Ruské akcie na druhý deň po obnovení obchodovania na moskovskej burze po štvrtkovom raste oslabujú. Hlavný akciový index MOEX okolo 08:30 SEČ strácal 1,4 percenta na 2542,6 bodu.
Rubeľ sa stabilizuje. Burza bola zatvorená od invázie ruských vojsk na Ukrajinu, kedy trh zažil strmý pád.
Index RTS, v ktorom sú zastúpené rovnaké tituly ako v MOEX, len sa ich ceny vyjadrujú v dolároch, z dôvodu predchádzajúceho prepadu rubľa odpisoval 2,4 percenta na 832,1 bodu.
Dnes je možné na burze obchodovať s viacerými cennými papiermi vrátane korporátnych dlhopisov a eurobondov.

Vo štvrtok sa na moskovskej burze obchodovalo s 33 titulmi z celkových 50, ktoré sú do hlavného indexu tejto burzy zaradené.
Zakázané boli špekulácie na pokles cien, takzvaný short-selling, a len obmedzene mohli obchodovať cudzinci.
Zisk 0,5 percenta si dnes pripisoval ropný koncern Rosnefť. Konkurenčný Lukoil naopak 1,9 percenta strácal. Komodity vo štvrtok zaznamenali dvojciferné rasty, dnes sú pohyby menšie.

​Štvrtkový pokles dnes ďalej prehlbuje letecký dopravca Aeroflot. Jeho akcie po štvrtkovom poklese o viac ako 16 percent strácali v úvode obchodovania ďalších 9,3 percenta.
Firma dopláca na to, že väčšina európskeho vzdušného priestoru je pre ruské lietadlá stále uzavretá.
Rubeľ v rovnakom čase pridával 0,3 percenta k doláru, keď dolár stál 96,75 RUB.
Ruská mena sa v stredu vyšplhala najvyššie za tri týždne po tom, čo prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko sa chystá požadovať od krajín, ktoré považuje za nepriateľské, platby za plyn iba v rubľoch.

​Voči euru mal rubeľ k dobru 0,4 percenta, keď sa euro obchodovalo za 106,40 RUB.
Rubeľ tak bol ďaleko od historického minima 132,4, ktoré dosiahol skôr v marci, a od úrovní okolo 90 zaznamenaných pred 24. februárom.

source