Copyright 2022 Československá filmová společnost, s.r.o. · Webdesign by Kennymax
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA  – Otcovská dovolenka by sa mala na Slovensku zaviesť od začiatku októbra tohto roka. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Vláda totiž na rokovaní posunula navrhovanú účinnosť tohto opatrenia zo začiatku augusta na začiatok októbra.

Dva týždne plateného voľna pre otcov budú aj keď matka poberá súčasne materské alebo rodičovský príspevok. Túto novinku prináša novela Zákonníka práce. „Otcovia na Slovensku si budú môcť od 1. októbra v prvých šiestich týždňoch po narodení dieťaťa vybrať 14-dňovú otcovskú dovolenku. Samozrejme, nejde o povinnosť, ale o možnosť. Túto otcovskú dovolenku nebude hradiť zamestnávateľ, ale bude ju hradiť Sociálna poisťovňa z nemocenského poistenia,“ vysvetlil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Nárok na materské si po novom budú môcť otcovia rozdeliť na dve obdobia, teda súčasný nárok sa rozdelí na samostatné nároky. V porovnaní so súčasnou právnou úpravou sa aktuálne ucelené obdobie, napríklad 28 týždňov, nároku na materské otca môže rozdeliť na dve obdobia poberania materského. To znamená, že tesne po narodení dieťaťa si bude môcť požiadať o dávku v trvaní maximálne dvoch týždňov a o zvyšok si môže požiadať neskôr.

Otcovi naďalej bude patriť platená otcovská dovolenka v trvaní 28 týždňov, resp. 31 týždňov ak ide o osamelého muža alebo v trvaní 37 týždňov, ak ide o dve alebo viac detí. Po schválení v parlamente a následnom podpise prezidentkou by novela mala byť účinná od októbra 2022.

© Copyright 2022 Slovenská produkčná, a.s. Webdesign by Kennymax Developed by eFabrica

source