viac k téme Rusko-Ukrajinský konflikt
Na rozdiel od minulosti je refinancovanie hypotéky možné za výhodných podmienok už nielen po ukončení fixácie úrokovej sadzby, ale aj počas fixácie. Refinancovať sa dajú prakticky všetky hypotéky, či už ide o bezúčelovú americkú hypotéku, účelovú hypotéku na bývanie alebo aj hypotéku pre mladých. Aby ste však získali najvýhodnejšie podmienky, je veľmi dôležité porovnanie.
Hypotéku môžete refinancovať dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je, že využijete aktuálnu ponuku v tej istej banke, kde máte svoj terajší hypoúver. Stačí požiadať jednoducho o nový, ktorý má lepšie podmienky a použiť ho na splatenie toho starého. V tomto prípade máte výhodu v tom, že banka vás ako klienta už dôverne pozná.
Druhou možnosťou je prejsť ku konkurencii. Táto situácia je oveľa častejšie, nakoľko vo väčšine prípadov je rozdiel v starom úroku a tom novom väčší. V takomto prípade je však proces obvykle o niečo dlhší a administratívne náročnejší, ale nejde o žiadnu neprekonateľnú prekážku. Väčšina bánk, ku ktorým sa chystáte prejsť, komunikujú so starou bankou veľmi rýchlo a preneseniu hypotéky obvykle nič nebráni.
Pri refinancovaní je možné vybaviť si hypotekárny úver aj bez potvrdenia o výške príjmu. Platí to vtedy, ak máte veľmi dobrú finančnú minulosť a predošlú hypotéku ste platili vždy bez omeškania. Pokiaľ nebudete žiadať nejaké finančné prostriedky navyše, zaobídete sa vo veľmi veľa prípadoch bez nového preukazovania príjmu.
To isté platí aj v prípade znaleckého posudku. Takmer všetky banky u nás akceptujú znalecký posudok, ktorý nie je starší ako 5 rokov. Je to najmä kvôli aktuálnej situácii na trhu, pretože ceny nehnuteľností za posledné roky rástli a pokiaľ bola hodnota nehnuteľnosti dostatočná predtým, je určite postačujúca aj teraz. Ak by ste však potrebovali viac peňazí, niektoré banky už môžu požadovať aj nový znalecký posudok.
Aj keď refinancovanie hypotekárneho úveru sa oplatí, neplatí to pri hypotéke so štátnym príspevkom. Táto zvýhodnená hypotéka pre mladých ľudí sa totiž poskytuje s nižším úrokom na prvých 5 rokov, avšak toto zníženie je vďaka „dotácii“ zo strany štátu a tiež zo strany banky. Po uplynutí 5 rokov sa potom hypotéka zmení na klasický komerčný úver.
Ak by ste sa ju rozhodli refinancovať, čiže predčasne vyplatiť, musíte počítať s nutnosťou vrátenia tohto príspevku a zvýhodnenia. Museli by ste tak spätne doplatiť rozdiel medzi komerčnou úrokovou sadzbou a zvýhodnenou a to sa už neoplatí naozaj takmer nikomu bez ohľadu na rozdiel medzi pôvodným a novým úrokom.
Hypotéky na splatenie alebo refinancovanie starého hypoúveru ponúkajú spravidla všetky banky, ktoré ponúkajú aj bežné účelové hypotéky. Niektoré z nich, napríklad mBank, však umožňujú získať refinančnú hypotéku aj na splatenie iných úverov, nielen predošlého hypoúveru. Ak potrebujete napríklad aj nejaké peniaze navyše, informujte sa o tom, vo väčšine bánk to nebude problém.
Ak chcete vedieť, aká je aktuálna ponuka možností, tu je stručné porovnanie:
Ak by ste chceli preniesť svoju hypotéku do UniCredit Bank, môžete získať Hypoúver Invest na splatenie hypotéky. Ak bude úver do 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti, môžete získať až 40 % zo sumy úveru aj bezúčelovo, čiže navyše. Ak nebudete žiadať navyše žiadne peniaze, ponúka banka zjednodušené refinancovanie.
