Kryptomeny v roku 2020 zažívajú poriadny comeback. Skeptici síce roky tvrdili že sa už nikdy nedostanú tak vysoko, ak v čase najväčšej slávy, no opak je pravdou. Bitcoin sa dnes obchoduje za 16 500 $, veľmi blízko svojho historického maxima a ostatné mince tiež robia zaujímavé zisky.
Za tie tri roky sa na trhu s kryptomenami mnohé zmenilo a veľa ľudí si na nich založilo živobytie. Krypto-trader je dnes už rešpektované zamestnanie. Jedného úspešného obchodníka zo Slovenska sme si odchytili aj my a opýtali sa, čo je jeho tajomstvom. Dá sa na kryptomenách ešte zarobiť? Ako na to? A dokáže to aj obyčajný smrteľník? Odpovedá Ľubo Kovár.
Kryptomenám sa venujem takmer 4 roky. Začínal som však s obchodovaním akcií a ku kryptomenám som sa dostal až o dva roky neskôr. Vždy som sa zameriaval primárne na investovanie do technologických aktív, ktoré v tomto storočí úplne zmenili svet.
Ako príklad môžem uviesť Facebook, ktorý uľahčil komunikáciu. Tak ako akcie Facebooku rastú vďaka reálnemu prínosu firmy vo svete, aj cena Bitcoin stúpa, pretože prináša niečo nové a mení spôsob, akým fungujú finančné transakcie.
S Bitcoinom prišiel rozmach blockchainu, ktorý s nim veľmi úzko súvisí. A práve toto môže byť technológia, ktorá bude mať počas najbližších desaťročí najväčší dopad na svet okolo nás. Beriem to ako príležitosť zviesť sa na vlne novej revolučnej technológie.
Bitcoin sa v roku 2020 stáva digitálnym zlatom. Toto by si mal o ňom vedieť ak sa chceš zviesť na jeho úspechu

Samozrejme že ziskový som nebol. Ale v roku 2017 som mal veľké šťastie, pretože som začal nakupovať kryptomeny v dobe najväčšieho rastu.Po mesiaci som mal pocit, že som najlepší obchodník na svete. Potom však zlaté časy skončili. I keď v roku 2020 sa opäť pomaly vracajú
Každopádne, po krásnych medových týždňoch s Bitcoinom zrazu všetko začalo padať a ja som v panike predával. Väčšinou v strate. Napálil som sa, ako takmer všetci v tej dobe a pochopil som, že obchodovanie a investovanie na burze nie je žiadny gambling a nedá sa len tak nakúpiť čokoľvek a čakať, že zázračne zbohatnem. Obchodovanie je ako alchýmia.
Pozri si grafy kryptomien. Uvidíš, že niektoré dlhodobo rastú  a iné po počiatočnej vlne úspechu upadli do zabudnutia a sú v hlbokej strate. Jediná cesta k úspechu v rámci investovania na burze je mať vybudovaný kvalitný systém a byť agilný. Vedieť sa prispôsobiť aktuálnej situácii, sledovať grafy a neustále sa vzdelávať.
Našťastie nie. V tomto ohľade som si vždy dával pozor a držal sa výhradne osvedčených kryptomien s dlhodobou históriou. Na nových projektoch sa síce dá zarobiť oveľa viac, ale je to skôr lotéria. Čas, ktorý by som strávil hľadaním tých ihiel v kope sena radšej venujem obchodovaniu a budovaniu komunity.
Koľko bude stáť Bitcoin o 10 rokov? Experti tvrdia, že čoskoro môže mnohonásobne narásť

Nuž, staré dobré klasiky. Samozrejme že Bitcoin a Litecoin. Z technologických coinov mám rád Ethereum, Cardano či Stellar. Aj anonymné Monero a Zcash stoja za reč. Zarobil som aj na kryptomene Binance Coin. Binance je najväčšia kryptomenová burza na svete, ktorú využíva väčšina obchodníkov. Sledujem samozrejme aj ďalšie, ale tieto sa hodia aj do HODL portfólia. To znamená, že sa oplatí držať ich dlhodobo a iba pasívne sledovať, ako sa ich hodnota pomaly zvyšuje.
Úprimne musím povedať, že žiadny náhly zlom nenastal. Proces tvorby mojho obchodného systému pre obchodovanie na burze prišiel postupne. Ako začiatočník som začalsi pozerať videá o investovaní a čítať knihy. Postupne som tomu začal viac a viac chápaťdal som dohromady moju prvú obchodnú stratégiu.
Najväčší problém som však nemal pri tvorbe ziskovej stratégie. Ako študent na strednej škole mi chýbali hlavne financie, nemal som dostatok kapitálu aby som sa tým dokázal živiť. Začal som teda popri tradingu pracovať aj inde. Všetko to bola taká salámová metóda postupnej a hlavne pomalej cesty k úspechu.
Šialenstvo z roku 2017 sa môže zopakovať aj niekoľko krát. Bitcoin je ešte stále veľmi malý. Také bábätko oproti zvyšku finančných trhov a veľmi ľahko môže stúpať, čo sme videli aj v tomto roku. Za sebou má už minimálne tri rastové cykly, ľudia ho však začali sledovať až po roku 2017. A všetko nasvedčuje tomu, že práve vstupujeme do rastovej časti ďalšieho cyklu.

