Typickou vianočnou polievkou z východu Slovenska je mačanka. Jej hlavnou ingredienciou je juška, teda voda z kyslej kapusty.
Najprv si vo vode namočte lesné hríby a v hrnci povarte jušku s koreninami a soľou. Potom do nej vhoďte scedené huby a po chvíľke varenia ju zahustite múkou alebo zemiakovým škrobom. V niektorých rodinách do nej pridávajú klobásu alebo údené mäso, ale väčšinou sa jedáva v bezmäsitej verzii.

Táto špecialita dostala svoj názov od spôsobu jej jedenia. Ide o omáčku, do ktorej sa buď nadrobil…

Táto špecialita dostala svoj názov od spôsobu jej jedenia. Ide o omáčku, do ktorej sa buď nadrobil…
Po východniarsky sa huby nazývajú „kozare“. Táto vianočná polievka je tradičná pre oblasť Zemplína a je veľmi podobná mačanke, lenže sa pripravuje trošku iným spôsobom.
Taktiež začnite namočením hríbov, ktoré ale potom pomeliete na mlynčeku, aby mali správnu konzistenciu. Ak by ste ich rozmixovali, neboli by tak výrazné. Tie potom zalejete vodou z kyslej kapusty, hodinu to takto povaríte, aby sa prepojili ich chute a pridáte do nej soľ, korenie a bobkový list. Keď sú už huby takmer hotové, pripravte si zápražku z masla, cibule, červenej mletej papriky a múky. Opäť všetko povarte a hoďte do toho za hrsť ryže a cesnak.

Hotovú polievku podávajte s poplankom. Ten sa vyrába z rovnakého cesta ako bobaľky či opekance. Vytvarujte ho do podoby veľkého posúcha, ktorý upečiete v rúre.
Bobaľky alebo opekance sa pripravujú z kysnutého cesta, ktoré vytvarujete do podoby malých guličiek. Tie sa zvyčajne zalievajú teplým mliekom s orechmi alebo makom.

makové pupáky sú tradičné slovenské vianočné jedlo, niekde sa podávalo počas dňa…

makové pupáky sú tradičné slovenské vianočné jedlo, niekde sa podávalo počas dňa…
V Černovej pri Ružomberku ich robia netradične na slaný spôsobom. Podľa miestnej tradície k nim pridávajú bryndzu a podávajú ich v rámci predjedla.
Vo viacerých rodinách môžeme badať zmiešané zvyky z niekoľkých regiónov. Tomu sa prispôsobuje aj ich sviatočné menu, ktoré napríklad okolo Toporca obsahuje údenú šunku so šalátom, ktorá sa podáva ako predjedlo.
Jednou z takýchto originálnych zvyklostí je príprava hustej omáčky z lesných hríbov. Tá sa potom podáva ako príloha k vyprážanej rybe alebo rezňu.
Špeciálne tradície dodržiavajú pri Starej Ľubovni v blízkosti hraníc s Poľskom. Tam musí byť počas Štedrej večere na stole vždy pripravený nepárny počet jedál. Tie sa podávajú z jednej misy alebo nádoby a každý z nich odjedá lyžicou, aby tak rodina držala pokope.
Okrem tradičných jedál ako oblátky, med, ryba, šalát a bobaľky sa na stole nachádzajú aj iné špeciality. Jednou z nich je pamuha, čiže krupica, ktorá sa nepripravuje z mlieka, ale z vody so sušeným ovocím.
Druhou zaujímavosťou je fazuľa so slivkami. Obe suroviny sa varia zvlášť, potom ich zmiešate dokopy a pridáte k tomu cukor. Na záver urobte zápražku s maslom, ktoru jedlo zahustíte.
Niekoľko regiónov na západe Slovenska nepripravuje kapustnicu, ale rybaciu polievku. Tento zvyk pochádza ešte zo starých čias, keď rodiny spotrebovali celého kapra a vyrobili z neho aj chutný rybací vývar.
V súčasnosti sa už pripravuje aj z filé alebo tresky, ktoré sa povaria s koreňovou zeleninou a zavaria sa do nich krupicové halušky.