Refinancovať môžete s týmito podmienkami:
Ak sa rozhodnete pre zjednodušené refinancovanie, nemusíte sa trápiť s novým dokladovaním príjmu ani s novými znaleckými posudkami. Aby ste ale mohli zjednodušené refinancovanie využiť, musíte mať bezproblémové splácanie všetkých úverov za posledný rok.
Chceli by ste refinancovať svoju hypotéku prostredníctvom SLSP? V takom prípade vám banka ponúka možnosť vybavenia Hypotéky na vyplatenie úveru z inej banky bez poplatku. Banka navyše vybaví aj náležitosti ohľadom katastra a v prípade, že nebudete požadovať finančné prostriedky navyše, stačí jej aj pôvodný znalecký posudok.
Vybavenie hypotéky je možné s týmito parametrami:
Vybavenie hypotéky na refinancovanie ponúka banka tiež aj bez dokladovania príjmu. To platí vtedy, ak sa nebudú meniť počty ani konkrétne osoby žiadateľ o úver, nebude sa meniť predmet ručenia a novú refinančnú hypotéku použijete len na splatenie tej starej.
V Prima Banke môžete refinancovať hypotéku prostredníctvom špeciálneho úveru určeného na Prenesenie hypotéky z inej banky. Prima Banka ponúka vybavenie jednoducho a rýchlo aj bez nutnosti predloženia znaleckého posudku alebo dokladovania príjmu, pričom v takejto situácii akceptuje pôvodnú nehnuteľnosť aj výšku úveru potrebnú na refinancovanie.
Hypotéku môžete získať:
Pokiaľ budete mať v banke vedený bežný účet, neplatíte ani poplatok za poskytnutie úveru. Banka posúdi vašu žiadosť na počkanie a pri prenose vám stačí len pôvodná úverová zmluva a pôvodný znalecký posudok. K hypotéke je možné dojednať aj poistenie.
Pokiaľ sa rozhodnete pre refinancovanie vášho pôvodného hypotekárneho úveru vo VÚB, banka má v ponuke špeciálnu Hypotéku na refinancovanie. S touto hypotékou môžete však získať aj viac, ako je zostatok vyplácaného úveru, pričom zvyšné peniaze môžete použiť bezúčelovo na čokoľvek. Banka vám v tomto prípade pripraví ponuku na mieru.
Ak sa rozhodnete refinancovať vo VÚB, tu sú podmienky:
Navyše, pri refinancovaní ušetríte viaceré poplatky. Ak si prinesiete pôvodný znalecký posudok, nemusíte si objednávať nový. Pokiaľ by ste potrebovali nový znalecký posudok, banka vám ho preplatí spätne až do výšky 150 €.
OTP REFINANC úver je názov pre špeciálnu refinančnú hypotéku od OTP banky. Tento úver môžete získať aj na refinancovanie iných typov finančných záväzkov. Môžete si tak refinancovať nielen starú hypotéku, ale pokojne aj zlúčiť viacero rôznych úverov do jedného. Navyše banka ponúka aj možnosť získať financie navyše.
Podmienky tohto úveru sú:
Na vybavenie potrebujete doklady z pôvodného úveru a priložiť môžete pôvodný znalecký posudok. Pokiaľ sa nebude meniť výška úveru alebo predmet ručenia, nemusíte dokladovať príjem nanovo. Ak budete aktívne používať v banke účet, získate ešte lepší úrok.
Chcete si preniesť hypotéku do Tatra Banky? V takom prípade môžete využiť Refinančnú HypotékuTB, ktorú má na tento účel banka vo svojom portfóliu produktov. Vymeniť starú hypotéku za novú ponúka banka so 100 % z poplatku za vybavenie úveru a dokonca so zaplatením nákladov za predčasné splatenie v inej banke.
Tu sú parametre hypotéky:
Tatra Banka vám k hypotéke pridá aj účet Tatra PersonalTB na 3 roky zdarma a novú kreditnú kartu s odpustením poplatku za jej vedenie až na 12 mesiacov. Banka akceptuje pôvodný znalecký posudok až do 5 rokov dozadu.
Na splatenie iných úverov a prenesenie starej hypotéky ponúka ČSOB refinančnú hypotéku s výhodnými podmienkami. Jednak získate hypotéku so 100 % zľavou z poplatku za spracovanie úveru, ale čo je ešte dôležitejšie, mimoriadne splátky sú bez poplatku. Vďaka pravidelnému vkladaniu mimoriadnych splátok môže znížiť preplatenie úveru.
