Spoločnosť Airbnb, platforma na prenájom nehnuteľností, po niekoľkoročnom čakaní začiatkom decembra 2020 konečne vstúpila na burzu. Hodnota akcií tejto spoločnosti sa počas debutu na akciovom trhu viac ako zdvojnásobila, pričom išlo o najväčšiu IPO (Initial Public Offering – prvotný úpis akcií na trhu) v roku 2020.
Foto: Shutterstock

Trhová hodnota spoločnosti sa po IPO vyšplhala na viac ako 100 miliárd dolárov, čo predstavuje jeden z najväčších nárastov ceny v prvý deň obchodovania v histórii.
Spoločnosť A‌i‌r‌b‌n‌b‌ vznikla v roku 2008 a pôsobí ako online platforma na sprostredkovanie alebo objednanie ubytovania. Nevlastní žiadnu z prenajímaných nehnuteľností, ale funguje ako sprostredkovateľ a dostáva provízie z každej rezervácie.
Airbnb poskytuje približne 7 miliónov miest na ubytovanie vo viac ako 100 000 mestách a 220 krajinách. Okrem ubytovania sa malá časť podnikania zameriava na rezervácie reštaurácií a voľnočasových aktivít.
Spoločnosť pôvodne vznikla ako webová stránka na rezervovanie miestností počas konferencií. Za posledných 13 rokov však zdokonalila cestovný trh, ľuďom dala príležitosť na príjem a vytvorila úplne nový trh so službami súvisiacimi s nehnuteľnosťami a hostiteľmi.
IPO je vyvrcholením ohromujúceho zotavenia sa Airbnb po tom, ako začiatkom uplynulého roku spoločnosť vážne poškodila pandémia koronavírusu. „Nemyslím si, že v lete 2020 príliš veľa ľudí očakávalo, že tak skoro uvidia IPO Airbnb,“ uviedol v rozhovore pre agentúru Reuters výkonný riaditeľ Airbnb Brian Chesky.
Plány IPO spoločnosti boli pozastavené v marci 2020, keď sa globálne cestovanie kvôli pandémii koronavírusu zastavilo doslova zo dňa na deň. Do apríla sa rezervácie izieb a nehnuteľností prepadli o 72 %. Airbnb zaviedlo plošnú politiku vrátenia peňazí a prostredníctvom storno poplatkov rozdelilo viac ako 1 miliardu dolárov.
V júni 2020 sa však veci začali zlepšovať. Obyvatelia miest, ktorí už boli znudení z toho, že uviazli vo svojich domovoch, nasadli do áut a začali vyhľadávať horské ubytovania a vidiecke komunity. Spoločnosti so sídlom v San Franciscu tak plynuli zisky zo zvýšeného záujmu o prenájom domov mimo veľkých miest.
„Už dlhší čas sme plánovali ísť na burzu. Niekoľkokrát sme však pozastavili naše IPO. Teraz je to veľký comeback pre našich hostiteľov, a dúfam, že aj pre celý cestovateľský priemysel,“ dodal Chesky, ktorého podiel v Airbnb má v súčasnosti hodnotu okolo 11 miliárd dolárov.
Spoločnosť Airbnb na burze NASDAQ začala obchodovať vo výške 146 dolárov za akciu, čo je vysoko nad očakávanou cenou pre IPO, ktorá bola stanovená na 68 dolárov za akciu. Počas prvého dňa obchodovania dosiahli akcie maximum 165 dolárov a deň uzavreli na hodnote 144,71 dolára.
Na začiatku obchodovania mala spoločnosť trhovú kapitalizáciu vo výške 86,5 miliardy dolárov. Pre porovnanie, jej najväčší konkurent, spoločnosť Booking Holdings, má trhovú kapitalizáciu vo výške 86,2 miliardy dolárov a doteraz to bola najväčšia spoločnosť v odvetví. Ostatné spoločnosti sú oveľa menšie, napríklad Expedia má hodnotu 17,96 miliardy a TripAdvisor 3,5 miliardy.
Vrátane cenných papierov, ako sú opcie a iné deriváty, dosiahlo ocenenie Airbnb výšku 100,7 miliardy dolárov. To je viac ako päťnásobok pôvodnej hodnoty – 18 miliárd dolárov, ktorou bolo Airbnb ocenené v apríli 2020 pri súkromnom fundraisingovom kole na začiatku pandémie.
