, ktoré urgentne Petr zvesil. A podozrení je čoraz viac…

Rodinná komédia tohto typu maximálne ťaží z viacerých trapasov a najmä Petrových klamstiev, ktoré kopí do neuveriteľného mixu. Zdá sa, že sa v poslednej chvíli vždy vynájde a každú ďalšiu postavu hodí do iného vreca, ale aj samotné obete jeho lží majú vlastné rozhodnutia. Určite nechce Karel trčať v garáži či Veronika hrať jeho fiktívnu milú donekonečna, vtedy mu neostane nič iné… iba prísť s niečím iným. Petr sa ukáže byť z istej časti sebecká postava a z inej strachopud, ktorý nedokáže vyjsť s pravdou najavo.

Želanie k narodeninám

Hoci sa môžete obávať, že sa bude celý film odohrávať iba v jednom dome, nie je to tak. Akoby Ferencová pochopila, že potenciál sa zhruba po 30-40 minútach vyčerpá a na obmedzenom priestore ani z 10 postáv viac vtipov nevykresá. Preto je celkom vítané, že sa film dá do pohybu vďaka dvom strateným deťom. Tak začína pátranie v pohybe, lebo ako sa hýbu deti, tak sa presúva aj kolóna oslávencov – pri ich vysokom počte to vydá na celkom slušnú zábavu s presunmi na rôznych vozidlách.

Akurát druhá polovica trošku odloží Líbu s manželom či Petra s Karlom na vedľajšiu koľaj. Sústredíme sa na deti, ich mamu Veroniku (tak vynikne Veronika Khek-Kubařová, ktorá tu takto nie je iba kráska do počtu), zaujímavo sa vyvíjajúcu postavu „náhradného tatínka“ v podaní Jaroslava Plesla vs. reálne bojujúceho tatka Davida Švehlíka (nedávno videný v TV rozprávke Krakonošove tajomstvo). V tomto trojuholníku sledujeme ako sa menia charaktery postáv a čoho sú schopné.

Želanie k narodeninám

Avšak osobne cítim, že v poslednej tretine filmu dochádza dych. Okrem pár skvostných momentov (poliši zastavujúci nákladné auto) už ťažko dokáže ohúriť a finálne scény mi prišli trošku silené. Väčšinu času sa však bavíte dobre, bodíky sa znižujú až k záveru. Pozitívna je stopáž 93 minút, viac by film ani neuniesol. Herecké obsadenie je z veľkej časti trefné, postavy zábavné a netlačia zbytočne na pílu.

Poteší najmä Tomáš Klus, ktorý si vychutná najmä epizódky. Igor Orozovič hapká v každej šlamastike a sú tu aj známe detské tváre z minulého Želania – až máte pocit, že Valentýna Bečková a Jakub Barták si vystačia aj sami. Nechajte však priestor Eve Holubovej či Simone Babčákovej a užijete si takmer ich každú vetu.

Na jedno pozretie ok zábavná žánrovka.

Přání k narozeninám (Česká republika, 2022, 93 min.)
Réžia: Marta Ferencová. Scenár: Marta Ferencová, Adam Dvořák. Hrajú: Eva Holubová, Jaroslav Dušek, David Švehlík, Simona Babčáková, Veronika Khek Kubařová, Matěj Hádek, Tomáš Klus, Igor Orozovič a ďalší

source

RELATED ARTICLES

Most Popular