Po niekoľkých „zlatých“ mesiacoch a obrovskom náraste bitcoinu sa v poslednom čase pozornosť vo veľkom presunula na druhú najväčšiu digitálnu menu, ethereum, ktorého hodnota sa za posledných pár týždňov takmer zdvojnásobila.
Okrem toho tu máme aj obrovskú bublinu v podobe kryptomeny dogecoin, ktorá podľa mnohých nadšencov prekoná tento víkend hranicu 1 doláru, no obe meny prekonala tento týždeň v raste iná, pomerne veľká mena.
Ako upozornil portál Cointelegraph, u mnohých investorov sa „kryptomenou týždňa“ stalo práve ethereum classic (ETC), ktorého cena za posledný týždeň stúpla o ohromných 300 %. Kryptomena sa podľa Coinmarketcap radí v rebríčku celkovej trhovej kapitalizácie na 13. miesto, pričom „predbehla“ už aj niekoľko známych projektov ako Stellar či Solana.
Ethereum classic „vzniklo“ v roku 2016 po problémoch s kryptomenovým systémom DAO, ktorý mal slúžil na financovanie decentralizovaných aplikácií cez „pôvodné“ ethereum, ktorého chybu využili v roku 2015 hackeri na odčerpanie 50 miliónov dolárov v ethereu zo siete. Vývojári následne stratili v „pôvodné“ ethereum dôveru a väčšina sa presunula na nové ethreum, ktoré väčšina z nás pozná dnes.

Zobraziť celú galériu (3)

Twitter / @eth_classic

Originálny blockchain s názvom ethereum clacssic si tak razil svoju cestu ďalej, no počas obrovského vzostupu na trhy digitálnych mien v roku 2017 nezaznamenal tak vysoký nárast ako iné meny, pričom dosiahol najvyššiu cenu „iba“ na úrovni 45 dolárov. Tú kryptomena prekonala až v priebehu tohto týždňa, kedy vystúpala až na 176 dolárov, pričom momentálne sa obchoduje na sume okolo 140 dolárov.

Na otázku, prečo k takémuto nárastu došlo, jednoznačná odpoveď pravdepodobne neexistuje. Podľa niektorých analytikov sa nárast ethereum classic spája iba s celkovým nárastom trhu, na ktorom si plusové percentá za posledné týždne zaznamenali takmer všetky veľké kryptomeny. Nárast ETC tak môže byť iba akousi „korekciou“ ceny, ktorá sa prispôsobuje býčiemu trhu.
NEPREHLIADNI
Dogecoin je blízko magickej hranici. Opäť ju tam posunie Elon Musk, majitelia čakajú na sobotu

Na Twitteri sa objavili aj príspevky investorov, ktorí tvrdia, že množstvo ľudí nakúpilo ethereum classic „omylom“ pretože počuli o náraste ceny etherea, no neuvedomili si, že je medzi nimi nejaký rozdiel. Paradoxom týchto prípadov je, že všetci, ktorí za posledný týždeň ethereum classic nakúpili, zaznamenali väčšie zisky než investori, ktorí by počas rastu nakúpili ethereum.
Last week, dad told me he bought $ETC at $30 and I told him he bought the wrong Ethereum and there’s no usecase or adoption at all.
He sold it immediately after and it’s now at $140.
Gonna disown myself first before he gets to do it.
— Squeeze (@cryptoSqueeze) May 7, 2021

V súvislosti s nárastom ceny ETC bola zaznamenaná aj vysoká volatilita jeho cien, kedy sa na burze Coinbase v stredu obchodovalo s obrovskou prémiou až na úrovni 50 %. Nadšencov kryptomeny to však nijako nerozhodilo a aj napriek korekcii, ktorá ETC včera postihla, sa jej cena udržuje na pomerne stabilnej úrovni.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Pošli nám TIP na článok
Teraz čítajú
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Najrýchlejšie rastúci technologický portál na Slovensku.
Fontech.sk, člen skupiny Startitup Group
Copyright© 2022 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené

source