Social media
Slovenským národným kandidátom na prestížnu cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film je dráma Správa režiséra Petra Bebjaka. Rozhodla o tom Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA). „Mám z toho veľkú radosť a som naozaj poctený, že môžeme náš film o jednom z najväčších hrdinstiev druhej svetovej vojny odprezentovať americkej filmovej akadémii. Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba si takúto poctu zaslúžia,” uviedol Bebjak.
>>>Čo budeme pozerať v novembri? 9 seriálových noviniek na streamovacích službách<<<
Tento rok členovia a členky SFTA vyberali spomedzi 16 prihlásených filmov. Medzi snímkami sa stretli aj oceňovaná dráma Služobníci (r. Ivan Ostrochovský), thriller Amnestie (r. Jonáš Karásek), komerčne úspešný film Sviňa (r. Mariana Čengel Solčanská, Rudolf Biermann) či dokumentárny film slovenského režiséra Pavla Pekarčíka Hluché dni.
Film Správa, nakrútený podľa knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel, stvárňuje príbeh dvoch mladých slovenských židov, Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim a spísať podrobnú správu o tom, ako tábor smrti fungoval. Autentickosť príbehu o pekle, ktoré sa tam dialo, a o správe, ktorej zverejnenie pomohlo zachrániť životy státisícov ľudí, dokresľuje medzinárodné herecké obsadenie.
Hlavnú úlohu stvárnil jeden z najobľúbenejších hercov mladej generácie Noel Czuczor. Spolu s ním sa v snímke objavia úspešný filmový, televízny a divadelný herec John Hannah a študent herectva Peter Ondrejička, pre ktorého ide o prvú veľkú filmovú rolu. Popri slovenských umelcoch a britskej hviezde vo filme režiséra Bebjaka účinkujú herci z Česka, Poľska aj Nemecka.
>>>Filmový festival Be2Can bude online, odštartuje s výbornou drámou s Madsom Mikkelsenom<<<
Peter Bebjak je verejnosti známy ako režisér úspešného slovenského filmu Čiara, za ktorý získal Kryštálový glóbus na MFF Karlovy Vary 2017, ako aj viacerých úspešných televíznych seriálov, ktoré nakrúcal pre slovenské, rovnako aj pre české televízie – Za sklom, Dr. Ludsky, Mesto tieňov, Odsúdené, Kriminálka Anděl, Specialisté alebo Mordparta.
Americká Akadémia filmových umení a vied vyhlási nominácie 93. ročníka udeľovania Oscarov 15. marca 2021. Prestížne ceny rozdajú 25. apríla 2021 v hollywoodskom Dolby Theatre v Los Angeles.
_________________________________
POZRI SI AJ NAŠE VIDEO:
Tiež si pozri…
Social media

source