Kto si myslí, že „slovenský film“ upadol do zabudnutia, nemá pravdu. Už tento rok príde do slovenských kín približne 30 premiér slovenských filmov. A to nevravím o roku 2009, na ktorý sú pripravované ďalšie, dokonca ešte zaujímavejšie slovenské a koprodukčné projekty.
I keď prvé dva mesiace roku 2008 neponúknu žiadny slovenský projekt, hneď v marci sa môžu filmoví diváci tešiť na film Juraja Lehotského Slepé lásky, ktorý rozpráva o štyroch rôznych podobách lásky medzi nevidomými ľuďmi. Pred filmom bude premietnutý krátky predfilm Štyri režisérky Ivany Šebestovej. Po filme Slepé lásky diváci uvidia v kinách film, ktorý ste mali možnosť sledovať už aj v televízii – Martin Slivka – Muž, ktorý sadil stromy, film Martina Šulíka, ktorý zaujal divákov natoľko, až napokon bude uvedený aj v kinách už v apríli. Na jar tiež príde do kín film Jakuba Krónera Bratislavafilm, film o terajšom tvrdom živote vo veľkomeste.  Pokiaľ vás predchádzajúce tituly nezaujali, určite vás zaujme film Dariusza Jablonskeho Jahodové víno, ktorý vstúpi do kín tiež v apríli. Film rozpovie príbeh o chvíli, keď máte života už naozaj „plné zuby“, až sa rozhodnete odísť na to najopustenejšie miesto na Zemi. Dokument Jara Vojteka Hranica hovorí, ako z názvu vyplýva o medzi-oblastno-ľudských  hraniciach a tiež bude uvedený v apríli. Hádam druhým najočakávanejším titulom roku 2008 je film Muzika, ktorý hodnotia ako jeden z najzaujímavejších filmov modernej slovenskej filmovej kinematografie. Film bude mať premiéru taktiež v apríli, hoci ho už bratislavskí diváci mali možnosť v decembri zhliadnuť v Kine Tatra dvakrát. No a teraz k tomu prvému najočakávanejšiemu projektu. Ak aj vám príde na myseľ pri tejto vete film BATHORY, tak máte pravdu. Film Juraja Jakubiska s hviezdnym obsadením diváci uvidia tento rok v júli, no dopredu sa netešte. Ako iste viete film mal mať premiéru už minulý rok na jar, čiže ani tento dátum nie je ešte istý. Po tých novších tituloch príde na rad aj obnovená premiéra filmu Dušana Hanáka Obrazy starého sveta, ktorý zobrazuje život zaujímavých ľudí, dobrovoľne žijúcich na periférii spoločnosti. Pred filmom uvidíte krátky film tiež režiséra Dušana Hanáka Prišiel k nám Old Shatterhand.  I keď sa zdá, že veľa titulov ešte nebolo vymenovaných, najviac premiér slovenských filmov nás čaká na jeseň a v zime tohto roku. Hneď na začiatku septembra
uvidíme česko-slovenský koprodukčný vojnový film Václava Marhoula Tobruk, ktorý vás zaujme už len tým, že sa natáčal v Tunisku a podľa najnovších fotografií z natáčania vyzerá ako samotná skutočnosť. Ďalší septembrový film je tiež česko-slovenský, vo filme Malé oslavy režiséra Zdenka Tyca sa v hlavnej úlohe objaví Anna Šišková, tentokrát so svojou druhou dcérou, ktorá s herectvom iba začina – Terezou Nvotovou.   Podľa najnovších informácií by mal byť v septembri uvedený aj film Ako sa varili dejiny. Dokument Petra Kerekesa, ktorý vás doslovne dostane do varu. Aj október ponúkne zaujímavý dokumentárny titul Jána Opartyho Skala útočišťa. Film, o reálnej „skale útočišťa“ – ruinách Kláštoriska. Film Normalizácia Roberta Kirchhoffa v novembri, pozoruje dianie kauzy Cervanová, dodnes nevyriešenej vraždy mladého dievčaťa. Tiež očakávaným filmom je projekt Keep Smiling Pavla Koreca, ktorý sa začína samovraždou jedného muža a tým, ako to sleduje /a mimochodom je aj súčasťou/ jedna novinárka. Novinárka následne pátra nie po tom prečo zomrel, ale prečo žil. Jeseň prinesie aj tieto nasledovné filmy.
