Experti na cestovanie z Lonely Planet uverejnili tri rebríčky s miestami, na ktoré by si sa mal jednoznačne vybrať v roku 2022. Hodnotili krajiny, mestá, no aj jednotlivé regióny sveta, ktoré sa oplatí zažiť a vidieť na vlastné oči.
V hodnotení jednotlivých lokácií sa tentokrát špeciálne zamerali na ekológiu a cestovateľom ponúkajú najmä udržateľné zážitky. Všetkých tak chcú motivovať k tomu, aby cestovali o niečo zodpovednejšie.

Ak ešte nemáš predsavzatie na budúci rok, môžeš skúsiť jeden z ich rebríčkov pokoriť. Precestoval by si celý svet. Práve rozmanitosť miest a kultúr v každom z rebríčkov vyzdvihol Tom Hall, viceprezident spoločnosti Lonely Planet.
Rebríčky podľa jeho slov oslavujú celý svet: „Od lagún a lesov Cookových ostrovov cez vodopády a hory na Islande, po prírodné a mestské pôžitky Aucklandu,“ povedal pre portál Refinery 29.

Práve Cookove ostrovy sú na ich zozname krajín číslom jedna. Skupinka 15 nádherných ostrovov si ľahko získa srdce každého, kto dorazí. Lonely Planet hovorí o jedinečnom „wow efekte“, krásnej prírode a udržateľnom cestovnom ruchu.
Ostrovy sú podľa nich zároveň vzdialené, no dostupné, moderné aj tradičné. Destináciu odporúčajú najmä dobrodruhom. Cookove ostrovy sa navyše úspešne vyhýbajú ochoreniu Covid-19 a do dnešného dňa tam nezaznamenali ani jeden prípad.

Druhou krajinou rebríčka je Nórsko, ktoré sa už tradične nachádza na podobných zoznamoch vysoko. Nádherná príroda a ľudia, ktorí majú patriť medzi tých najšťastnejších z celého sveta, sa jednoducho postarajú o destináciu snov.

Na cestách by si nemal vynechať ani Maurícius, ktorý sa označuje aj ako diamant Indického oceánu. Čaká tam na teba tropická príroda, krásne pláže a kvalitné služby. V rebríčku Lonely planet skončil na treťom mieste.
Štvrté miesto rebríčka – Belize sľubuje nádhernú, pestrofarebnú krajinu a najmenšie hlavné mesto sveta Belmopan.
Piate miesto obsadilo Slovinsko. Ide o relatívne malú krajinu, ktorá však ponúka rozmanité zážitky a výhľady. Počas ciest naprieč krajinou na teba bude čakať Jadranské more, Alpy, ale aj okúzľujúce mestá.

Vo východnom Karibiku leží nenápadný, zastrčený ostrov Anguilla, na ktorom vraj nikdy nekončí leto. Šieste miesto rebríčka patrí práve jemu a ty sa domov určite vrátiš plný zážitkov, nech by si šiel kedykoľvek.
Orientálna krajina Omán sa na rebríčku ocitla na siedmom mieste. Nájdeš tam, čo hľadáš, nech by to bolo čokoľvek. Okúsiť môžeš realitu tých, ktorí žijú v luxusných vilách, no naskytne sa ti aj pohľad na každodenný svet ľudí z chudobných chatrčí.
Zdolávanie Himalájí, stredoveké chrámy, jedinečná chuť domáceho streetfoodu a omnoho viac nájdeš v Nepále, ktorý obsadil ôsme miesto.
Blížime sa ku koncu, no aj deviata priečka toho ponúka veľa. Hovoríme o Malawi, kde okúsiš neuveriteľnú prírodu a safari so slonmi, paviánmi či hrochmi. Až tretinu územia krajiny zaberá nádherné jazero Malawi a ide o jednu z najchudobnejších krajín sveta.
Rebríček uzatvára Egypt, ktorý zrejme nemusíme nikomu predstavovať. Nájdeš tam bohatú dávku kultúry, jedinečnej prírody, môžeš sa preplaviť cez Níl, aj objavovať hĺbky mora. Na svoje si príde aj tvoja spirituálna stránka.

V rebríčku regiónov zabodovali na prvej priečke Westfjords na Islande. Nasledovala Západná Virgínia v USA, Xishuangbanna v Číne, Kent’s Heritage Coast v Spojenom kráľovstve, Portoriko v ISA, Šikoku v Japonsku, púšť Atacama v Čile, The Scenic Rim v Austrálii, Vancouver Island v Kanade a Bergunbsko vo Francúzsku.
Mestom, ktoré sa v roku 2022 podľa Lonely Planet oplatí vidieť najviac, je Auckland na Novom Zélande, druhým je mesto Taipei na Taiwane. Nasleduje Freiburg v Nemecku, Atlanta v USA, Lagos v Nigérii, Nikózia na Cypruse, Dublin v Írsku, Merida v Mexiku, Florencia v Taliansku a Gyeongju v Južnej Kórei.
Ďakujeme, že čítaš Startitup. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@startitup.sk.

source