Po IPO bude mať Brian Chesky spolu so spoluzakladateľmi Nathanom Blecharczykom a Josephom Gebbianom 42,9 % hlasovacích práv spoločnosti. Ďalším jej významnejším vlastníkom je spoločnosť Sequoia Capital so 16,4 % hlasovacích práv. Táto spoločnosť bola jedna z prvých, ktorá verila Airbnb už v apríli roku 2009, keď jej poskytla peniaze na počiatočnú investíciu.
Do očí bijúci nárast akcií Airbnb pri jeho debute prišiel len deň po tom, ako vstúpila na burzu aj spoločnosť na doručovanie potravín DoorDash. Aj ona, podobne ako Airbnb, v prvý deň obchodovania zdvojnásobila hodnotu svojich akcií.
Obidve spoločnosti si vybrali pre svoj štart na burze ideálny čas. V ostatnom čase sú vstupy na burzu podporované euforickým momentom najmä zo strany retailových investorov. Tí veria, že spoločnosti budú prosperovať, pretože vakcíny proti koronavírusu sľubujú uvoľnenie pandemických obmedzení.
Veľké zisky vyvolávajú aj kritiku
Takéto veľké zisky z obchodovania v prvý deň na burze však vyvolávajú aj kritiku zo strany niektorých investorov rizikového kapitálu. Napríklad generálny riaditeľ spoločnosti Benchmark Bill Gurley tvrdí, že investičné banky podhodnocujú IPO, aby ich investorskí klienti mohli zaznamenať veľké zisky, keď sa s akciami začne obchodovať. Kritici systému tlačia na to, aby spoločnosti zvážili ponúkanie akcií prostredníctvom priameho zaradenia, v ktorom majú bankári len malý vplyv na cenu, za ktorú sa akcie predávajú.
Riaditeľ Airbnb Brian Chesky však zásadne odmieta akékoľvek obvinenia. „Nie je to ako posledná bublina, v ktorej spoločnosti staré dva roky a bez tržieb dosiahli trhovú kapitalizáciu 20 miliárd dolárov,“ uviedol pre portál Reuters investor Airbnb Ron Conway s tým, že tentoraz ide o spoločnosť staršiu ako 10 rokov a s veľmi významnými príjmami.
Dlhopisy sú tento rok opäť „v kurze“. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov francúzskej správcovskej spoločnosti Amundi. Tí tvrdia, že
Vzácnu kostru dinosaura starú 77 miliónov rokov sa podarilo vydražiť na prírodovednej aukcii za 6 miliónov dolárov. V aukčnej sieni
Vláda koncom augusta odsúhlasila návrh reformy druhého piliera z dielne ministerstva práce. Ak zmeny potvrdí parlament na svojej septembrovej
Svetové akciové trhy zažili turbulentný august 2022. Do polovice mesiaca v cenovej rely rástli, no potom sa vývoj obrátil, a na konci leta sa
V hotovosti a na bankových účtoch si držia Slováci až 60 % svojich finančných aktív. V investovaní zaostávame za vyspelejšími krajinami
V angolskej bani patriacej austrálskej ťažobnej spoločnosti Lucapa Diamond Company našli unikátny diamant. Presnejšie je to ružovo zafarbený
Investovanie predstavuje jeden zo skvelých spôsobov, ako zhodnotiť svoj majetok. Možností, do čoho investovať, je veľké množstvo. Niektorí
Zbieranie známok patrí dlhé roky k obľúbeným koníčkom mnohých ľudí. Hoci na Slovensku sa mu venovali pravdepodobne najmä staršie
Národná banka Slovenska v stredu 22. júna 2022 začína s predajom novej striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 20 eur.
Ak ste niekedy premýšľali nad tým, aké je to mať milión eur navyše a čo by ste s nimi urobili, pravdepodobne vám napadla kúpa nového
Nehnuteľnosti na Slovensku sú priam astronomicky drahé. No nie v každej krajine je to tak. Niektoré, pre Slovákov aj mimoriadne atraktívne
Trh s komoditami zažíva tento rok jazdu na horskej dráhe. Neistota, ktorú priniesla v posledných mesiacoch ruská invázia na Ukrajinu, tu

source