Kryptomeny spôsobujú doslova ošiaľ a k investovaniu lákajú aj ľudí, ktorí by ešte pred časom na svoje úspory najradšej nechali odložené na bežných účtoch v banke. Navyše, už to nie je len bitcoin. Vidinu rýchleho zárobku ponúkajú aj kryptomeny, ktoré rastú ešte rýchlejšie. 
Investičné príručky však zvyknú tvrdiť, že minulé výnosy nie sú zárukou ďalšieho rastu, a pri volatilite kryptomien to platí ešte mnohonásobne viac. 
Ak by si bitcoin nakúpil na začiatku tohto roka (pri sume okolo 32 000 dolárov za 1 BTC) k dnešnému dňu by si sa radoval z nárastu o 77 %. Z tvojich 1 000 eur by teda za päť mesiacov bolo 1 770 eur, ak odrátame nemalé poplatky najznámejších kryptobúrz. 

Bitcoin je rozhodne najznámejšia kruptomena a v posledných mesiacoch s ňou začalo experimentovať aj veľa tradičných firiem a bánk. Tesla napríklad vo februári nakúpila bitcoiny za 1,5 miliardy dolárov, ako informovalo CNBC.
To okamžite vyhnalo hodnotu nahor, pričom Elon Musk ani nemusel oznamovať, že jeho automobilka začne prijímať platby v bitcoinoch za svoje nové autá ako alternatívu k dolárom či eurám. 
Ak podľa teba ide len o krátkodobý výstrelok, radšej zostaň bokom. Ak však veríš celej technológii decentralizovaného blockchainu, môžeš počúvať napríklad Ollieho Leecha z kryptoburzy Coinbase, podľa ktorého sa niekedy dostane až k hranici milióna dolárov. 
„Skutočne tomu verím, že v určitej fáze, už len kvôli nedostatku, sa z neho stane skutočne vzrušujúce aktívum na držanie,“ povedal pre Yahoo Finance s odkazom na to, že niekedy v budúcnosti príde k vyťaženiu všetých 21 miliónov blokov bitcoinu. 

Logo

Editor Startitup s.r.o.

1500 – 2200 €
mesačne
mesačne

1200 €
mesačne
mesačne
1500 – 2200 €
mesačne
mesačne
1400 – 2300 €
mesačne
mesačne

V prípade bitcoinu sa však často ukazuje prstom na energeticky mimoriadne náročnú ťažbu, kedy dnes už vo väčšine prípadov zaplatíš viac za elektrinu pre svoje grafické karty, ako na nových blokoch bájnej kryptomeny zarobíš. 
Platforma Ethereum má niekoľko výhod navyše, v zabezpečenom blockchaine napríklad môže bežať aj počítačový kód a aplikácie pre smartfóny. Jednotlivé transakcie (platby) navyše môžu byť potvrdzované oveľa rýchlejšie a vďaka tzv. smart kontraktom sú bezpečnejšie pre všetky zúčastnené strany. 
Možno aj preto rastie mena ether oveľa rýchlejšie, ako samotný bitcoin. Od januára tohto roku by si získal až 355 %. 

Ani to však nie je žiadny rekord. Business Insider sa pozrel na 10. najúspešnejších kryptomien, ktoré sa v roku 2021 zatiaľ zhodnotili najvýraznejšie.

Podobný prehľad možno nájsť na stránke Kriptomat.
Pohľad na najziskovejšiu kryptomenu za doterajšie štyri mesiace je až šokujúci. Dogecoin na hodnote narástol o šialených 9 516 % (z pôvodnej hodnoty 0,006 dolára 31. 12. 2020). Tvojich 1 000 investovaných eur by tak malo hodnotu vyše 95 tisíc eur, za čo už v niektorých mestách Slovenska môžeš rozmýšľať aj nad kúpou bytu.
Problémom je, že podľa portálu Investopedia.com dnes existuje viac než 4 000 rôznych kryptomien a vsadiť na tú správnu je doslova lotéria. Navyše, tie menej známe, často hanlivo označované ako sh*tcoiny, obvykle nemajú žiadnu reálnu hodnotu a využitie. 
Ich cena tak môže lietať aj o stovky percent denne. Napríklad, toľko oslavovaný dogecoin síce od januára „vyletel na Mesiac“, no dnes môže byť na vrchole a do pár mesiacov spadnúť znova na dno. 
V prípade kryptomeny, ktorá reaguje najmä na tweety Elona Muska, je to navyše pravdepodobnejšie, než v prípade Bitcoinu. Ako píše Fontech, dogecoin začínal ako vtip, o čom jednoznačne svedčí aj logo samotnej kryptomeny. 

Malý objem obchodovaných kryptomien s hodnotou hlboko pod 1 dolár navyše otvára dvere špekulantom. Na platformách ako Reddit či Discord nájdeš organizované skupiny, ktoré sa snažia umelo zvyšovať hodnoty vybraných kryptomien v rádoch hodín či dní. Ako to funguje?
Administrátori si jednoducho vyberú ľubovoľnú kryptomenu a potom svojich sledovateľov požiadajú, aby ju v určitý čas začali nakupovať. Jej hodnota tak začne rásť, čo niekedy priláka pozornosť médií a naláka ďalších kupujúcich. 
V tom momente však môžu svoj „majetok“ predať a cena začne opäť padať. Ak investuješ na začiatku a peniaze vytiahneš včas, budeš vysmiaty. Ak investuješ na vrchole, čaká ťa už len pád.
Ďakujeme, že čítaš Startitup. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@startitup.sk.

source