Najnovšia analýza zreteľne ukazuje závislosť medzi rentabilitou kryptomeny Ethereum a dostupnosťou i cenou herných grafických kariet.
Dostupnosť počítačového hardvéru sa od konca minulého roka výrazne zlepšila, pričom do značnej miery za to môže menej príjemný faktor – celosvetový rast inflácie. Vývoj globálnej ekonomiky má dosah aj na trh s kryptomenami, ktoré v uplynulých mesiacoch strácali na hodnote. Nemecký server 3DCenter vo svojej najnovšej analýze ukázal, aký vysoký vplyv má rentabilita ťažby virtuálnych aktív na ceny a dostupnosť grafík v obchodoch.
Vplyvom rastu cien energií a produktov ľudia škrtajú nákupy a sústreďujú sa predovšetkým na tovar nevyhnutne potrebný pre život. Tento trend okrem iného spôsobil, že elektronika i počítačový hardvér sa začínajú hromadiť na skladoch a čipová kríza v tomto segmente ustupuje. Téme sme sa podrobne venovali v samostatnom článku.
Že sa niečo na trhu so spotrebnou elektronikou skutočne deje, vyplýva aj z udalostí uplynulých dní. Spomeňme napríklad finančné výsledky mikroprocesorového giganta Intel, ktorý po dlhých rokoch ohlásil stratu. Ideálne však nevyzerajú ani čísla výrobcov smartfónov.
Pre PC hráčov ale má aktuálna situácia aj svoje pozitíva. Grafické karty sú opäť dostupné, navyše za priaznivé ceny. Na vývoj však má okrem inflácie vplyv aj ďalší dôležitý faktor – hodnota kryptomien. Na tomto poli sa za akýsi etalón považuje už notoricky známy Bitcoin. Práve na výkyvy jeho trhovej hodnoty okamžite reagujú ceny iných virtuálnych aktív vrátane Etherea, ktoré je z hľadiska kapitalizácie trhovou dvojkou.
Na ťaženie Etherea sa pritom hojne využívali i grafické karty pôvodne určené pre hráčov. Avšak keďže hodnota kryptomeny padala, odďaľovala sa aj návratnosť investície do zakúpenia a prevádzkovania výkonného hardvéru. Rentabilita tohto biznisu tak za uplynulé mesiace strmo klesla, čo sa odráža aj na nižšom počte ťažiarov.
Existujúce kryptomenové farmy zanikajú, prípadne sa zbavujú výkonných kariet, ktoré končia v bazároch. Ich ceny sa síce môžu na prvý pohľad zdať atraktívne, no keďže ide o hardvér, ktorý bežal nepretržite niekoľko mesiacov, bude to mať dopad na jeho funkčnosť a životnosť.
Graf 3DCenter vyššie zreteľne ukazuje, že existuje priama závislosť medzi dostupnosťou, respektíve predajnými cenami grafických kariet, a rentabilitou ťažby Etherea. Pri skokovom zvýšení hodnoty kryptomeny rovnako výrazne reagovali aj ceny kariet. Podobnú závislosť vidieť aj v opačnom prípade. Keď hodnota virtuálneho aktíva klesala, padala s ním aj cena grafík, pričom ich dostupnosť sa naopak postupne od januára tohto roka zlepšovala.
Sieť Ethereum navyše už dlhý čas plánuje prechod na úplne odlišný systém overovania transakcií, pri ktorom už nebudú potrebné zložité výpočty, takže potreba silného hardvéru v prípade jeho ťaženia v budúcnosti do značnej miery odpadne. Pre trh s grafickými kartami môže ísť o ďalší veľký šok. Na druhú stranu, aktuálne miesto Etherea môže zaujať iné virtuálne aktívum.
V neposlednom rade záujem o herné grafiky určite ovplyvňuje aj blížiaci sa termín uvedenia novej generácie GPU od Nvidie i AMD, ktoré by mali podľa špekulácií priniesť bezprecedentný nárast výkonu.
3DCenter sleduje vývoj dostupnosti grafík v nemeckých a rakúskych obchodoch, pričom z ich dát vyplýva, že predajné ceny kariet sú už dokonca veľakrát pod uvádzacími. Čiastky za modely s čipmi Radeon v obchodoch sú v priemere až o 14 % pod odporúčanými, v prípade variantov s GPU Nvidia je to 9 %. Situácia by zrejme bola v krajinách eurozóny ešte lepšia, nebyť nepriaznivého vývoja konverzného kurzu medzi eurom a dolárom.
Situáciu na americkom trhu sleduje napríklad Tom’s Hardware, ktorý taktiež hlási, že väčšina kariet sa už predáva pod odporúčanou cenou. A vzhľadom na spomínaný kurz je tu situácia pre hráčov ešte priaznivejšia.
Žiaľ, u nás to už také ružové nie je. Hoci aj tu môžeme pozorovať zlacňovanie, je výrazne pomalšie. Spomedzi grafík s čipom Nvidie sme pod uvádzacou cenou v ponukách slovenských predajcov našli len modely GeForce RTX 3090 Ti a RTX 3090. Najvýkonnejšia karta Nvidie sa aktuálne dá zohnať pod 1 500 eurami, hoc pri uvádzaní stála oficiálne dvetisíc dolárov. Druhý spomínaný model sa predáva za 1 330 eur s tým, že pôvodne stál 1 500 dolárov.
Zdroj: Heureka
Naopak, najvýkonnejší Radeon (RX 6950 XT) je u našich obchodníkov stále citeľne nad jeho oficiálnou cenou, hoci bol uvedený do predaja len v máji. Za uplynulé týždne ale výrazne zlacnil starší model RX 6900 XT, ktorý stál pri spustení predaja 999 dolárov. U nás sa aktuálne predáva za menej než 990 eur. Ostatné karty s GPU od AMD sa v našich končinách naďalej predávajú drahšie než by mali. Rozdiel je zväčša niekoľko desiatok eur, pri drahších kúskoch diferencia atakuje aj dve stovky.
Zdroj: Heureka
Poznámka: Do prehľadu sme zahrnuli aktuálne najlacnejšie modely nových, nerozbalených grafických kariet, ktoré boli v čase písania článku dostupné skladom u overených predajcov. Bežná predajná cena uvedená v tabuľkách je vypočítaná ako priemer z cenníkov niekoľkých vybraných overených e-shopov, ktoré daný model ponúkajú za najnižšiu cenu. Cena ale vždy záleží od konkrétneho modelu celej karty, nielen GPU. Na trhu sú k dispozícii aj prémiové varianty s pretaktovaním od výroby, prípadne aj vodným chladením.
Ako sa budú ceny vyvíjať ďalej, bude závisieť od dopytu a tempa vyprázdňovania skladových zásob. Na starom kontinente bude mať vplyv na predajné ceny hardvéru ďalší vývoj hodnoty eura voči doláru. Navyše, v súvislosti s rastom cien vstupov sa čoraz viac skloňuje i ďalšie zdražovanie výroby polovodičov, čo bude mať vplyv aj na cenotvorbu chystaných hardvérových noviniek.
(1 EUR = 1,0233 USD)
Tento článok môžu vďaka naším podporovateľom čítať všetci zadarmo. Pridajte sa k nim teraz aj vy a získajte mnoho benefitov.
Zostaňte v obraze, všetky dôležité novinky vám zašleme na váš e-mail.

source