Ethereum (ETH) si už dlho s prehľadom háji svoju neohrozenú prvú pozíciu v oblasti smart kontraktov. Ethereum však poslednú dobu zažíva viaceré problémy, ktoré môžu citeľne podlomiť jeho (zatiaľ) neohrozenú pozíciu jednotky vo svojom sektore. V prípade, že sa tak stane, prichádza na rad ďalšia otázka – Kto bude jeho katom? Dnes sa pozrieme na pomerne novú kryptomenu Solana (SOL), ktorá má potenciál na to zájsť veľmi ďaleko.
Ako už som napísal vyššie, Solana je relatívne nový hráč v krypto oblasti a sľubuje vysoký výkon. Blockchain Solany podporuje smart kontrakty aj decentralizované aplikácie podobne, ako to poznáme na sieti Ethereum.

Na rozdiel od iných podobných blockchainov ako Ethereum alebo Polkadot však Solana má len 1 vrstvu. Sieť teda nedeleguje operácie na iné reťazce v druhej vrstve. V súčasnosti Solana funguje ako Proof of Stake (PoS) s cieľom maximalizovať efektivitu celej siete. Solana dokáže spracovať 50 000 až 65 000 transakcií za sekundu. Teoreticky je možné dosiahnuť limit na viac ako 70 000 transakcií za sekundu (TPS). Len pre porovnanie – Ethereum zvláda len smiešnych 15 transakcií za sekundu, ktoré v dnešnej dobe nestačia ani zďaleka. Je však nutné zdôrazniť, že tisíce až desaťtisíce transakcií za sekundu dnes nie sú v oblasti kryptomien nič nové a neobvyklé – práve naopak, pomaly sa to stáva štandardom. 
Mohlo by vás zaujímať: TOP 3 kryptomeny pre apríl – Veľké udalosti a záujem by mohli vytlačiť ich cenu nahor
Súčasný konsenzuálny mechanizmus Tower BFT založený na PoS, nie je konečnou zastávkou pre Solana blockchain. Roadmap Solany ukazuje, že sieť sa plánuje fungovať ako delegovaný Proof-of-Stake (dPoS). Keď Solana migruje na dPoS, držitelia SOL tokenov sa budú môcť podieľať na tvorbe blokov. Odmeny budú môcť získavať buď tým, že sa stanú validátormi, alebo delegovaním svojich tokenov iným validátorom, ktorým dôverujú. Solana umožňuje každému jednotlivcovi stať sa validátorom v sieti pokiaľ splní podmienky. Validátori môžu prispieť k celkovej bezpečnosti siete Solana.
Podľa oznámenia  z 11. marca najväčší stablecoin na svete, Tether (USDT), funguje už aj na blockchaine Solana. Výsledkom je, že používatelia USDT stablecoinu si teraz budú môcť posielať tento token rýchlosťou 50 000 transakcií za sekundu s poplatkom asi 0,00001 USD za transakciu. Opäť, len pre porovnanie – Prevody USDT cez sieť Ethereum stoja aktuálne na viacerých burzách 20 USD. 
Maiar Wallet – Unikátna krypto peňaženka, ktorá vám umožní prevody cez telefónne číslo! (+BONUS 10 USD v prípade nákupu EGLD cez peňaženku) 
Aby som však Ethereu len nekrivdil, fakt je, že jeho rýchlosť prechodom na PoS stúpne a ceny za transakcie klesnú. Problémom však je, že tento prechod z PoW na PoS trvá strašne dlho a za ten čas kým Ethereum prejde na Proof-of-Stake, iné projekty ako Solana už budú na míle popredu.
Čo sa týka Solany, nie je to len Tether, ale aj iné krypto projekty, ktoré prechádzajú z iných sietí práve na Solanu. Dôležitá je celková adopcia a zdá sa, že Solana je na dobrej ceste tento cieľ dosiahnuť.
SOL tokeny majú aktuálne 2 hlavné spôsoby využitia
Solana sa nachádza aktuálne na 22. priečke podľa trhovej kapitalizácie s celkovou kapitalizáciou 6,7 miliardy. Cena za jeden SOL je aktuálne 25 USD. Len pre zaujímavosť, Solana sa na začiatku roku 2021 pohybovala na úrovni okolo 1 USD, čo je 2500% rast za necelé 4 mesiace.
Mohlo by vás zaujímať: PancakeBunny – Mladší brat PancakeSwapu, ktorý umožňuje zisk až stoviek percent ročne
Stále však hovoríme o Solane ako o možno súperovi pre Ethereum, ktoré má aktuálne kapitalizáciu 242 miliárd, čo je 36x viac ako Solana. Myslím, že každý si zvládne ľahko vypočítať akú raketu by to znamenalo, pokiaľ by Solana prekonala Ethereum. Zatiaľ je to však len teória a nereálny sen. Aj napriek svojim chybám je pozícia ETH zatiaľ neohrozená. Ethereum bolo v tejto oblasti prvé, a aj napriek viacerým nedostatkom stále plní svoju úlohu pomerne dobre.

Pokiaľ vás tento projekt zaujal, a chcete ho preštudovať viac do hĺbky, môžete si cez tento link pozrieť dokumenty priamo na webe Solana. Jedná sa rozhodne o zaujímavý projekt, ktorý má do budúcna veľký potenciál. Bude zaujímavé sledovať hlavne adopciu tohto pomerne nového projektu.

source