Ekonomické sankcie Západu už po niekoľkých dňoch zasiahli moskovskú burzu tak tvrdo, že je otázne, či vôbec, a ak, tak kedy opäť začne fungovať. Na situáciu však doplatili aj niektoré európske podielové fondy a dokonca aj jeden slovenský. Klienti z nich dočasne nemôžu vyberať peniaze, ani s nimi ďalej obchodovať. Podľa Národnej banky Slovenska tento stav môže trvať mesiace, vylúčené nie je ani úplné „vypnutie“ fondov zo strany Ruskej federácie.
Foto: Shuterstock

Moskovská burza bezprostredne po uvalení sankcií od západných krajín zatvorila svoje brány, čiže dočasne prestala fungovať. Stalo sa tak 28. februára 2022 a doposiaľ nie je známe, kedy jedna z kľúčových finančných inštitúcií v Rusku opäť naštartuje svoju činnosť.
Ruská burza tým prakticky znemožnila akékoľvek obchodovanie nielen pre domácich, ale aj zahraničných investorov. Národný zúčtovací depozitár v Rusku totiž až do odvolania zablokoval všetky cenné papiere evidované nielen v krajine, ale aj na účtoch zahraničných držiteľov v Luxembursku. 
To malo za následok zastavenie takzvaného vyrovnania obchodov s ruskými cennými papiermi. Táto skutočnosť spôsobila značné komplikácie niektorým európskym aj americkým podielovým fondom a burzovo obchodovaným fondom, ktoré majú v portfóliách ruské akcie. 
Pri absencii obchodovania totiž tieto spoločnosti nemajú ako oceniť cenné papiere, a teda ani ako  vypočítať aktuálne hodnoty podielových listov. To napokon viedlo správcovské firmy k mimoriadnemu kroku, ktorým je pozastavenie predaja či odkupu podielových listov.
Rozhodnutie moskovskej burzy už ovplyvnilo aj niektorých slovenských investorov. Prvá správcovská spoločnosť, ktorá v súvislosti s uzatvorením moskovskej burzy na Slovensku prestala vyplácať podielové listy, je IAD Investments. IAD nesmie odo dňa pozastavenia vyplácania podielových listov Podielového fondu KD RUSSIA vyplácať ani vydávať podielové listy Podielového fondu KD RUSSIA, píše sa na webovej stránke spoločnosti.
Financial Report v súvislosti s uvedenými skutočnosťami oslovil Národnú banku Slovenska (NBS). Tá ubezpečuje, že situáciu podrobne monitoruje. „Zatiaľ bolo pozastavené obchodovanie len s jedným slovenským podielovým fondom zameraným na investície do ruských aktív z dôvodu nemožnosti správneho ocenenia týchto aktív,“ vysvetľuje hovorca centrálnej banky Peter Majer.  
IAD môže fond pozastaviť na 90 dní. Naša centrálna banka uvádza, že počas 3-mesačnej zákonnej lehoty je správcovská spoločnosť povinná reportovať NBS o vývoji situácie, ktorá sa týka pozastavenia.  
Fond už stratil väčšinu svojej hodnoty
IAD v tlačovej správe uviedla, že svoj majetok investuje predovšetkým do akcií a ETF zameraných na ruské akcie, no s tými sa teraz nedá obchodovať ani nijako určiť ich hodnotu. Fond KD RUSSIA obchodovaný aj na Slovensku už v roku 2022 stihol vykázať stratu takmer 80 %. 
IAD Investments sľubuje, že po obnovení vydávania a vyplácania podielových listov z fondu vydá alebo vyplatí podielové listy za aktuálnu cenu ku dňu obnovenia. „Rubeľ prestal byť akceptovanou menou pre vyrovnanie obchodov, výplaty výnosov budú zhromažďované a vyplácané v rozsahu, v akom to dovoľujú sankcie,“ uvádza IAD.
Nevýhodou pre klientov, ktorí majú zablokované peniaze v týchto fondoch, je však aj to, že nemajú nárok na úroky z omeškania za obdobie pozastavenia vyplácania podielových listov, a po ukončení blokády môžu byť podľa odborníkov tieto fondy prakticky bezcenné.
NBS hovorí, že aktívne monitoruje kroky správcovskej spoločnosti a stav portfólia fondu, a v prípade potreby zakročí. Pokiaľ by sa situácia nevyvíjala smerom k obnoveniu vydávania a vyplácania podielových fondov, NBS by očakávala od správcovskej spoločnosti predloženie návrhov na riešenie vzniknutej situácie, napríklad aj žiadosť o zrušenie a následnú likvidáciu fondu,“ dopĺňa Peter Majer z NBS.
