sobota, 3 júna, 2023
ÚvodHudbaVinylové platne si upevňujú svoje miesto na trhu, za oceánom sa ich...

Vinylové platne si upevňujú svoje miesto na trhu, za oceánom sa ich vlani po desaťročiach predalo viac než CD-čiek

Predaj vinylových platní v Spojených štátoch prvý raz od roku 1987 prekonal predaj CD-čiek. Vyplýva to zo správy, o ktorej informuje spravodajský portál BBC.

V roku 2022 sa v krajine predalo tesne nad 41 miliónov vinylov v hodnote 1,2 miliardy dolárov, zatiaľ čo predaj CD dosiahol 33 miliónov a zodpovedal 483 miliónom dolárov.

Po pandémii prišlo oživenie

Zároveň bol vlaňajšok už šestnástym rokom rastu predaja platní, pričom predstavoval asi 71 % príjmov z fyzických formátov.

Príjmy z predaja hudobných nahrávok v USA rástli siedmy rok po sebe a dosiahli rekordných 15,9 miliardy dolárov.

Celkovo príjmy z hudobných nahrávok v roku 2022 stúpli o šesť percent, uvádza správa Združenia amerického nahrávacieho priemyslu (RIAA), pričom rástli najmä vďaka streamovaniu, no i predaju fyzických formátov.

Tržby z predaja fyzických formátov podľa správy už roky stabilne rastú, pričom v roku 2021 zaznamenali „pozoruhodné oživenie“ po utlmení v dôsledku pandémie COVID-19 v roku 2020.

Downloady sú na ústupe

Celkové príjmy z predaja hudby na fyzických nosičoch vzrástli v minulom roku o štyri percentá, k čomu prispeli najmä vinylové platne, ktoré zaznamenali nárast o 17 %, zatiaľ čo tržby z predaja CD klesli o 18 %.

Fyzickým kópiám hudby sa naďalej darilo lepšie ako digitálnym downloadom, uvádza správa, podľa ktorej sťahovanie digitálnych kópií zaznamenalo ďalší pokles tržieb, o 20 % na 495 miliónov.

To predstavuje výrazný kontrast oproti obdobiu ich najväčšej popularity, keď v roku 2012 tržby z ich predaja tvorili 43 % celkových príjmov z predaja hudobných nahrávok. Odvtedy však predaj downloadov prudko klesol až na vlaňajšie tri percentá.

Príjmy zo streamovania, ktoré zahŕňajú „predplatné, služby podporované z reklamy, digitálne a prispôsobené rádio, platformy sociálnych médií, digitálne fitnes aplikácie a iné“, narástli o sedem percent na rekordných 13,3 miliardy dolárov. Predstavovali pritom 84 % celkových príjmov.

Vysokokvalitný zvuk vinylu

Minuloročný predaj vinylových platní podľa predsedu a výkonného riaditeľa RIAA Mitcha Glaziera dokazuje, že vinyl „upevňuje svoju úlohu pevnej súčasti moderného hudobného trhu“.

„Milovníci hudby sa očividne nevedia nabažiť vysokokvalitného zvuku a hmatateľného spojenia s umelcami, ktoré vinyl prináša,“ vyjadril sa Glazier v príspevku na portáli Medium s tým, že „vydavateľstvá tento dopyt napĺňajú neustálym prúdom exkluzívnych titulov, špeciálnych reedícií a nádherne spracovaných obalov a diskov“.

source

RELATED ARTICLES

Most Popular