viac k téme Rusko-Ukrajinský konflikt
Spotrebný úver je najobľúbenejším bankovým úverovým produktom. Banky ponúkajú spotrebné úvery každý rok vo väčšom a väčšom objeme, čo len dokazuje, aký univerzálny nástroj na financovanie tento úver je. Požičať sa dá prakticky na čokoľvek a v niektorých prípadoch sa dá vybaviť aj bez dokladovania príjmu. Jeho typickou črtou je, že nevyžaduje ručenie nehnuteľnosťou.
Wikipedia charakterizuje spotrebný úver ako krátkodobý aj dlhodobý úver poskytnutý fyzickým osobám na kúpu spotrebných predmetov. Táto charakteristika je pomerne presná, nakoľko presne na tieto účely sa spotrebné úvery aj využívajú. Ak potrebujete kúpiť auto, zaplatiť za dovolenku alebo aj zmodernizovať domácnosť, „spotrebák“ je ideálna voľba.
Na vybavenie spotrebného úveru nie je potrebné vo väčšine prípadov žiadne ručenie. Ak máte dostatočný príjem, môžete si požičať bez ručiteľa alebo spoludlžníka. Založenie nehnuteľnosti nie je potrebné v žiadnom prípade.
Typické podmienky, ktoré ho charakterizujú, sa dajú zhrnúť nasledovne:
Čo sa týka možnosti vybavenia bez dokladovania alebo potvrdenia o výške príjmu, je to možné v dvoch prípadoch. Prvým je, že ste zamestnaný na TPP a banka si vie zistiť príjem napríklad priamo z dostupných údajov Sociálnej poisťovne alebo od zamestnávateľa. Druhým je situácia, že vám váš príjem chodí na účet v banke, kde žiadate o úver. Na základe obratov na účte vám môže potom banka schváliť do istej výšky spotrebný úver na počkanie.
Banky ponúkajú aktuálne najčastejšie dva druhy úverov. Prvým je úver na čokoľvek, čiže bezúčelový spotrebný úver. V tomto prípade môžete peniaze použiť ľubovoľne bez akéhokoľvek obmedzenia, nemusíte pred a ani po čerpaní finančných prostriedkov banke preukazovať, ako ste úver použili a na čo ste ho minuli.
Druhým najčastejším úverom je refinančný úver na splatenie a konsolidáciu starých dlhov. V tomto prípade ide už o účelový úver určený na refinancovanie pôžičiek, ktorého cieľom je predčasne splatiť staré úvery a nahradiť ich. Týmto úverom získate lepší úrok alebo mesačnú splátku a použiť ho môžete na vyplatenie povoleného prečerpania, leasingu aj rôznych nebankových a splátkových pôžičiek.
Menej častými úvermi sú ďalšie druhy účelových úverov. V minulosti bol veľmi rozšírený aj spotrebný úver na bývanie, ktorý bol účelovým úverom určeným napríklad na rekonštrukciu nehnuteľnosti, modernizáciu domácnosti alebo na výmenu okien či zriadenie plynovej prípojky. Dnes tento úver ponúka už len niekoľko bánk na našom trhu.
Úplne z ponuky tradičných bánk vymizol aj úver na kúpu auta. V minulosti šlo o populárny účelový úver, ktorý bol alternatívou k leasingu od leasingových spoločností alebo k splátkovým úverom od nebankových subjektov. V prípade úveru na bývanie aj auto úveru je však možné použiť dnes bezúčelový úver.
Ak si chcete nájsť najlepší spotrebný úver, základom musí byť porovnanie všetkých dostupných možností. V súčasnosti na Slovensku pôsobí 13 bánk, ktoré majú vo svojej ponuke aspoň jeden z vyššie spomenutých spotrebných úverov. Hoci v zásade sú ich podmienky, limity a parametre podobné, má zmysel si ich detailnejšie porovnať.
Tu je aktuálna ponuka aj so stručnou charakteristikou:
Známa internetová banka mBank ponúka dva typy spotrebných úverov. Základom ponuky je mPôžička na čokoľvek, ktorá je bezúčelovým úverom využiteľným prakticky na hocičo. mBank úver ponúka bez poplatku za vybavenie aj predčasné splatenie a v priebehu splatnosti aj možnosť meniť výšku splátky úveru alebo deň splatnosti.
