Ktorý liek zaberie práve vám podľa vážnosti stavu? Štátny ústav pre kontrolu liečiv zverejnil zoznam registrovaných liekov proti covidu. Ivermektín tam nenájdete.
Najefektívnejší spôsob, ako bojovať proti ochoreniu COVID-19 je prevencia. „Na Slovensku je očkovanie dostupné prakticky pre všetkých obyvateľov od 12 rokov. Zároveň však prebieha aj výskum, vývoj a registrácia liekov na liečbu ochorenia,“ píše na svojej facebookovej stránke Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Podľa úradu sa odborníci zameriavajú najmä na tri druhy liekov – antivirotiká, imunosupresíva a monoklonálne protilátky.
Monoklonálne protlátky sa naviažu na spike proteín, ktorý vírus SARS-CoV-2 používa na vstup do buniek ľudského tela a tým mu znemožnia bunky napadnúť. Ako ďalej píše úrad, sú určené pre pacientov s miernymi a stredne závažnými príznakmi, ktorých stav si nevyžaduje liečbu doplnkovým kyslíkom a u ktorých je riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19. Zabraňujú rozvinutiu infekcie do závažného štádia, napríklad s potrebou hospitalizácie. Podávajú sa infúzne/ injekčne.
Lieky s obsahom liečiv  kasivirimab/imdevimab, regdanvimab, sotrovimab a tixagevimab/cilgavimab boli vyvinuté na liečbu COVID-19. Liek s účinnou látkou tocilizumab je už registrovaný na liečbu reumatických ochorení a v súčasnosti prebieha posúdenie jeho účinnosti pri liečbe COVID-19. EMA vydala odporúčanie aj na používanie kombinácie liečiv bamlanivimab/etesevimab,“ konkretizuje ŠÚKL. 
Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.
Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.
Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.
Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.
Časopis o zdravom životnom štýle
Lieky s výhodnou cenou
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané. © 2022 News and Media Holding a.s.

source