Túto polievku varievame iba na Vianoce, zúžitkujeme tak celého kapra, podkovičky vysmažíme…

Túto polievku varievame iba na Vianoce, zúžitkujeme tak celého kapra, podkovičky vysmažíme…
Tradičná slovenská kuchyňa obsahuje aj niekoľko zdravých jedál. V oblasti okolo Púchova sa napríklad nepripravujú len vyprážané ryby, ale aj kapor na modro.
Ten sa nechá počas noci namočený v mlieku a potom sa dusí na masle spolu s pretlačeným cesnakom.
Od Púchova pochádzajú aj dva netradičné vianočné dezerty. Pri štedrovečernom stole si pochutnávajú na klasickej krupici, ktorú servírujú s maslom a škoricou.
Namiesto opekancov varia veľmi podobné pupáky. Tie sa pripravujú z nakrájaných rožkov, ktoré sa posypú cukrom, makom a potom sa zalejú maslom.
V regióne okolo Prievidze nesmie na stole chýbať kapustnica, ktorej však predchádza ešte iná pôstna polievka.
Tá sa pripravuje jednoducho iba z mlieka, ktoré necháte zovrieť, ochutíte ho soľou a koreninami. Potom do nej pridáte uvarené rezance a môžete ju podávať.
Pripraviť ju môžete aj na sladko:

Najzaujímavejšie je sledovať rôzne verzie kapustníc, ktoré sa líšia nielen medzi regiónmi, ale aj jednotlivými rodinami. Často sa pripravuje s netradičnými ingredienciami. Na Slovensku sa počas Štedrého dňa podávajú tieto druhy kapustovej polievky:
– v Černovej nevaria kapustnicu s údeným bravčovým mäsom, ale s údenou rybou. Tú uvaria v celku a potom ju na tanieri rozdelia na menšie kúsky.
– iná kapustnica s údenou rybou je tá, v ktorej sa nechá ryba v polievke iba vyvariť a potom sa tesne pred podávaním vyberie. Na tanier sa už potom naberie len čistá voda s hráškom a hríbmi, ktoré sa v nej varili pár minút a ryba sa podáva ako samostatný chod. Pokiaľ v nej vyvarili klobásu, tak ju servírujú až po polnoci spolu s kapustou.
– do kapustnice sa veľmi často pridávajú sušené slivky. No v Ružomberku k tomu dodávajú ešte ďalšie sušené ovocie. Ku kapuste, zemiakom, hubám a sušeným slivkám pribudnú ešte aj sušené jablká, ktoré skvele kontrastujú s kyslosťou polievky.
– v okolí Žiliny pripravujú vianočnú kapustnicu s neúdeným bravčovým mäsom. Počas varenia do nej pridajú sušené hríby, klobásu a slivky. Dochucujú ju čerstvým cesnakom a majoránkou.
– Gemerčania by si nepochutili na kapustnici, pokiaľ by v nej nebolo proso. To sa pridáva ako zrnká do kyslej kapusty s klobásou a takýmto spôsobom sa zároveň zahusťuje. Druhou alternatívou je zmiešať ho s mletým bravčovým mäsom, cibuľou a cesnakom. Z tejto zmesi potom vyrábajú malé guľky, ktoré zavaria priamo do polievky.
– na Považí sa pridáva na dno taniera s kapustnicou zemiaková kaša, ktorá ju krásne zahustí.
– juh v okolí Nových Zámkov pripravuje túto vianočnú polievku so smotanou. Kyslú kapustu povaria s veľkým množstvom dubákov. Potom pripravia zásmažku z múky, do ktorej pridajú šľahačkovú smotanu a mlieko, aby bola kapustnica krémovejšia.
– ďalší druh typickej kapustnice v ružomberských rodinách obsahuje hustú krupičnú kašu, ktorá sa dá na dno taniera a potom sa zaleje uvarenou kyslou polievkou.
Štedrý deň má čarovnú moc
Existuje množstvo zvykov, ktoré súvisia so sviatočným večerom a ich dodržiavanie prinesie do rodiny spokojnosť, šťastie a hlavne zdravie po celý ďalší rok. Viete, ktoré to sú?


Pridaním príspevku súhlasite s pravidlami diskusie.

Zostaňte v obraze, všetky dôležité novinky vám zašleme na váš e-mail.

source