Napríklad film Dušana Rapoša Cinka Panna, ktorý hovorí o životnom príbehu jednej rómskej primášky. Zaujímavým titulom jesene bude aj film so slovenským hviezdnym obsadením, Kvety sakury od režiséra Ivana Vojnára. Vo filme si zahrá Zdena Studenková, Ľubomír Paulovič, Eva Bándor. Zaujímavé obsadenie bude mať aj česko-slovenský film Nedodržaný sľub, ktorý pre ako českých, takisto aj pre slovenských divákov pripravuje český režisér Jiří Chlumský. Pokiaľ hovoríme o zaujímavých režiséroch, určite sa to dá povedať aj o Vladovi Balkovi, ktorý na jeseň uvedie drámu Pokoj v duši. Takým režisérom je tiež aj Marko Škop, ktorý pre klubových a klasických divákov natočil dokument         Osadné-Brusel-Osadné, pokiaľ sa vám zapáčil aj jeho posledný film Iné svety uvedený v roku 2005, môžeme odporúčať aj tento nový film. Ďalší dokument Martina Šulíka Zlatá šedesátá rozpráva o filmároch zo šesťdesiatych rokov. Film o maringotkách a ľuďoch Poslená maringotka  uvedie Peter Beňovský tiež na jeseň tohto roku. Návrat po pár rokoch absolvuje aj režisér Miloslav Luther s filmom Tango s komármi. Vo filme si zahrajú Ady Hajdu, Roman Luknár a už spomenutá Tereza Nvotová. Zaujímavý bude aj film Dôchodcovia – Made in Slovakia režiséra Mareka Kuboša, uvedený taktiež na jeseň. 
Posledným filmom v tomto roku zrejme bude prírodopisný dokument Pavla Barabáša z južného pólu Neznáma Antarktída s predfilmom Bhutan – hľadanie šťastia.
O filmoch roku 2009 aspoň v takomto rozpise:
FILM
PREMIÉRA
RÉŽIA
ŽÁNER
LIETAJÚCI CYPRIÁN
január – febuár 2009
Mariana Čengel-Solčanská
historický veľkofilm
OKO
február-marec 2009
Miloš Kohout
thriller
JAZZUS
február-marec 2009
Tomáš Krnáč
tragikomédia
TMA
jar 2009
Juraj Herz
thriller
ENGLISH IS EASY, CSABA IS DEAD
jar 2009
Karol Vosátko
komédia
MARHUĽOVÝ OSTROV
jar 2009
Peter Bebjak
dráma
NA POVALE
jar 2009
Jiří Barta
animovaný film
LÍŠTIČKY
23.4.2009
Mira Fornayová
dráma
RÓMSKY HOLOKAUST
oktober 2009
Robert Kirchhoff
dokument
KAMENE
zima 2009
Katrína Kerekesová
animovaný muzikál
FOLLOW ME
december 2009 – január 2010
Anabela Žigová
dráma
SRDCE VEŽE
rok 2009
neznámy
animovaný
VERONKA
rok 2009
Martin Šulík
animovaný
YURI DOJČ
rok 2009
Yuri Dojč
dokument
WINTER
rok 2009
Dušan Trančík
dokument
ROZOSTAVANÝ DOM
rok 2009
Miloslav Luher
dráma
NAJSMUTNEJŚÍ PRÍBEH LÁSKY
rok 2009
neznámy
dráma
ČAS GRIMÁS
rok 2009
Peter Dimitrov
hraný dokument
HARMONIKA
rok 2009
Peter Hledík
dráma
MŔTVOLA MUSÍ ZOMRIEŤ
rok 2009
