Po minulotýždňovom rozhodnutí Európskej centrálnej banky ešte porastú už aj tak vysoké úroky. Prečo však musíme platiť viac ako susední Rakúšania či oveľa bohatší obyvatelia Luxemburska?
V rokoch 2008 až 2010 splácali Slováci najdrahšie hypotéky spomedzi všetkých krajín eurozóny. Podľa portálu ako-investovat.sk sme platili viac než dvojnásobne oproti Fínom, ktorých priemerná úroková sadzba bola niečo nad dve percentá. U nás bola pritom približne o tri percentá vyššia! „Počas krízy v takmer všetkých krajinách klesal objem nových hypoték, rovnako aj celkový objem hypoték. U nás, aj napriek tomu, že bola ekonomická kríza, prevládal úplne opačný trend – objem hypoték rástol,“ vysvetľuje Filip Glasa z portálu ako-investovat.sk. „Banky teda neboli nútené znižovať úroky, a teda zlacňovať hypotéky, aby získali nových klientov. Neboli nútené vytvárať konkurenčné prostredie,“ dodáva Glasa.

Úrokové sadzby úverov sa odvíjajú od toho istého základu, ktorým je úroková miera ECB. Banky príčiny drahých hypoték vidia inde. Podľa Moniky Kuhajdovej zo Slovenskej bankovej asociácie úroková sadzba zohľadňuje viaceré kritériá a faktory, „napr. rozvinutosť trhu, vymožiteľnosť práva alebo platobnú zodpovednosť za plnenie svojich záväzkov“. Medzi krajiny s najlacnejšími úvermi patrili aj tie štáty, ktoré sa dostali do finančných problémov. To je však len slabá náplasť.
Výška úrokov v krajinách EÚ (po kliknutí na obrázok sa vám zväčší náhľad)Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou FPD Media, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

source