Investori môžu prísť aj o všetko
Aktuálne dianie na Ukrajine a v Rusku sa mení zo dňa na deň, preto je podľa odborníkov len veľmi ťažko odhadnuteľné, ako sa situácia bude vyvíjať a ako tieto udalosti ovplyvnia finančný systém v Ruskej federácii. Analytici počítajú aj s takou alternatívou, že v krajine napokon dôjde k znárodneniu podnikov a zastaveniu obchodovania, čo by sa prakticky rovnalo nule na účtoch bežných smrteľníkov očakávajúcich výnosy z podielových fondov. Podobnú situáciu zažili investori napríklad aj pri finančnej kríze v roku 2009, či po páde newyorských dvojičiek. Viaceré podielové fondy vtedy skončili s neschopnosťou splatiť podiely klientom.
Obchodovať podielové fondy s väzbami na Rusko prestali aj zahraniční správcovia pôsobiaci na Slovensku či v Česku. Dočasnú stopku podľa dostupných informácií ohlásili aj Amundi Funds Russian Equity, Amundi Funds Emerging Europe and Mediterranean Equity, Erste Stock Europe Emerging a KBC Equity Fund Emerging Europe.
Rozdiel medzi fondmi Amundi a ponukou IAD Investments je v súčasnosti ten, že Amundi svoje podielové fondy pozastavili na neurčito, respektíve len na taký čas, ktorý bude nevyhnutný. IAD pozastavili fondy na tri mesiace, čo je na Slovensku maximálna možná dĺžka. 
Z pohľadu analytikov zatiaľ najhoršie dopadli akciové trhy v Rusku a ceny akcií firiem naviazaných na Ruskú federáciu. U nich sa straty počítajú na desiatky percent a mnohé z akcií najväčších tamojších firiem už spadli o 90 % svojej hodnoty. Kvalitne diverzifikovaní klienti by sa však podľa odborníkov týchto extrémnych prepadov báť nemali, pretože Rusko tvorí približne len 0,3 % celosvetového trhu akcií. 
S cennými papiermi ruských spoločností sa posledné dni obchodovalo tiež v Londýne, no aj tam kurzy akcií firiem, ako sú Sberbank, Gazprom, Rosneft, Lukoil či Polymetal, ihneď po invázii spadli o desiatky percent, v mnohých prípadoch až takmer na nulu. Vedenie londýnskej burzy neskôr rozhodlo o pozastavení obchodovania s ruskými akciami a k rovnakému kroku pristúpila aj Deutsche Börse a burzy v USA.
8.11.2022 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) chce Ukrajine v roku 2023 poskytovať mesačne balík až 1,5 miliardy eur. Ako referuje web Kyiv
Od vypuknutia vojny na Ukrajine 22. februára 2022 do konca júla tohto roka požiadalo v Poľsku o štatút dočasnej ochrany 1,3 milióna
Ekonomika vojnou skúšanej Ukrajiny v tomto roku klesne približne o tretinu. Už začiatkom októbra to vyhlásilo miestne ministerstvo
Medicínske služby Linky zdravia pre Ukrajinu, teda rýchlej zdravotnej konzultácie v ukrajinskom jazyku využilo od jej spustenia v marci 2022 už
12.10.2022 (Webnoviny.sk) – Doterajšia pomoc Ukrajine zo strany USA je takmer dvojnásobne väčšia ako pomoc celej Európskej únie. Vyplýva to z
9.10.2022 (Webnoviny.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) Rastislav Káčer sa spolu so
Súčasné ekonomické obdobie sa vo viacerých aspektoch podobá veľkej hospodárskej depresii z polovice 19. storočia. Existuje teória, podľa
5.10.2022 (Webnoviny.sk) – Krajiny a regióny Európskej únie (EÚ) dostanú dodatočnú podporu na zmiernenie dôsledkov Ruskom rozpútanej vojny
2.10.2022 (Webnoviny.sk) – Spojené štáty v piatok uvalili sankcie na viac ako tisíc ľudí a firiem spojených s ruskou inváziou na Ukrajinu.
30.9.2022 (Webnoviny.sk) – Pokles ruskej ekonomiky v dôsledku mobilizácie v súvislosti s vojnou na Ukrajine podľa šéfa moskovského Centra pre
Vláda SR rozhodla o predĺžení vyplácania príspevku za ubytovanie odídencov pre majiteľov hotelov, penziónov či ubytovní, ktorého
28.9.2022 (Webnoviny.sk) – Viac ako 60 policajtov v severnom Nemecku vykonalo raziu na luxusnej jachte spájanej s ruským podnikateľom pre údajné

source