Zoznámte sa so slovenskou elitou.
Foto: Branislav Šimončík
Majú dokonalý sluch, kreativity na rozdávanie a absolútny hudobný talent. Zoznámte sa s našou elitou!
EMMA predstavuje troch producentov, ktorí na našej hudobnej scéne poriadne zamiešali karty.
Narodil sa ako Ivan Kubán, ale na slovenskej a českej scéne funguje pod menom Billy Hollywood. Desať rokov vo fachu oslávil naozaj originálne, výberovkou #LookBack 2005 – 2015. „K hudbe som mal blízko už odmalička a môže za to môj strýko. On mi vždy hovorieval, že hudba sú emócie, a to mi zostalo v hlave,“ tvrdí úspešný producent a DJ, ktorý vlastne ani nevie, ako sa to všetko zomlelo.
„Tvoril som len tak pre seba, lebo ma to bavilo, a raz mi kamarát navrhol, aby som mu napálil cédečko s mojou hudbou. Tak sa všetko začalo.“ Billymu sa ozval známy raper Lyrik H, navrhol mu spoluprácu a kariéra začala naberať na obrátkach. „Asi to tak chcel osud. Jasné, že som túžil byť úspešný a známy, ale nikdy som nemal ambície ísť si tvrdo za tým,“ pokračuje Billy, ktorého náhoda priviedla aj k Majkovi Spiritovi. Obaja totiž bývali v jednom dome. „Majk vtedy pripravoval prvý album Nový človek, ja som robil vlastnú hudbu a keď ju počul, navrhol mi, nech skúsim zložiť niečo aj pre neho. Nakoniec to dopadlo tak, že som mu pripravil polovicu albumu.“

Zdroj: Branislav Šimončík

Billy stojí aj za inými top projektmi rapovej scény. H16, Vec, Orion, Ektor, Delik, Supa, Separ, Suvereno, s tými všetkými spolupracuje a vyzerá to tak, že neskončí iba na Slovensku. Rysuje sa mu aj spolupráca s rapovými legendami v Amerike. „Opäť to prišlo veľmi nečakane. Chalanom z M.O.P. sa páčila moja hudba a nedávno sme začali komunikovať o spolupráci.“ Bodaj by sa nepáčila, keď Billy do muziky dokáže prepašovať nefalšované emócie. „Muzikanti by mali do hudby dávať viac emócií a tým pádom viac zo seba a nerobiť to len tak chladne ako na výrobnej linke. Hudba má obrovskú silu a dokáže smerovať ľudí buď zlou alebo- dobrou cestou v živote. Mojím zámerom je robiť hudbu, ktorá bude robiť ľudí lepšími a tým pádom aj ten svet naokolo bude o trošku lepší.
Hrá na klávesoch, gitare a podľa nás je majiteľom jedného z najkrajších hlasov v Česko-Slovensku. Maxo síce vyštudoval herectvo, dokonca hrával aj v Slovenskom národnom divadle, no stále ho to ťahalo k muzike. Aj preto si s kamarátom gitaristom Andrejom Hruškom založili Littlebeat štúdio.
„Hudbe sa venujem naplno, ale kým sme dospeli do tohto štádia, mali sme strach. Najskôr sme to skúsili len ako bokovku popri zamestnaní.“ To však nevedel, že už začiatok bude taký úspešný. „Všetko sa spustilo v momente, keď sme dali von singel Run, run, run od Celeste Buckingham, ktorý zaujal aj producentov v USA. Netušil som, že to spôsobí až taký boom.“

Zdroj: Branislav Šimončík

A odvtedy sa nezastaví. Monika Bagárová, Zdenka Predná, Rytmus, Tina, Klára Vytisková, Majk Spirit, či Lucie Bílá, tí všetci s ním chcú pracovať. „Lucii pripravujem nový album a bude to nečakané hudobné prekvapenie,“ priznáva Maxo, ktorý stavil najmä na kreativitu.
„Niekedy na mňa pozerajú ako na blázna, ale potom pochopia, že práve takto dokážu vznikať zaujímavé a originálne veci. Presne tak sa narodil album Majka Spirita Y Black a Y White, kde dokonca počuť aj Maxove vokály. Ale prečo chlap s takým krásnym hlasom ešte nemá vlastné pesničky? „Nad speváckou kariérou premýšľam a keď nájdem tých správnych ľudí, s ktorými by som sa do toho mohol pustiť, možno to skúsim.“ Zatiaľ sa jeho život točí okolo príprav koncertnej šnúry Majka Spirita Y White tour, kde okrem živej kapely chystajú kopu hudobných prekvapení. A určite to dopadne na jednotku.
Viete si ho predstaviť ako metalového speváka? Presne tak Marek začínal. Mal trinásť, keď to skúsil s tvrdou hudbou a metalovou kapelou, no už desať rokov funguje ako frontman skupiny Lavagance. A stojí aj v jej zákulisí, lebo vlastní profesionálne nahrávacie štúdio LVGNC Studios, ktoré by mohlo konkurovať aj tým americkým. Hudba ho teda živí na plný úväzok a pracuje napríklad s Katkou Knechtovou či s kapelami Para, Hex, Billy Barman, Korben Dallas.

Zdroj: Branislav Šimončík

Foto: Branislav Šimončík
Je totiž majster zvuku a tak trochu aj psychológ. „Ku každému treba pristupovať svojsky a presne vedieť, ako s ním pracovať, iba tak z ľudí dostanem to najlepšie,“ hovorí hudobník, ktorý chce rozbehnúť sólovú dráhu. „Momentálne ma baví užívať si koncerty s Lavagance alebo pracovať na sólovom projekte. Tomu sa chcem venovať naplno,“ vysvetľuje Marek, ktorý svoj prvý singel v štýle r’n’b pustí do sveta už o pár mesiacov. A jeho hudobný sen? „Ak by som si mal vybrať niekoho na dream spoluprácu, bol by to Martin Gore z Depeche Mode alebo Ennio Morricone. Aj tvoriť filmovú hudbu by sa mi páčilo.“ Tak do toho, Marek!
© 2022 News and Media Holding, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.

source