Copyright 2022 Československá filmová společnost, s.r.o. · Webdesign by Kennymax
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
BRATISLAVA / V čase epidémie je jedným z najdôležitejších sektorov zdravotníctvo. Momentálne je v nemocniciach hospitalizovaných takmer 4 000 pacientov s ochorením Covid- 19. Alona Kurotová, zástupkyňa Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku hovorí o viac ako 10 000 chýbajúcich zdravotných sestrách.
O medzerách v zamestnanosti v zdravotníctve informovali poslankyne Jana Bittó Cigániková a Andrea Letanovská spolu s členmi Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku. 

Na Slovensku podľa posledných dát chýba viac ako 3 500 lekárov. „Z lekárov, ktorých máme, je takmer 2 000 v dôchodkovom veku a až 3 000 sa nachádza v karanténe,“ informovala Alona Kurotová. Počas pandémie chýba dokopy 8 500 lekárov. „Priemerný vek všeobecných lekárov je 54. Problém je aj v legislatíve,“ konštatovala Kurotová. Veľmi vysoké číslo je aj Slovákov pracujúcich v zdravotníctve v Česku, je to približne 2 400 lekárov a sestier. Naopak u nás ich pracuje iba 88. Zdravotné sestry už v minulosti protestovali, teraz chýba na Slovensku 10 až 15 tisíc zdravotných sestier. Jedným z problémov je aj neuznávanie diplomov zo zahraničia. 
Členovia Medzinárodne asociácie lekárov žiadajú zmeny v zákone. Vymedzili na začiatok 3 kroky, ktoré by pomohli k lepšiemu mechanizmu. Prvým a druhým krokom sú legislatívne zmeny vlády. Jedným zo zmien by mal byť Zákon o poskytovateľoch starostlivosti,  má ho na starosti ministerstvo zdravotníctva a druhým Zákon o uznaní vzdelania v kompetencii ministerstva školstva. Tretím krokom je potrebná aj motivácia a pomoc študentom. 
Jana Bittó Cigániková hovorila o birokratickom odľahčení. „Mrzí ma, že máme lekárov, ktorí pracujú na stavbe namiesto v nemocnici,“ zhodnotila poslankyňa z SaS. 


© Copyright 2022 Slovenská produkčná, a.s. Webdesign by Kennymax Developed by eFabrica

source