štvrtok, 23 marca, 2023
ÚvodEkonomikaVyššie úrokové sadzby podľa Kažimíra začínajú fungovať a je potrebné pokračovať

Vyššie úrokové sadzby podľa Kažimíra začínajú fungovať a je potrebné pokračovať

Zvýšenie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou bolo podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra nevyhnutné a potrebné.

Dusenie sektora

A ani aktuálne dianie na finančných trhoch nemení nič na jeho názore, že je potrebné pokračovať. To, čo sa deje na trhoch, nevníma ako globálny problém. Je to podľa neho skôr pripomenutie potreby mať sa na pozore.

Roky počúvam, ako prílišnou reguláciou dusíme finančný sektor a aké kontraproduktívne to je. Nesúhlasil som vtedy, nesúhlasím ani dnes,“ skonštatoval Kažimír.

Riziká pri inflácii

O to, čo sa často nazýva kazajkou bánk, sa dnes môžeme podľa neho oprieť a spokojne spávať s vedomím, že aj v prípade zásadných problémov sme schopní danú situáciu zvládnuť.

Kroky, ktoré sme podnikli od júla minulého roku, prinášajú ovocie a začíname vidieť účinky. Vyššie úrokové sadzby začínajú fungovať,“ povedal Kažimír. Zároveň doplnil, že je zbytočné špekulovať, čo sa udeje v máji. „Počkajme si,“ uviedol. Riziká pri inflácii existujú podľa neho na oboch stranách, no z jeho pohľadu sú oveľa väčšie riziká smerom nahor.

Aktuálny pohľad na budúci vývoj inflácie na celom horizonte nami prognózovaného obdobia hovorí podľa mňa jasne v prospech potreby pokračovať. To, či, ako razantne, v koľkých krokoch a až kam, ukáže čas, dáta,“ uzavrel Kažimír.

source

RELATED ARTICLES

Most Popular