Zdravie a zdravé recepty sú dnes obľúbenou témou, najmä po období sviatočného hodovania. Základom by malo byť varenie z čerstvých surovín s minimom konzervačných látok či cukru.
Základným predpokladom na udržanie zdravia i hmotnosti je pravidelné a vyvážené jedlo s dostatkom všetkých živín. Je veľa ľudí, ktorí sú obézni, a napriek tomu trpia podvýživou, a to práve v dôsledku nekvalitného stravovanie s prázdnymi kalóriami. Preto treba jesť dostatočne veľké porcie, aby sme nemali hlad a telo si potom neukladalo všetko, čo zjeme, do tukových zásob. No a pozor na alkohol – obsahuje veľké množstvo cukru, navyše jeho konzumácia obmedzuje regeneráciu svalov po cvičení a spomaľuje tak schopnosť tela odbúravať tuk.
Pri zdravom stravovaní netreba zabúdať na strukoviny. Napríklad stačí nechať cícer namočený cez noc (alebo použiť cícer z plechovky), zmiešať s paradajkami a mozzarellou, dochutiť zálievkou z bazalky, citrónovej šťavy a olivového oleja.
Ak nedokážeme odolať sladkému – existujú aj zdravé možnosti – napríklad verzia nutelly – stačí rozmixovať avokádo, banán a posypať kvalitným kakaom. Dosladiť to môžeme medom alebo napríklad agávovým sirupom.
Za deň by sme mali zjesť 600 gramov zeleniny a ovocia – 400 gramov zeleniny a 200 gramov ovocia. Ľahko sa dá zistiť, že túto dávku ovocia predstavujú zhruba dva banány a dávkou zeleniny je zas malá vanička cherry paradajok a celá uhorka.
© Autorské práva vyhradené
+ Pestrá, čerstvá strava a šťavy pomôžu pri zdravotných ťažkostiach.
Je na čase sa zamyslieť a začať si sporiť…
+ Oddych a pravidelná strava vás postavia na nohy a budete sa cítiť fajn.
Skontrolujete rodinný rozpočet, sú…
a získajte užitočné informácie na každý deň
© OUR MEDIA SR a. s. 2022. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ, viac info.

source