Tu sú parametre pôžičky:
Druhým typom úveru, ktorý banka ponúka, je mPôžička na refinancovanie úverov. Tou si viete refinancovať a skonsolidovať až 10 rôznych starých dlhov a pôžičiek, pričom nepotrebujete doklady k všetkým z nich. Banka sľubuje podľa objemu pôvodných úverov možnosť zníženia úrokovej sadzby až o 2 % za rok.
Ak sa rozhodnete pre spotrebné úvery vo VÚB, máte možnosť tiež získať dva druhy úverov. Prvým je bezúčelová Pôžička na čokoľvek. Tento spotrebný úver poskytuje banka na akýkoľvek účel a to rýchlo, jednoducho a bez zbytočných dokladov. Splátka úveru sa inkasuje automaticky z vášho účtu a na vybavenie netreba žiadne ručenie.
Ak sa rozhodnete pre tento úver, získate:
Okrem bezúčelového úveru má banka v ponuke aj Pôžičku na refinancovanie. V tomto prípade ide o klasický refinančný spotrebný úver s identickými parametrami, ktorý môžete použiť na splatenie iných bankových aj nebankových pôžičiek. K obom pôžičkám máte možnosť vybaviť si pre nečakané situácie aj poistenie schopnosti splácania.
Spotrebné úvery v Prima Banke je možné získať prakticky na dva účely. Ak nechcete dokladovať využitie finančných prostriedkov, máte možnosť získať bezúčelovú pôžičku na čokoľvek. Tú si môžete vybaviť za istých podmienok len s občianskym preukazom, bez ručiteľa a samozrejme aj s poistením, vďaka ktorému získate lepšie podmienky.
Tu sú parametre úveru:
Pokiaľ máte v pláne splatiť si svoje staré a menej výhodné úvery, Prima Banka má vo svojom portfóliu aj refinančnú pôžičku. Aj v tomto prípade môžete získať od 1.000 do 15.000 € so splatnosťou na 2 až 8 rokov a po splnení podmienok vám banka vráti poplatok za vybavenie úveru. Úver si je možné tiež poistiť a na výber sú dva programy poistenia.
Aj v ČSOB si môžete vybaviť bezúčelový alebo účelový spotrebný úver, podľa toho, na čo plánujete peniaze využiť. Ak ich chcete na refinancovanie, môžete si zobrať spotrebný úver na refinancovanie pôžičiek. K nemu dostanete od banky okamžité zníženie úrokovej sadzby až o 3,5 % p.a. a ak budete chcieť, aj ďalšie peniaze navyše.
Tu sú finančné podmienky úveru:
Ak si chcete kúpiť auto, rekonštruovať domácnosť alebo potrebujete peniaze na iný účel, banka má v ponuke bezúčelový spotrebný úver. Finančné podmienky sú rovnaké a k úveru ponúka banka aj možnosť mimoriadnych splátok a predčasného splatenia. Pokiaľ chcete byť chránení pred stratou príjmu v budúcnosti, môžete si dojednať aj poistenie.
Tatra Banka má vo svojej ponuke tiež bezúčelový aj refinančný účelový spotrebný úver. Jej Bezúčelový úverTB ocení každý, kto si chce požičať jednoducho, rýchlo a bez zbytočného dokladovania. Banka vie úver schváliť už do 24 hodín a to aj pre nových klientov. K úveru máte možnosť dojednať si aj komplexné poistenie splácania.
Tu sú jeho parametre:
Refinančný úverTB má Tatra Banka v ponuke na splatenie starých pôžičiek a dlhov. Tento úver je bez poplatku za vybavenie a s možnosťou mimoriadnych splátok aj predčasného splatenia v budúcnosti. Čo sa týka podmienok a limitov, tie sú rovnaké, ako v prípade bezúčelového úveru. Banka vám tiež požičia finančné prostriedky navyše.
Poštovej banke získate spotrebné úvery na akúkoľvek príležitosť. Ak si chcete splatiť svoje staré finančné záväzky, banka má na tento účel vo svojej ponuke refinančnú pôžičku nazvanú Lepšia splátka. Pri tejto pôžičke garantuje nemennú úrokovú sadzbu počas celej doby splácania a ak pracujete na TPP, získate ju aj bez dokladovania príjmu.
Tu sú jej podmienky:
S rovnakými parametrami môžete získať aj bezúčelový úver zvaný Dobrá pôžička. V tomto prípade si požičiate na čokoľvek a to aj bez spolužiadateľa alebo ručenia. K úveru je možné dojednať tiež poistenie schopnosti jeho splácania a ak by ste mali v budúcnosti finančné problémy, môžete si odložiť splátky až na 6 mesiacov.
