pondelok, 27 marca, 2023
ÚvodZdravieSlovenskom sa už šíri chrípková epidémia a hygienici vedia, kedy bude mať...

Slovenskom sa už šíri chrípková epidémia a hygienici vedia, kedy bude mať druhý vrchol

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a chrípke podobných ochorení presiahne tento týždeň úroveň epidemického prahu. A to vo všetkých krajoch Slovenska. Očakáva to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý o tom informuje v tlačovej správe.

Podľa úradu je možné konštatovať, že súčasná chrípková sezóna prerástla do chrípkovej epidémie ešte pred vianočnými prázdninami. Chorobnosť na chrípku a iné respiračné ochorenia by mala počas vianočných prázdnin klesnúť, pretože vtedy sa deti nezdržiavajú v školských kolektívoch a do práce chodí z dôvodu dovoleniek menej ľudí.

ÚVZ SR očakáva, že po vianočných prázdninách bude chorobnosť opäť stúpať, a po čase dôjde k druhému vrcholu počas chrípkovej sezóny.

Vitamíny, vetranie a hygiena

Úrad verejného zdravotníctva všetkým osobám, ktoré ešte neochoreli, naďalej odporúča očkovanie proti chrípke. Okrem toho možno svoju obranyschopnosť ďalej podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B, vitamínu D.

Človek ich získa aj konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia, strukovín a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu. Dbať treba aj na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, pomôže tiež dostatok spánku, aktívny životný štýl a otužovanie.

V kolektívoch ÚVZ SR odporúča časté a krátke nárazové vetranie niekoľkokrát počas dňa s oknami dokorán. Odporúča tiež dbať na hygienu rúk a dezinfekciu plôch, ktorých sa ľudia často dotýkajú, obmedziť podávanie rúk, objímanie pri pozdrave, dotýkanie sa tváre a očí neumytými rukami či nezdieľať osobné predmety s inými ľuďmi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nezabúdajte ani na respirátor

ÚVZS SR odporúča tiež chrániť sa respirátorom v preplnenej hromadnej doprave, v preplnených uličkách obchodov či na hromadných podujatiach. Nosenie respirátora je stále povinné (vo vybraných prípadoch je prípustné aj rúško) na miestach, kde sa predpokladá zvýšený pohyb chorých, zraniteľných skupín populácie, respektíve osôb s narušenou imunitou.

Povinné riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora konkrétne platí pre personál zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb pri kontakte s klientmi a pacientmi (personál nemocníc, ambulancií a lekární), návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb (klienti zariadení sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti vo všeobecnosti nemajú povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty) a tiež pre pacientov v čakárňach a ambulanciách lekárov, zákazníkov lekární.

source

RELATED ARTICLES

Most Popular