Japonský gigant Sony predstavil na februárovom podujatí MWC 2017 niekoľko čerstvých smartfónov s operačným systémom Android, medzi ktorými nechýbala ani vlajková loď Xperia XZ Premium. A ako sa na modernú high-end triedu patrí, model dostal ako náklad pokročilých technológií, tak aj kvalitne spracované telo s tak trošku svojským dizajnom. My sa však teraz pozrieme na detaily iba toho najlepšieho, čo jeho naozaj nabitá výbava ponúka.
Tým najzaujímavejším na celom smartfóne je bezkonkurenčný zobrazovací panel, aký momentálne nikde inde nenájdete.
Až 5,48-palcový displej zo Sony Xperia XZ Premium pozostáva ako zo špičkových špecifikácií, ktoré zahŕňajú enormne jemné Ultra HD (4K) rozlíšenie, tak aj z viacerých špeciálnych zobrazovacích technológií vrátane niečoho, čomu výrobca hovorí Triluminos a čo slúži na zvýšenie sýtosti zobrazovaných farieb. Hustota tu dosahuje neuveriteľných 807 pixelov na palec a nechýba ani podpora pre čoraz populárnejší HDR (High Dynamic Range) video obsah. Aké sú ale skúsenosti z používania?
So smartfónom sa môžete hrať, prezerať si fotografie alebo na ňom pozerať film a ani pri jednej činnosti vás nesklame, hoci ide o tradičnú LCD technológiu. Nie však klasickú, ale o akúsi vylepšenú verziu s unikátnymi zobrazovacími kapacitami, čo je veľmi dobre vidieť už pri prvom pohľade na displej. Ak ich navyše skombinujete s HDR videom v 4K rozlíšení, na jemný, pestrofarebný obraz s bohatými vizuálnymi detailami pred vami sa potom nebudete môcť vynadívať. Zatiaľ však veľa takého obsahu nenájdete.
Ultra HD rozlíšenie sa sprístupní až po detekcii obsahu, ktoré takú možnosť dokáže plnohodnotne využiť. Pri bežnom používaní Xperia XZ Premium je totiž celkom logicky aktivované energeticky efektívnejšie Full HD rozlíšenie.
Rozmerovo ozrutný displej zobrazuje pestrú paletu farieb, ktoré sú badateľne sýte, takže môže niekomu pripomínať obľúbenú AMOLED alternatívu. A vidieť to je i na realite blízkej čiernej farbe. S čitateľnosťou počas slnečného dňa nebol ani ten najmenší problém, pričom to isté možno povedať aj o minimálnej úrovni jasu, pretože tá vám pri používaní smartfónu zase neosvieti takmer celú tmavú miestnosť. Automatická regulácia osvetlenia zobrazovacieho panelu fungovala presne – teda až na pár okamihov, kedy som siahol po manuálnej možnosti. Dôležité ale je, že s ňou bude bežný používateľ nadmieru spokojný.
Xperia XZ Premium pozostáva z rozmernejšej a ťažšej konštrukcie aj materiálov prvotriednej kvality, čo, samozrejme, pocítite po prvom uchopení smartfónu do rúk. Boky prémiového mobilného zariadenia s typickým japonským dizajnom lemuje mohutný hliníkový rámik s lesklým povrchom a na prednej aj zadnej strane výrobca umiestnil kus odolného skla Gorilla Glass 5 s mierne zaoblenými bokmi.

Počas testovania nikde nič nepukalo, neškrípalo a ani nevyčnievalo, čiže sa dá povedať, že si na kvalite fyzického prevedenia smartfónu dali naozaj záležať. Je to jedna z najkvalitnejší konštrukcií, s akými ste dodnes mohli prísť do styku. A nezaostáva ani v ergonómii.
Lesklé telo síce trošku kĺže, no čo sa týka komfortu používania, pochvaľovať si ho bude aj ten najnáročnejší typ zákazníka. K pohodlnému držaniu bez akéhokoľvek tlačenia či rezania tu navyše prispieva i umiestnenie biometrického senzora, ktorý integrovali priamo do skvele prístupného Power tlačidla na boku konštrukcie. Stačí, keď k jeho povrchu priložíte odtlačok vášho palca a následne prebehne pohotová autentifikácia používateľa, ktorá vám v tom okamihu odomkne uzamknutý systém a zobrazí plochu s ikonkami aplikácií.
Pri smartfónoch so značkou Sony sme si už viac-menej zvykli, že od ich fotoaparátov môžeme očakávať iba to najlepšie. A výnimkou, samozrejme, nie je ani Sony Xperia XZ Premium, ktorá svojou foto výbavou patrí medzi úplnú špičku mobilného priemyslu. Za pozornosť tu ale nestojí iba vysoká kvalita záberov, ale aj možnosť natočiť doslova dychberúco spomalené videá.