Najväčšia banka u nás, Slovenská sporiteľňa, ponúka na všetko jeden úver. Ak si chcete kúpiť auto, rekonštruovať domácnosť, zaplatiť dovolenku či ak potrebujete peniaze na akýkoľvek iný účel, je tu Pôžička na čokoľvek. Tento bezúčelový spotrebný úver získate aj bez návštevy pobočky, je bez poplatkov a samozrejme aj bez ručiteľa.
Požičať si môžete za týchto podmienok:
Konsolidácia úverov a ich refinancovanie je možná so spotrebným úverom zo Slovenskej sporiteľne tiež. Finančné podmienky sú zhodné s bezúčelovou pôžičkou, pričom banka si ani pri refinančnom úvere neúčtuje poplatok za vybavenie alebo poplatok za predčasné splatenie. Ak budete potrebovať nejaké peniaze navyše a bezúčelovo, nie je to problém.
OTP Banka ponúka až 4 druhy spotrebných úverov. Prvý je univerzálny otp EXPRES úver, čo je bezúčelový úver na čokoľvek. Získať sa dá bez zabezpečenia a aj bez dokladovania príjmu, pričom podľa bonity žiadateľa môže byť jeho výška až do 20.000 €. Splatnosť úveru sa dá zvoliť od 1 do 7 rokov a počas celého obdobia je úrok nemenný.
Na refinancovanie pôžičiek ponúka banka otp REFINANC expres úver:
Tretím spotrebným úverom v ponuke banky je otp IDEAL úver. Ide o účelový úver na rekonštrukciu a modernizáciu bývania, ktorý je možné vybaviť aj na počkanie a bez založenia nehnuteľnosti. Výhodou je, že čerpanie je priamo na bankový účet a netreba dokladovať bločky alebo faktúry. Požičať sa dá od 3.000 do 25.000 € na 1 až 7 rokov.
Poslednou možnosťou je Spotrebný úver zabezpečený finančným majetkom. Ten je určený tým klientom, ktorí majú peniaze uložené na vklade v banke a vedia nimi ručiť. Tento úver sa dá vybaviť bez dokladovania príjmu a vo výške od 700 € až do 90 % hodnoty finančného majetku. Zaujímavý je lehotou splatnosti, ktorá môže byť od 1 do 20 rokov.
Jeden bezúčelový spotrebný úver na všetko má Oberbank. Ide o úver, ktorý môžete použiť prakticky na čokoľvek, napríklad na zariadenie domácnosti, kúpu auta, financovanie štúdia, refinancovanie iných pôžičiek alebo na akýkoľvek iný účel. Poskytnutie prebieha jednoducho a rýchlo a banka nevyžaduje žiadne dokladovanie účelu.
Tu sú podmienky úveru:
Čo sa týka úročenia, Oberbank na rozdiel od iných bánk neuplatňuje politiku fixnej úrokovej sadzby, ale naopak, sadzba na spotrebnom úvere je variabilná. Tá vychádza vždy z aktuálnej trhovej úrokovej sadzby a jej výška sa mení každé tri mesiace. Úrok sa tak automaticky zvyšuje alebo aj znižuje podľa transparentných pravidiel.
Podobne ako Oberbank, aj Raiffeisen Bank má vo svojej ponuke jeden univerzálny spotrebný úver. Ten je možné použiť na čokoľvek a navyše, ak budete úver riadne splácať, banka vás odmení každý rok. Podľa výšky pôžičky môžete získať ročne odmenu až do 400 €. Pôžičku vybavíte len s minimom dokladov a dokonca aj na počkanie.
Tu sú jej podmienky:
Ak by ste chceli získať k pôžičke odmenu, musíte ju riadne a včas splácať a dodržíte stanovený termín splatnosti aj výšku mesačnej splátky. To znamená, že nebudete realizovať žiadne mimoriadne splátky alebo predčasné splatenie úveru. Raiffeisen Bank ponúka okrem toho aj mini pôžičky do 600 €, ktoré získate ešte jednoduchšie a rýchlejšie.
Ak si chcete požičať bez obmedzení a len s minimom dokladov, v UniCredit Bank si môžete vybaviť Bezúčelový PRESTO Úver. Tento spotrebný úver sa dá získať na čokoľvek a ak máte strach o svoju finančnú budúcnosť, viete si ho vybaviť aj s poistením schopnosti splácania. Toto poistenie pokryje prípady smrti, invalidity, PN aj nezamestnanosti.
