19.9. 10:49 Ak by sa tak stalo, bude to druhá najväčšia primárna verejná ponuka (IPO) v nemeckej a tretia v európskej histórii
Vstup nemeckého výrobcu luxusných športových áut Porsche na burzu by mohol spoločnosť ohodnotiť až na 75 miliárd eur.  
Volkswagen, ktorý je materskou spoločnosťou Porsche, uviedol, že stanovil cenu preferenčných akcií pre IPO Porsche v rozpätí od 76,50 eura do 82,50 eura na akciu. To znamená ohodnotenie Porsche na 70 miliárd až 75 miliárd eur. V prípade dosiahnutia hornej hranice rozpätia by to podľa údajov spoločnosti Refinitiv znamenalo tretiu najväčšiu IPO v európskej histórii. Obchodovanie s akciami Porsche na frankfurtskej burze sa začne 29. septembra, dodal VW.
V rámci uvedenia na burzu sa 911 miliónov akcií Porsche rozdelí na 455,5 milióna preferenčných a 455,5 milióna kmeňových akcií. Celkovo 113,875 milióna preferenčných akcií bez hlasovacieho práva sa počas IPO ponúkne investorom.
Na základe dohody Volkswagenu zo začiatku septembra s jeho najväčším akcionárom, holdingom Porsche SE, celkovo 25 percent plus jednu kmeňovú akciu automobilky Porsche bez hlasovacieho práva získa holding. Tento objem kmeňových akcií získa Porsche SE za cenu preferenčných akcií plus 7,5-percentnú prémiu. Predaj akcií Porsche by tak mal priniesť 18,1 miliardy až 19,5 miliardy eur.
Pri slove korporát si mnoho ľudí predstaví obleky s kravatami, pravidlá a formálne vzťahy v chladných open officoch. O tom, že tak to vyzerať nemusí, vedia svoje aj traja zamestnanci spoločnosti Dell Technologies, ktorí vo firme prežili veľkú časť pracovného života. Ich začiatky boli rôznorodé, vo firemnej kultúre sa však našli rovnako.
Pojem vôňa sa už nepoužíva výlučne ako niečo pre ženy. V skutočnosti muž, ktorý ju používa, vie, čo chce a vždy si vyberie vôňu, ktorá podčiarkne jeho mužnosť, dominanciu a dobrý vkus.
Predseda Odborového zväzu školstva Pavel Ondek informoval, že zväz bude v budúcom roku presadzovať zmenu pracovných pomerov učiteľov vysokých škôl z doby určitej na dobu neurčitú
„Stali sme sa väčšinovými vlastníkmi celosvetovo významnej firmy v odbore malorážovej munície, ktorá vyrába v niekoľkých významných štátoch NATO," dodal majiteľ holdingu Michal Strnad
Predplaťte si TREND. Viac článkov, menej reklamy, nižšia cena.
© 2022 News and Media Holding, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.

source