Plány mobility do budúcna, ale už dnes aj bohaté rozširovanie modelovej ponuky o elektrifikované či plne elektrické autá. Aktuálne musia automobilky zápasiť so skutočne prísnymi emisnými limitmi, ktoré ich do istej miery obmedzujú a aby flotilové hodnoty škodlivín dodržali, do portfólia čoraz častejšie zaraďujú vozidlá s alternatívnym pohonom.
Momentálne najviac „letí“ elektromobilita a niektoré krajiny svojim obyvateľom prinášajú aj skutočne výhodné úľavy či iné výhody spojené s kúpou elektromobilu. Niekedy to však môže byť na škodu a napríklad Nórsko teraz rieši problém s nedostatkom nabíjacích staníc – ľudia nemajú autá kde nabíjať.

Najdôležitejší trh je však aj v tomto prípade Čína, kde je podpora zo strany štátu taktiež veľmi slušná. Potvrdzujú to aj čísla štatistiky analytickej spoločnosti JATO Dynamics, ktoré hovoria, že sa za prvý polrok 2019 na čínskom trhu predalo zhruba 430 700 elektrických vozidiel. V rebríčku nasleduje USA s predanými 116 200 elektrickými autami a Nórsko s predajnými číslami 36 300 kusov.

Spoločnosť JATO Dynamics prináša tiež podrobný prehľad svetových predajov jednotlivých modelov elektrických áut, ktorý vám prinášame v galérii vyššie. Štatistiky sú za prvý polrok 2019 – teda od januára do júna tohto roka. Na 41 sledovaných trhoch sveta bolo registrových až zhruba 765-tisíc elektromobilov, čo je o 92 percent viac než vlani.
​Podľa spoločnosti však svet stále nie je na „éru elektromobility“ úplne pripravený. Ide najmä o to, že z globálneho hľadiska je ešte sieť nabíjacích staníc stále pomerne nedostatočná, elektromobily sú pre širokú skupinu ľudí drahé a zákazníci sa boja aj nedostatočného dojazdu.
Na Slovensku sú elektromobily ideálnym riešením asi len ako druhé auto do rodiny – určené primárne do mesta a pre ľudí žijúcich v rodinných domoch (kde si auto viete pohodlne nabiť cez noc). Aký názor zastávate vy a vlastníte tiež elektrifikovaný či plne elektrický model?

source