K zatiaľ anonymizovanému monitorovaniu spotreby, ktoré majú novo homologované autá od vlaňajška, pribudne v polovici tohto roka podľa Európskej komisie ďalší kontrolný prvok. Od šiesteho júla budú povinne v nových typoch osobných a nákladných automobilov „čierne skrinky“, ktoré podobne ako pri lietadlách a vlakoch umožnia ľahšie a presnejšie objasniť i rekonštruovať priebeh nehody, píše iDNES.cz.
Od roku 2024 sa táto povinnosť rozšíri na všetky novo predávané vozidlá. Európska komisia chce týmto krokom počas 16 rokov zachrániť 25-tisíc životov. Od roku 2050 by podľa jej predstáv nemal pri dopravných nehodách na cestách EÚ zahynúť už ani jeden človek. Je to veľmi vysoká latka, ktorá má predovšetkým motivovať.
Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ č. 2019/2144 z novembra 2019 bude záznam z jazdy ukladaný v „čiernej skrinke“ s oficiálnym označením EDR (Event Data Recorder). V slovenskej verzii nariadenia sa oficiálne hovorí o „zapisovači údajov o udalosti“. Nové zariadenie rozšíri existujúce postupy vyšetrovania nehôd a malo by umožniť vykonávanie ich objektívnejšej a transparentnejšej analýzy.

Ľahšie nájsť jej príčiny a možno tiež lepšie určiť vinníka či vinníkov. Dáta budú hovoriť jasne, všetko pôjde menej „obkecať“. Nejde pritom o nič, čo by bolo doteraz neznáme. V USA, Japonsku, ale aj v ďalších krajinách sú automobilové „čierne skrinky“ povinné už niekoľko rokov. Novo ich začínajú zavádzať aj v Číne.

Tieto záznamové zariadenia sa už mnoho rok…

source