štvrtok, 23 marca, 2023
ÚvodFilmVšetky moje listy spáľ

Všetky moje listy spáľ


Keď človek neustále naráža do tých istých múrov a opakuje rovnaké chyby, možno je čas pozrieť sa do minulosti a pátrať po skrytej príčine svojich problémov. Urobí tak aj Alex, ktorý sa pre záchvaty zúrivej žiarlivosť stále viac vzďaľuje manželke a deťom. Cesta proti prúdu času ho zavedie až k tajomstvám jeho starého otca, slávneho spisovateľa, ktorého, zdá sa, zbožňovali všetci – okrem jeho najbližších. Film Všetky moje listy spáľ je vášnivou melodrámou režiséra Björna Rungeho (Manželka) na motívy skutočných udalostí. Do našich kín prichádza ako otvárací film deviateho ročníka prehliadky súčasných severských filmov Scandi.

Sven Stolpe (1905 – 1996) bol významným švédskym spisovateľom, dramatikom, kritikom a prekladateľom. Okrem svojej tvorby a vyhranených názorov na spoločnosť a morálku sa preslávil aj celoživotnou nevraživosťou voči mladšiemu kolegovi Olofovi Lagercrantzovi. Nezasvätení, vrátane Stolpeho vnuka, taktiež spisovateľa Alexa Schulmana, si mohli myslieť, že išlo len o konkurenčnú rivalitu. V skutočnosti však za vzájomnou nenávisťou bola oveľa chúlostivejšia príčina.

Keď Alex (vo filme nakrútenom podľa jeho knihy z roku 2018 ho stvárnil Sverrir Gudnason) s pomocou psychoterapeutky pátra po koreňoch svojich problémov, neustále sa vracia práve k menu starého otca. I keď ho vždy obdivoval a považoval za génia, podvedome tuší, že práve on bol zodpovedný za veľkú časť bolesti a sporov v ich rodine. Ponára sa teda do archívov aj vlastných spomienok, aby sa pokúsil prísť na kĺb tomu, prečo bol vlastne jeho slávny dedo taký, aký bol.

Pátranie ho privedie až do 30. rokov 20. storočia, k počiatkom manželstva dedka Svena (Bill Skarsgård) s babičkou Karin (Asta August), krásnou a inteligentnou prekladateľkou so smutnými očami. Alex bol ako dieťa svedkom mnohých ich konfliktov a teraz zisťuje, že to medzi nimi zrejme škrípalo už vtedy na začiatku. Do ich vzťahu totiž vstúpil niekto tretí. Bol ním práve Olof Lagercrantz (Gustav Lindh), v tom čase začínajúci spisovateľ plný romantických ideálov.

Všetky moje listy spáľ

Na prvý pohľad išlo o klasický, stokrát obohratý scenár: Zaneprázdnený úspešný muž sa venuje viac práci než manželke, a tak na scénu prichádza niekto iný, kto šikovne využije jej túžbu po pozornosti a komplimentoch. No čím viac sa Alex ponára do denníkov, fotiek, listov aj literárnych diel oboch sokov v láske, tým ťaživejší a nejasnejší sa mu ich milostný trojuholník zdá byť.

Všetky moje listy spáľ je inteligentná, citlivá a elegantne zahraná dobová dráma, v ktorej sa mieša hneď niekoľko silných tém. Je tu motív zamlčanej traumy, ktorá sa nesie v rodine naprieč generáciami a čaká na toho, kto by ju konečne vyliečil. Je tu toxický vzťah, ktorý je ničený a zároveň umelo predlžovaný skostnatenou morálkou a chorobnou žiarlivosťou. Nevyrovnané sily narcistického mača a ženy, ktorej spoločenské pravidlá nedovolia postaviť sa samú za seba, a potom tiež téma samotnej tvorby a umenia, do ktorého každá z postáv svojsky zašifrovala svoje krivdy a pocity.

Všetky moje listy spáľ

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že je tento film len jednou z mnohých melodrám s podobnou tematikou či atmosférou (a kus pravdy na tom možno aj je), funguje veľmi dobre. Má lahodnú výpravu (odohráva sa najmä na rekreačnom zámočku literárnej nadácie, ale nechýbajú v ňom ani idylické exteriéry), výborných hercov (najmä mladé verzie Svena a Karin excelujú) a nebojí sa ísť vo svojich témach chvíľami až nepríjemne hlboko.

Najviac asi, paradoxne, pokrivkáva rámcová dejová línia zo súčasnosti, ktorá rozpráva príbeh Alexa. Možno sa až príliš snaží o uhladený dejový oblúk s happy endom. Alebo hádam len pôsobí trochu suchopárne a schematicky v kontraste s emotívnou bezprostrednosťou ďalších línií. Celkový dojem z filmu to, každopádne, nijako výrazne nekazí.

Všetky moje listy spáľ je príjemnou pozvánkou na tohtoročný festival severského filmu Scandi a ďalším potvrdením, že súčasná švédska kinematografia je zárukou kvalitných diváckych zážitkov naprieč všetkými žánrami.

Bränn alla mina brev (Švédsko, 2022, 120 min.)
Réžia: Björn Runge. Scenár: Veronica Zacco, podľa románu Alex Schulman. Hrajú: Asta Kamma August, Bill Skarsgård, Gustav Lindh, Selma Modéer Wiking, Sverrir Gudnason, Björn Kinder, Liam Lundin, Caroline Sehm …

source

RELATED ARTICLES

Most Popular