Súčasťou expozície originálov z bratislavskej fabriky je aj funkčná štúdia Háčik z roku 1996 – terénne auto na základe Golfu, navrhli ho priamo jej zamestnanci . Vystavená je aj predsériová pretekársky Bora V6 4Motion a extrémny Golf R32 z roku 2002.
Volkswagen Slovakia v spolupráci s Múzeom dopravy v Bratislave otvára práve dnes (v sobotu 15. mája) výstavu unikátnych historických a špeciálnych vozidiel s názvom Volkswagen už 30 rokov „made in Slovakia“. Pri príležitosti podujatia Noc múzeí budú v tento deň všetky expozície sprístupnené v predĺženej otváracej dobe. Výstava bude pre verejnosť otvorená takmer rok, až do 30. apríla 2022.
V jednej výstavnej hale, ktorá sa rozlohou približuje veľkosti pôvodnej výrobnej haly, z ktorej začali v roku 1991 vychádzať prvé vozidlá, bude vystavených 13 automobilov piatich značiek Volkswagen, Audi, Porsche, Škoda a SEAT.
„V bratislavskom závode Volkswagen Slovakia sme v priebehu uplynulých troch desaťročí vyrobili viac ako šesť miliónov vozidiel piatich koncernových značiek, medzi ktorými boli aj skutočne unikátne kúsky. Viaceré z nich sú súčasťou našej zbierky historických a špeciálnych vozidiel a pri príležitosti 30. výročia sme sa rozhodli sprístupniť ich verejnosti.,“ povedal Jozef Grega, vedúci oddelenia komunikácie vo Volkswagen Slovakia.
Všetky vystavené autá boli vyrobené v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia a nachádza sa medzi nimi aj funkčná štúdia Háčik – jediné vozidlo svojho druhu na svete. Ide o koncept terénneho vozidla, ktorý vychádza z modelov Golf III Syncro a Golf Variant. Háčik vznikol v roku 1996 z vlastnej iniciatívy zamestnancov bratislavského závodu.
Zhotovili ho za tri mesiace, pričom si sami vyrobili všetky časti vrátane špeciálnych okien či interiéru. Bratislavský závod týmto projektom ukázal svoje odborné schopnosti a remeselnú zručnosť a krátko na to získal jeden z najväčších investičných projektov v histórii podniku – výrobu SUV vozidiel.
Návštevníci múzea si budú môcť zblízka pozrieť aj úplne prvý Volkswagen vyrobený na Slovensku – Passat Variant z roku 1991, jubilejné jednomiliónte vozidlo, ktorým sa stal Volkswagen Touareg, prvé elektrické vozidlo koncernu Volkswagen e-up! z roku 2013 či karosériu prvého modelu Porsche, ktoré sa do roku 2017 vyrábalo v Bratislave bez podvozku.
Vozidlá súčasťou výstavy Volkswagen už 30 rokov „made in Slovakia“:
prvé vozidlo značky Volkswagen vyrobené v Bratislave
vyrobené ako tzv. kusovník – prvé auto s poradovým číslom 001
offroadová štúdia z Bratislavy ako svetový unikát
predsériové vozidlo slúžilo ako pretekárske auto a v pretekoch na Pezinskej Babe v roku 1999 obsadilo s pretekárom Ľubošom Paškom prvé miesto
model, ktorý sa v Bratislave vyrábal v rokoch 1999 – 2001
najrýchlejší športový model série Golf, z nuly na 100 km/h dokázal zrýchliť za 6,2 s. Vyrábaný v limitovanom počte kusov
miliónte vozidlo v americkej verzii, prezentované pri návšteve nemeckého kancelára Gerharda Schrödera v októbri 2003
Audi Q7 prvej generácie, druhý SUV model kompletne vyrábaný v Bratislave
jedinečný pretekársky špeciál, ktorý úspešne jazdil na súťažiach Offroad Cross Country Rely strednej Európy
prvé čisto elektrické vozidlo koncernu Volkswagen
kompletná zmontovaná karoséria putovala do Lipska, kde sa konala tzv. svadba – spojenie s podvozkom. Od roku 2017 sa model Porsche Cayenne vyrába kompletne v Bratislave
Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.
a získajte užitočné informácie na každý deň
© OUR MEDIA SR a. s. 2022. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ, viac info.

source