Používanie fotoaparátu cez predinštalovanú aplikáciu vyniká predovšetkým intuitívnym ovládaním. Netreba totiž nič nastavovať a ani vyberať vhodný režim, pretože sa o všetko dôležité postará samostatný softvér od japonského výrobcu. Na nás je iba stláčanie spúšte, ktorá má aj fyzickú podobu. Tá sa nachádza na boku prémiovej konštrukcie a keď ju chvíľku podržíte, neujde vám žiadna vzácna momentka. Rovnako slúži na zaostrenie záberu, stačí ju len jemne stlačiť a tiež chvíľku podržať.
Xperia XZ Premium patrí kvalitou vyhotovených záberov na samotný vrchol, a je úplne jedno, či fotíte cez deň alebo až po západe slnka. Problém s ňou nebude ani v jednom type prostredia. Keď však zoberieme do úvahy hardvérovú výbavu, tak sa ani nemáme čomu čudovať.
Hardvér kombinuje 19 megapixelové rozlíšenie, 25 mm objektív, elektronickú stabilizáciu obrazu, prediktívnu detekciu fázy, laser, RGB senzor a aj f/2,0 clonu. V Sony tentokrát siahli po takzvanom Motion Eye senzore s označením IMX400 Exmor RS a s niekoľkými podstatnými medzigeneračnými vylepšeniami. Web GSMArena píše o kvalitnejších detailoch po bokoch fotografií, presnejšom vyvážení bielej farby či o farbách, ktoré majú podobne ako čierna naozaj blízko k realite.
Fotografie v plnom rozlíšení nájdeš tu

Zábery sú tak pekné, že z nich nebudete vedieť odtrhnúť oči. A tým nemyslím iba fotky, ale aj videá. Na obidvoch formátoch si všimnete bohaté množstvo svetla, komplexné tiene, na mobilný telefón nízky šum a vašej pozornosti určite neujde ani vysoká ostrosť, za čím stojí spomínané hybridné automatické zaostrovanie. S perfektne fungujúcou elektronickou optickou stabilizáciou (5 osí), ktorej v Sony hovoria SteadyShot, sa zase zbavíte nežiadaného trasenia obrazu, ktoré nie je vidieť ani pri rýchlejšom pohybe rúk či dokonca celého tela používateľa.
Pri natáčaní videí je ale k dispozícii aj unikátna slow-mo funkcionalita, ktorá má kapacity zachytiť za jednu jedinú sekundu až takmer 1 000 snímkov. Tie potom premení do špičkovo spomaleného, avšak len 5 sekúnd trvajúceho HD záznamu.
V zábere ale potrebujete niečo, čo sa neustále pohybuje. Trafiť iba niekoľko sekundový moment nedokáže len tak hocikto. Najmä, ak na to máte tak 0,2 sekundy, pretože toľko slow-mo natáčanie pri 960 fps aj trvá. Pokiaľ by ste chceli ďalší spomalený záber, vyhradené tlačidlo musíte počas natáčania obyčajného videa použiť ešte raz.


Na vlajkovej lodi Xperia XZ Premium si ale nevšimnete iba prémiové telo, špičkový displej alebo hi-tech fotoaparát. Svoje čaro má aj nadstavba operačného systému, ktorá po vizuálnej stránke pripomína čistý Android priamo od Googlu. A nielen po tej vizuálnej. Prirovnať by som mu mohol dokonca i bleskové reakcie systému bez ohľadu na to, čo so smartfónom robíte.
Kombinácia high-end čipsetu Snapdragon 835, 4 GB operačnej pamäte a optimalizovanej grafickej nadstavby spoločnosti Sony vie zabezpečiť, aby mobilné zariadenie fungovalo takmer dokonale za každých okolností. Či už si teda zapnete tú graficky najnáročnejšiu hru, prepínate medzi viacerými spustenými aplikáciami alebo sa len pohybujete v používateľskom prostredí, nepostrehnete ani jednu spomalenú reakciu. Nainštalované aplikácie sa navyše spúšťajú tak rýchlo, ako keby práve používate iPhone. Palec hore Sony.
Kvalitný zvukový výstup je v týchto dňoch úplne bežnou súčasťou výbavy každého jedného smartfónu z tej najvyššej triedy. A keďže tam patrí aj Xperia XZ Premium, tak nesmie byť výnimkou. Výrobca ale myslel i na detaily, preto umiestnil reproduktory priamo na prednú stranu konštrukcie, čo so sebou prináša jednu veľmi podstatnú výhodu.
Stereo zvuk tu totiž smeruje priamo na používateľa a on vďaka tomu počuje neporovnateľne lepšie, ako keby sú reproduktory umiestnené na bokoch alebo dokonca na zadnej strane. Možno ide o drobnosť, no ak si porovnáte toto prevedenie s iným prevedením od konkurencie, ten markantný rozdiel v kvalite vlastného výstupu si všimnete už po pár sekundách. Viem vám to výrazne zlepšiť skúsenosti z pozerania videí či hrania mobilných titulov, a to aj bez pripájania externých reproduktorov alebo slúchadiel.
Napíšte niečo a stlačte Enter pre spustenie hľadania. Stlačte Esc pre zrušeniel.

source