neznámy
komédia
DOVOLENKA V GULAGU
rok 2009
Ivo Brachtl
hraný dokument
VÝSTREL
rok 2009
Miroslav Šindelka
„akčný dokument“
3 SEZÓNY V PEKLE
rok 2009
Tomáš Mašín
dráma
CESTA ZA ÚSPECHOM
rok 2009
Dana Rusnoková
tragikomédia – dráma
MALÝ ZÚRIVÝ ROBINSON
rok 2009
Martina Diosi
dokument
NICKYHO RODINA
rok 2009
Matej Mináč
dokument
„15:29“
rok 2009
Petra Kolevska
veľkofilm
BABIČKA
rok 2009
Zuzana Piussi
rozprávka
TANEC MEDZI ČREPINAMI
rok 2009 – rok 2010
Marek Ťapák
muzikál
KOLIBA
rok 2009 – rok 2010
Zuzana Piussi
dokument
PERSONAL CYBER SPACE
rok 2009 – rok 2010
Ivo Trajkov
celovečerný film
BLOUDÍM
rok 2009
Martin Müller
poviedkový film
ČUBÍRKOVÁ
rok 2009
Róbert Šveda
psychothriller
Taktiež filmy roku 2010 a 2011:
FILM
PREMIÉRA
RÉŽIA
ŽÁNER
Pravdivá história Jánošíka a Uhorčíka
rok 2010
Agnieska Holland
historický
ČEREŠŇOVÝ CHLAPEC
rok 2010
Martin Kákoš
celovečerný film
ANGLICKÁ RAPSÓDIA
rok 2010
Matej Mináč
dokument
ŠŤASTNÝ SMOLIAR
rok 2010
Matej Mináč
animovaný
História filmu, ktorý sa nikdy nenakrútil
rok 2010
Matej Mináč
dokument
FINAL SPOT
rok 2011
Slavomír Bachratý
celovečerný film
GENERÁL
rok 2011-rok 2012
Stanislav Párnický
celovečerný film

Film, ku ktorému zatiaľ nie je istý rok premiéry /2008 alebo2009/ je film NEBO, PEKLO, ZEM… režisérky Laury Sivákovej. Pred filmom bude uvedený film V poli režiséra Patrika Pašša juniora. Dátum a obdobie /zrejme 2008/ tiež nie je jasný aj pre dokumentárny film VOJNOVÉ HRY Dariusza Jablonskeho.
Krátky film Daniela Riháka SMOG bude mať premiéru počas prvých marcových dní v Kine Tatra. V budúcnosti producenti chystajú film ponúkať aj do iných kín na Slovensku.
 
Krátke filmy 2008-2009 bez daného dátumu a celého filmu:
FILM
PREMIÉRA
RÉŽIA
ŽÁNER
FONGOPOLIS
jar 2008
Joanna Kożuch
animovaná tragicomedy
RARACH
jar 2008
Ivana Zajacová
animováný art fantasy
ŠATY PRE ŇU
jar 2008
Jana Szabóová
animovaná art dráma
KTO JE TAM
zima 2008
Vanda Raýmanová
animovaná art komédia
POSLEDNÝ AUTOBUS
jeseň 2009
Martin Snopek
art komédia
Webstránky slovenských filmov:
Bratislavafilm /r. Jakub Króner/ – www.bratislavafilm.sk
Hranica /r. Jaro Vojtek/ www.hranica.sk, www.border.sk
Bathory /r. Jaraj Jakubisko/ www.thebathorymovie.com,                    
www.ceskatelevize.cz/specialy/bathory/sk  
Tobruk /r. Václav Marhoul/ – www.tobruk.sk, www.tobruk.cz
Kvety sakury /r. Ivan Vojnár/  – www.kvetysakury.sk
Lietajúci Cyprián /r. Mariana Čengel-Solčanská/  – www.lietajucicyprian.sk

source