Každý, kto si poisťuje svoju domácnosť, by si mal zistiť, aké zabezpečenie od neho poisťovňa vyžaduje. Ak napríklad vlastníte šperky vo vyššej hodnote, budete ich musieť pravdepodobne uchovávať v trezore. Inak vám hrozí, že v prípade ich krádeže nedostanete nič.
„Poisťovne sa pozerajú na zabezpečenie cenností až v prípade, že je ich hodnota vyššia ako zhruba 2 500 eur. Už pri hodnote cenností nad túto hranicu je potrebný trezor s bezpečnostnou triedou 0,“ vraví Ivan Kahanec finančný konzultant senior spoločnosti Brokeria. V jednotlivých poisťovniach sa hranica, od ktorej je vyžadovaný trezor, môže líšiť.
Väčšinou však samotný trezor nepostačuje a pri poistení cenností vo vyššej hodnote, je potrebné aj lepšie zabezpečenie priestoru, kde sa trezor nachádza. „Napríklad v prípade, že je hodnota cenností vyššia ako 20-tisíc eur, okrem trezora s bezpečnostnou triedou 1 je nevyhnutné mať aj bezpečnostné dvere s prídavným bezpečnostným zámkom,“ hovorí Kahanec.
Ak niekto nedodrží podmienky zabezpečenia, hrozí mu, že v prípade poistnej udalosti dostane výrazne menej peňazí, než o koľko prišiel. Poisťovňa vždy vyplatí klientovi poistné plnenie len do výšky limitu, ktorému zodpovedá jeho zabezpečenie. „Napríklad, ak má klient cennosti v hodnote 45-tisíc eur a jeho trezor spĺňa požadovanú bezpečnostnú triedu, ale nemá priestor zabezpečený bezpečnostnými dverami s viacbodovým zámkom, poisťovňa mu pri ukradnutí všetkých cenností vyplatí najviac 30-tisíc eur,“ tvrdí Kahanec. Klient si tak zbytočne platí drahšiu poistku.
© Autorské práva vyhradené
Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.
a získajte užitočné informácie na každý deň
© OUR MEDIA SR a. s. 2022. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ, viac info.

source