sobota, 3 júna, 2023
ÚvodEkonomikaSociálnej poisťovni sa nedarilo a výdavky mala za dva mesiace vyššie ako...

Sociálnej poisťovni sa nedarilo a výdavky mala za dva mesiace vyššie ako príjmy, klesol aj prebytok

Sociálnej poisťovni sa v prvých dvoch mesiacoch tohto roka v hospodárení nedarilo. Kým jej príjmy bez zohľadnenia prebytku z minulého roka dosiahli 1,64 miliardy eur, jej výdavky sa vyšplhali na 1,81 miliardy eur. Prebytok v sume 1,05 miliardy eur, ktorý si poisťovňa preniesla z minulého roka, tak klesol na 878,5 milióna eur.

Celkové príjmy poisťovne boli za január a február síce medziročne vyššie takmer o 80 miliónov eur, oproti plánu však boli nižšie o 40 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za prvé dva mesiace tohto roka.

Menej, než sa plánovalo v rozpočte

Od ekonomicky aktívnych osôb, teda od zamestnancov, dohodárov či samostatne zárobkovo činných osôb poisťovňa za dva mesiace vybrala 1,5 miliardy eur. Je to síce medziročne viac o 51,4 milióna eur, avšak o 55 miliónov eur menej, ako sa plánovalo v rozpočte.

Príjmy poisťovne z dlžného poistného predstavovali takmer 66 miliónov eur. Medziročne je to viac o 21 miliónov eur. Príjmy poisťovne z poistného od štátu za dva mesiace tvorili 67,8 milióna eur a príjmy zo sankcií 440-tisíc eur.

Niektoré výdavky klesli, iné stúpli

Výdavky poisťovne za január a február predstavovali 1,81 miliardy eur. Medziročne stúpli o 213,4 milióna eur, v porovnaní s plánom na dva mesiace tohto roka však boli nižšie o 24,7 milióna eur. Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkových dávok za január a február medziročne vzrástli o 211 miliónov eur na 1,54 miliardy eur. Výdavky na výplatu nemocenských dávok, naopak, medziročne klesli o 8,5 milióna eur na 182 miliónov eur.

Medziročný nárast o 4,7 milióna eur zaznamenali výdavky na vyplácanie dávok v nezamestnanosti, keď za dva mesiace tohto roka predstavovali takmer 45 miliónov eur.

source

RELATED ARTICLES

Most Popular