pondelok, 27 marca, 2023
ÚvodZdravieTakmer päť percent Slovákov žije so zriedkavým ochorením. Diagnostika býva náročná, ale...

Takmer päť percent Slovákov žije so zriedkavým ochorením. Diagnostika býva náročná, ale situácia sa hýbe dopredu

Na Slovensku môžu podľa aktuálnych štatistických odhadov zriedkavé ochorenia postihovať približne 5 percent populácie. Diagnózy, ktoré postihujú najviac jedného pacienta z 2000, označujeme ako zriedkavé choroby. Existuje ich viac než 7-tisíc druhov a novoobjavené stále pribúdajú.

Nejde o neznámy pojem

Posledný februárový deň je celosvetovo pripomínaný ako Medzinárodný deň zriedkavých chorôb. S pojmom zriedkavé choroby sa podľa prieskumu spoločnosti Takeda Pharmaceuticals Slovakia stretlo až 69 percent opýtaných a 15 percent ľudí uvádza, že poznajú niekoho, kto trpí zriedkavou chorobou. V tlačovej správe to uviedla spoločnosť Takeda.

Diagnostika býva náročná

Relatívne nízky výskyt v populácii a rôznorodosť symptómov spôsobuje, že ich diagnostika je pomerne náročná a v mnohých prípadoch trvá roky. Podľa odborníkov sa však situácia, najmä vďaka spolupráci zainteresovaných strán, neustále posúva dopredu. Prispieva k tomu aj lepšia informovanosť verejnosti.

Podľa prieskumu spoločnosti Takeda medzi laickou verejnosťou až 80 percent opýtaných by sa v prípade podozrenia, že oni alebo ich blízki trpia zriedkavou chorobou, informovali u všeobecného lekára pre deti a dorast alebo dospelých. Informácie na internete by si vyhľadalo 46 percent ľudí.

„Dôvera medzi lekárom a pacientom vedie nielen k úspešnej diagnostike, ale aj k správnej a efektívnej liečbe, ktorá mnohým pacientom zaručí plnohodnotný život,“ tvrdí špecialistka na dedičné metabolické poruchy a vedúca lekárka Centra dedičných metabolických porúch NÚDCH Anna Hlavatá.

source

RELATED ARTICLES

Most Popular