Hypotéku získate:
Úver je možné získať v banke až do 100 % hodnoty nehnuteľnosti a schválenie refinančnej hypotéky môže byť aj v priebehu dňa. Banka vybaví kataster za vás a ak budete využívať produkty ČSOB, môžete si dodatočne znížiť úrok.
Sberbank ponúka pre každého, kto chce refinancovať a preniesť svoju starú a nevýhodnú hypotéku, špeciálny úver s názvom mojaHYPOTÉKA na refinancovanie. Veľkou výhodou úveru je to, že je bez poplatku za poskytnutie, bez dokladovania použitia celej výšky úveru a s možnosťou vybaviť si poistenie nehnuteľnosti priamo v banke.
Tu sú podmienky hypotéky:
Ak by ste si chceli vybaviť úver ešte výhodnejšie, stačí, ak zvolíte fixáciu na 3 roky a budete aktívne využívať svoj bežný účet v banke. Refinančnú hypotéku môžete kombinovať aj s inou a tak získať dokonca aj peniaze navyše a to na čokoľvek.
mBank má na kúpu nehnuteľnosti aj na refinancovanie pripravenú svoju mHypotéku. Tú je možné získať s transparentnými podmienkami a bez zbytočných poplatkov navyše, nakoľko vybavenie aj poskytnutie hypotéky je zadarmo, rovnako ako prípadné mimoriadne splátky až do výšky 20 % istiny úveru ročne. Navyše, pri refinancovaní ponúka banka dlhšiu dobu splatnosti, vďaka čomu aj pri väčšom úvere je možné okresať mesačnú splátku na minimum.
Tu sú podmienky úveru:
O úvere a mimoriadnych splátkach máte dokonalý prehľad priamo vo svojom internet bankingu. Banka umožňuje vybaviť si hypotéku aj bez dokladovania príjmu, pokiaľ máte bezproblémovú úverovú históriu a úver splácate aspoň 2 roky.
Chcete si vybaviť refinancovanie hypotéky vo Fio banke? V takom prípade môžete získať Hypotéku na refinancovanie s výhodným úrokom. Banka totiž pri refinancovaní ponúka na hypotekárny úver o 4 desatiny lepší úrok, ako keby si požičiavate úplne novú hypotéku. Výhodné úroky ale platia, len ak si požičiavate do 80 % hodnoty nehnuteľnosti.
Úver má tieto parametre:
Fio banka na svoju hypotéku ponúka ešte jednu veľmi výraznú výhodu a to je možnosť mimoriadnych splátok aj predčasného splatenia zadarmo bez poplatkov. Pokiaľ nebudete hypotéku refinancovať ale splatíte ju zo svojho, neplatíte žiadnu pokutu ani sankciu.

1. Aj keď výška pokuty za predčasné splatenie sa znížila, niektoré banky si môžu vypýtať poplatok za vyčíslenie zostatku. Počítajte s tým pri výpočte výhodnosti.
2. Všímajte si nielen rozdiel medzi úrokom, ale napríklad aj nefinančné podmienky. Umožňuje banka napríklad pravidelné mimoriadne splátky? Je to skvelý benefit!
3. Pokiaľ chcete mať čo najmenej administratívy, je možné už refinancovať úver aj bez dokladovania príjmu. Ak by vám to však zvýšilo bonitu, nebojte sa príjem doložiť.
4. Veľa ľudí robí chybu, že podcení porovnanie naozaj všetkých možností. Uspokoja sa s porovnaním napríklad len troch bánk. Dôsledne preskúmajte ponuky bánk!
Prečo by ste mali obehávať všetky banky osobne alebo tráviť hodiny na internete sledovaním a porovnávaním úrokov a iných podmienok? Využite našu online hypotekárnu kalkulačku, vďaka ktorej získate prehľad za pár minút. Navyše, ak by ste mali o niektorú hypotéku záujem, môžete odoslať nezáväznú žiadosť na konkrétny úverový dopyt. Potom už len počkáte, kým príde ponuka na hypotéku k vám!
Súhlasím s podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Na tejto stránke môžu byť umiestnené reklamné odkazy, alebo reklamné produkty.

source