Podmienky úveru sú nasledovné:
Pokiaľ si chcete zrekonštruovať, zariadiť alebo zmodernizovať svoj domov, môžete si vybaviť v banke aj PRESTO Úver na lepší domov. Ide o klasický úver na bývanie, ktorý ponúka UniCredit Bank od 1.500 € do 37.000 €, čo je viac, ako pri ostatných pôžičkách. Splácanie je tiež možné predĺžiť na dlhšie obdobie – od 1 až do 8 rokov.
Tretím úverom v ponuke je refinančná pôžička PRESTO Úver na zlúčenie a refinancovanie. V tomto prípade môžete získať 650 až 25.000 € s dobou splatnosti na 1 až 8 rokov. Na vybavenie potrebujete predložiť okrem dokladu totožnosti aj zmluvy z tých pôžičiek, ktoré chcete refinancovať, alebo výpisy z účtu, odkiaľ sú pôžičky splácané.
Sberbank máte možnosť vybaviť si tak bezúčelový spotrebný úver, ako aj refinančný účelový spotrebný úver. V prvom prípade získate pôžičku jednoducho bez ručiteľa a na čokoľvek s minimom dokladovania, pričom za istých podmienok je možné úver vybaviť jednoducho aj bez preukazovania potvrdení o výške príjmu.
mojaPôžička, ako sa úver volá, sa dá získať:
Refinančný spotrebný úver refinančnáPôžička poskytuje banka s úverovým limitom od 3.000 do 20.000 € a so splatnosťou na 3 až 8 rokov. Na vybavenie tohto úveru vám stačí spravidla len jeden doklad totožnosti a vybavenie môže byť aj bez dokladovania príjmu a aj bez ručiteľa. Navyše, ak by ste chceli, vám Sberbank dá bezúčelovo aj peniaze navyše.
Pôvodne známa nebanková spoločnosť Cetelem dnes pôsobí už pod bankovou licenciou a má veľmi široký výber spotrebných úverov. Expresná pôžička je určená pre tých, čo chcú jednoduché a rýchle vybavenie a nepotrebujú veľa peňazí. Táto pôžička je dostupná od 500 do 2.000 € a s lehotou splatnosti na 6 mesiacov až 4 roky.
Najvyužívanejšia je Pôžička na čokoľvek:
Na kúpu nového aj ojazdeného auta ponúka Cetelem tiež špecializované spotrebné úvery. V oboch prípadoch si môžete požičať až do 50.000 € a so splatnosťou na 6 mesiacov až 7 rokov. K úverom je možné dojednať aj poistenie schopnosti splácania a nie je potrebné zakladať auto ako zábezpeku úveru.
Ak si chcete zrekonštruovať domácnosť či nehnuteľnosť, až 50.000 € na 8 rokov vám požičia Cetelem cez Pôžičku na rekonštrukciu a bývanie. Zhodné finančné parametre má aj refinančná Pôžička na splatenie úverov. V oboch prípadoch je možné vybavenie úverov bez ručiteľa aj bez povinného poistenia.

1. Dobre si premyslite výšku úveru, nakoľko každé € navyše znamená aj väčšie preplatenie úrokov.
2. Ak sa dá, dajte si čo najkratšiu splatnosť úveru a to práve kvôli preplateniu. Rozhodne by však výška splátok všetkých vašich úverov nemala prekročiť 1/3 vášho príjmu.
3. Hoci ide o úvery bez ručenia, viaceré banky môžu napríklad pri sumách nad 10.000 € alebo viac požadovať pristúpenie spolužiadateľa, najmä ak máte nižší príjem.
4. Pri refinančných spotrebných úveroch si veľmi dobre spočítajte, koľko ušetríte splatením starých dlhov. Nový úver si vyberte aj s ohľadom na nefinančné výhody.
Nechce sa vám chodiť po všetkých bankách alebo si detailne hľadať ich úrokové sadzby? Všetko dôležité vám ponúka naše porovnanie spotrebných úverov online. Okrem toho, že sa dozviete finančné parametre každého úveru, máte možnosť v prípade záujmu odoslať aj nezáväznú žiadosť. Z pohodlia domova si tak viete vybaviť úver na mieru, rýchlo a jednoducho!
Pôžička od 50 € do 7000 € na 7 dní až 42 mesiacov:

Súhlasím s podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Na tejto stránke môžu byť umiestnené reklamné odkazy, alebo reklamné produkty.

source