Či už sa Apple rozhodne alebo nerozhodne priamo zdražovať svoj iPhone alebo Apple Watch, priemerná cena týchto produktoch skoro určite narastie. Cesta k ním bude teda ťažšia, čo môže spôsobiť problémy s dopytom.
Aj keď Apple dosiahlo v priebehu druhého štvrťroka 2022 rekordný obrat, technologický gigant pocítil mierne spomalenie predajov. S výnimkou iPhonu, ktorý narástol o cca 2 – 3 %, sa to týkalo zariadení Mac, iPad či Apple Watch. Tento nepríjemný efekt môže spoločnosť Apple odradiť od ďalšieho zvyšovania cien svojich nadchádzajúcich produktov. Tak či onak sa však v roku 2022 máme stretnúť so zvyšovaním priemerných cien, čo zapríčiní príchod úplne nových zariadení.
Ako avizuje Mark Gurman z agentúry Bloomberg (prostredníctvom PhoneArena), ekonomické vyhliadky vyzerajú pochmúrne a mnohí spotrebitelia už obmedzili svoje výdavky na spotrebnú elektroniku. Navyše, neustále rastúca inflácia, vyššie výrobné náklady a problémy v dodávateľských reťazcoch môžu spôsobiť zvyšovanie vstupných nákladov pre výrobcov.
Aj keď to tak teda nevyzerá, spoločnosť Apple sa nachádza vo veľmi ťažkej situácii. Firma už teraz pociťuje vplyv spomalenia ekonomiky a určite si dá pozor na to, aby od nákupu nových produktov neodradila ďalších zákazníkov vyššou cenou.
Vylučovať to však nemôžeme, nakoľko zdražovanie sme pocítili už pri MacBooku Air M2, ktorý kúpite od 1 499,00 € . Predošlá generácia počítača s čipom M1 štartovala na úrovni 1 299,00 €, no dnes ho zoženiete aj za 1 079,00 €.
Pokiaľ by sa Apple rozhodlo, že v záujme zachovania vyšších predajov ponechá cenu iPhonu rovnakú ako minulý rok (čím sa firme určite zníži marža), znamenalo by to, že základný iPhone 14 so 6,1″ displejom bude stáť 899,00 €.
To znamená, že priemerná cena zariadenia sa skoro určite zvýši, pretože z ponuky vypadne iPhone 13 mini, ktorý v čase uvedenia na trh začínal na úrovni 799,00 € a dnes ho zoženiete aj za 689,00 €.
Nezabúdajme tiež na to, že Apple začne predávať svoj väčší 6,7″ dostupný iPhone 14 Max, ktorý by mal byť o 100 € drahší, ako základný iPhone 14 so 6,1″ displejom. Vo výsledku teda za toto zariadenie zaplatíme minimálne 999,00 €.
A ak by Apple zdraželo každý model o 100 – 200 € tak, ako sme to avizovali v tomto článku, nárast priemernej ceny by bol dosť dramatický.
Aj keď sa v súvislosti s Apple Watch nepredpokladá, že by spoločnosť Apple zvýšila ich cenu, priemerná cena môže aj tak narásť smerom nahor. Týkať sa to ale našťastie nebude Apple Watch Series 8 či lacnejšieho modelu Apple Watch SE 2. generácie, ktoré budú na Slovensku veľmi populárne.
Apple sa totiž chystá predstaviť svoj TOP model Apple Watch Pro, ktorý by mal ponúknuť prémiovejší dizajn, titánovú povrchovú úpravu a možno aj nejaké tie technológie navyše. Cena za toto zariadenie by sa mohla vyšplhať až na úroveň 1 000 €, čo pochopiteľne zvýši priemernú cenu všetkých Apple Watch. Otázne však zostáva, či bude verzia „Pro“ vôbec dostupná v našich končinách.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?
Instagram Banner

Svetapple.sk je najväčší slovenský Apple magazín. Všetko, čo o Apple potrebuješ vedieť, nájdeš u nás na jednom mieste.
Každodenné info o firme Apple, zariadeniach iPhone, iPad, Mac, Apple Watch a ďalších. Apple návody, Apple recenzie, Apple novinky aj Apple servis. So všetkým ti poradíme na svetapple.sk.
Magazín svetapple.sk prevádzkuje spoločnosť Netspree s.r.o.
IČO: 48167657
DIČ: 2120076189
VAT: SK2120076189 ($7a, prenesenie daňovej povinnosti)
Kontaktný e-mail: redakcia@svetapple.sk

source