Novinka od Xiaomi láka tradične skvelým pomerom cena/výbava.
Xiaomi oficiálne predstavilo zástupcu vyššej strednej triedy, model 11T Pro. Ten prináša niekoľko zmien, avšak v mnohom nadväzuje na minuloročný model Mi 10T Pro. Telefón som mal možnosť používať niekoľko dní pred oficiálnym predstavením a v tomto článku si môžete prečítať moje prvé dojmy.
Xiaomi zrušilo používanie slova „Mi„, takže novinka má skrátený názov – nie je to Xiaomi Mi 11T Pro, ale iba Xiaomi 11T Pro. Výrobca síce ubral z názvu, avšak pridal na softvérovej podpore a už dávnejšie oznámil, že 11T Pro dostane 3 veľké aktualizácie systému Android a 4 roky bezpečnostných aktualizácií.
Telefón som mal k dispozícii s nadstavbou MIUI Global 12.5.3 s bezpečnostnými aktualizáciami k 1. júlu 2021. Nadstavba je založená na systéme Android 11 a podrobné detaily o jej funkciách si môžete prečítať v našom článku, TU.
11T Pro poháňa procesor Snapdragon 888, má 8 GB RAM a 256 GB úložisko. Jeho reakcie sú bleskové, používateľský zážitok je na vysokej úrovni. Cena tejto konfigurácie je na Slovensku 659 eur.
Xiaomi 11T Pro ponúka 6,67-palcový plochý displej s rozlíšením 1080 × 2400 px. Ide o AMOLED panel s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz – v nastaveniach si môžete vybrať medzi 60 Hz a 120 Hz. Telefón neponúka variabilnú frekvenciu, takže funguje v režime, ktorý si zvolíte.
AMOLED displej má výbornú kvalitu, vysoký maximálny jas a ponúka aj podporu pre Dolby Vision, čo som využil pri sledovaní služby Netflix. Okrem toho ponúka štandardy HDR10 a HDR10+. Z tohto hľadiska ide o výbornú výbavu na sledovanie videa.
Multimediálnu výbavu tvoria dva reproduktory Harman Kardon, ktoré sú umiestnené na spodnej a hornej hrane. S takýmto riešením som sa doteraz stretol najmä v prípade tabletov – tie majú obvykle štyri reproduktory. Smartfóny väčšinou využívajú horný reproduktor na prednej strane pod horným rámikom displeja.
Toto riešenie však prináša plnohodnotnú stereo reprodukciu a 11T Pro chválim aj za vysokú maximálnu hlasitosť. Telefón môžete používať aj bez externého reproduktora a bez problémov si spravíte diskotéku alebo si užijete sledovanie videa naplno.
Ďalším zlepšením je 120 W nabíjanie. Ide o značný posun z 33 W nabíjania v prípade Mi 10T Pro. 120 W nabíjanie dokáže nabiť telefón za optimálnych podmienok z 0 % na 100 % v priebehu 20 minút. V mojom prípade to trvalo počas prvého testovania necelú polhodinu, avšak na pozadí bežali procesy a synchronizácia.
Bez ohľadu na to, 120 W nabíjanie oceníte aj počas cestovania či počas krátkych prestávok – bežne som si nabíjal telefón z 30 % na 80 % v priebehu 10 minút. A výhodou je, že nabíjačka nabije aj notebook cez USB-C, čo nebýva vždy samozrejmosťou.
Xiaomi 11T Pro má 5000 mAh batériu, avšak telefón má aj pomerne vysokú spotrebu. Počas náročného používania vám vydrží necelý deň, v prípade rekreačného používania som ho nabíjal raz za dva dni.
Xiaomi tvrdí, že 120 W nabíjanie výraznejšie neznižuje životnosť batérie a po cca 800 nabíjacích cykloch (cca 1,5 až 2 roky používania) by mala mať batéria použiteľnú kapacitu na úrovni 80 % svojej pôvodnej kapacity. To zatiaľ neviem posúdiť, ale faktom je, že k určitej degradácii batérie dochádza aj pri štandardnom nabíjaní.
11T Pro ponúka trojicu fotoaparátov108 Mpx hlavný senzor od Samsungu s clonou f/1.75, ktorý v štandardnom režime zgrupuje 9 pixelov do jedného a fotí v 12 Mpx rozlíšení. Ultraširokouhlý senzor Sony IMX355 má rozlíšenie 8 Mpx a clonu f/2.2. Trojicu uzatvára 5 Mpx makro senzor, takisto od Samsungu. Vo výbave je 2× bezstratový zoom, využíva sa hlavný senzor, a až 10× digitálny zoom.
Telefón fotí pekné fotky vo dne aj v noci. Hlavný senzor dominuje množstvom detailov, na veľmi dobrej úrovni je tiež ultraširokouhlý senzor a to aj v horšom svetle. Na výsledný ortieľ však bude potrebné telefón porovnať s priamou konkurenciou.
Niekoľko fotografií, ktoré som odfotil pomocou 11T Pro nájdete priamo v tomto článku. Ďalšie fotky z tohto telefónu nájdete v samostatnom článku, ktorý zverejníme čoskoro. Prípadne si ich môžete pozrieť už teraz na mojom Google Disku, kde sú k dispozícii originály fotografií v pôvodnom rozlíšení.
Okrem teleobjektívu sa do výbavy 11T Pro nedostali ďalšie dve vlastnosti, ktorých absencia bola vytýkaná predchodcovi. Konkrétne ide o odolnosť voči vode a prachu na úrovni IP68 (telefón je odolný iba voči postriekaniu na úrovni IP53) a bezdrôtové nabíjanie.
Originály týchto fotiek a ďalšie fotky si môžete pozrieť v zložke na mojom Google Disku, TU.
Xiaomi 11T Pro na mňa počas prvých dní zapôsobil. Ide o kvalitný kus hardvéru, ktorý má všetko potrebné – poteší skvelou multimediálnou výbavou a tiež kvalitným fotoaparátom. Superrýchle nabíjanie je čerešničkou na torte.
Ak nevyžadujete od telefónu bezdrôtové nabíjanie, odolnosť IP68 či teleobjektív, potom budete so Xiaomi 11T Pro spokojní a predpokladám, že bude patriť medzi TOP favoritov vo svojej cenovej kategórii. Poteší aj nadštandardná softvérová podpora na úrovni 3 veľkých aktualizácií systému Android.
Pre úplnosť dodám, že Xiaomi 11T Pro využíva snímač odtlačkov prstov v bočnom napájacom tlačidle. Funguje rýchlo a spoľahlivo. V kombinácii s oficiálnym ochranným obalom, ktorý je súčasťou balenia, je jeho používanie menej pohodlné, ako keď máte telefón bez obalu.
Cena: od 619 eur, 659 eur za testovanú konfiguráciu 8 GB RAM + 256 GB, v predaji od októbra
Zapožičal: Xiaomi
Zdroj: vlastné
Prečítajte si aj:
Ďalšie tlačové správy >>

source