Teraz je samozrejme úplne iná situácia, ako bola pred štyrmi rokmi. Bitcoin nenakupuje iba banda nadšencov alebo verejnosť pobláznená masmédiami, ale skôr fondy a inštitucionálny investori či banky. Je oveľa ťažšie bojovať s boháčmi, ktorý majú v kryptomenách zainvestované aj miliardy. Ďalší cenový vývoj bude s veľkou pravdepodobnosťou závisieť práve od rozhodnutí týchto, veľrýb. Tak im hovoríme v kryptokomunite.
Cena Bitcoin počas tejto jesene poriadne stúpla. Takmer o dve tretiny, a to bez korekcie. Preto by som si dával pozor a neprepadol nákupnej panike. Trh ťa môže veľmi rýchlo potrestať. Bitcoin má v období rastu tendenciu robiť 30-40% prepady.
Ja osobne verím, že Bitcoin bude z dlhodobého hľadiska rásť vysoko nad súčasné historické maximum. Avšak aj naďalej počítam s korekciou, a podľa value investing stratégie chcem urobiť nákup na férovej cene. To teda radím aj tebe. Ak chceš nakupovať, neunáhli sa.  
Ja pri obchodovaní Bitcoinu používam jednoduché pravidlo. Zisky z minulosti nezaručujú zisky aj v budúcnosti. Preto nemám priveľké očakávania a snažím sa obchodovať s čistou hlavou. Emócie sú na burze najväčší nepriateľ obchodníka a väčšina nováčikov to nezvláda. Preto odporúčam najprv študovať obchodné stratégie a až potom sa do niečoho púšťať. 
Nižšia likvidita, ako na štandardných trhoch, nám poskytuje väčší priestor k rastu. Preto cena Bitcoinu v posledných rokoch stúpala rýchlejšie, ako napríklad ktorákoľvek akcia. Avšak aj poklesy boli o dosť tvrdšie a nárazovejšie. Ja osobne vlastním Bitcoin preto, lebo si myslím, že je to revolučné aktívum, ktoré nepodlieha inflácii (respektíve je vopred jasne definované, koľko mincí bude v obehu). Rovnako tak sa jedná o držiteľa hodnoty, podobne ako v prípade zlata.
Množstvo Slovákov, zarobilo na nich doslova “brutálne“ peniaze. Ceny nehnuteľností rastú najrýchlejšie od roku 2008. Do čoho sa dnes oplatí investovať?

Ako autor projektu BitcoinSkupina sám natáčam vzdelávacie videa o kryptomenách a obchodovaní na YouTube. A samozrejme, že v tom nie som sám. Na internete nájdeš stovky kryptonadšencov, ktorí pravidelne publikujú dobré videa. Nájdeš aj návody so zameraním na tvorbu obchodných systémov na burze.
V tejto dobe platí pravidlo, že na nákup prvých kryptomien mi stačí už aj jedno euro a môžem vlastniť zlomok Bitcoinu. Nájdeš niekoľko búrz, kde nie je žiadny limit v rámci minimálneho vkladu. Avšak netreba mať priveľké očakávania.
Z jediného eura sa určite nedá urobiť milión. Obchodovanie na burze je obyčajné zamestnanie, ako ktorékoľvek iné, kde treba dodržiavať systém a byť disciplinovaný. Odpovedať na otázku koľko peňazí potrebujem, aby som sa tým živil je veľmi subjektívna.
Urobiť 10 % zhodnotenie na účte za rok je veľký úspech. Takže pokiaľ niekto chce zarábať 10 000 € ročne, tak logicky bude potrebovať aspoň 100 000 €. Avšak ešte raz zdôrazňujem, že ide iba o môj subjektívny názor. Obchodné systéme sú rôzne. Niektoré majú lepší výnos, ale na druhej strane sú riskantnejšie na použitie. Niektoré zasa poskytujú stabilný výnos, avšak s menším zhodnotením. 

Premýšľaš nad investíciou do kryptomien?

Premýšľaš nad investíciou do kryptomien?
Na začiatku je najdôležitejšie eliminovať emócie. Tie ťa vždy dostanú na mizinu. Budeš sa pozerať ak, ako to rastie, začneš byť chamtivý a nakúpiš draho. Potom zrazu všetko padne, spanikáriš a zo strachu predáš v strate. Potom si povieš, že si už dáš pozor, ale aj tak to znova pokašleš. A tak sa dá spraviť z desiatok tisíc eur pár stoviek.
V kryptomenách máme také skvelé múdro. Just HODL! Vo voľnom preklade to znamená, že máš nakúpiť a zabudnúť, že vôbec vlastníš nejaké kryptomeny. Drž ich a čakaj. Pokojne aj desať rokov. Úplne ideálne je nakupovať chytro a nákup si rozložiť na niekoľko mesiacov. Urči si presný deň v mesiaci, kedy nakúpiš povedzme za sto eur a vôbec nerieš cenu. Tú si mnohými nákupmi spriemeruješ a bude lepšia, než ak by si sa snažil trafiť dno.
Znie to možno primitívne, ale táto metóda je rokmi overená a zvládne to každý. Niektorí ľudia si týmto spôsobom dokonca sporia na dôchodok.
Ďakujeme, že čítaš Startitup. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@startitup.sk.

source