S prichádzajúcim letom sa týždeň čo týždeň zvyšuje záujem o letné dovolenky. Ich centrom zostáva juh Európy, a to konkrétne Stredomorie na čele s Baleárskym ostrovom Malorka. Lákadlom sú najmä nízke ceny leteniek, tie sa momentálne začínajú na spiatočnej cene od 10 eur.
Ceny potešia aj dovolenkárov z východného Slovenska – bohatý výber z viedenského letiska môžu využiť vďaka letom na trase Košice – Viedeň, ktoré sa začínajú na cenovke práve od 10 eur spiatočne.
V spolupráci s cestovnou kanceláriou Pelikán vyberáme desať letných destinácií, ktoré sú u slovenských dovolenkárov za posledný týždeň najobľúbenejšími.
Malorka, Španielsko
Malorka je dovolenkovou stálicou Slovákov už dlhé roky, a to počas zimnej i letnej sezóny. Z dát Pelikána vyplýva, že hneď po Ríme bola práve Malorka minulý rok najobľúbenejšou destináciou dovolenkárov a a tento titul jej zostane pravdepodobne aj tento rok.
Najväčší z Baleárskych ostrovov láka najmä na 262 pláží o dĺžke 50 kilometrov. Navštíviť treba aj krásne mestá na severe ostrova ako Valldemossa či Sóller, z ktorého sa môžu cestovatelia presunúť starou električkou až k moru do Port de Sóller – jedna jazda ich bude stáť sedem eur. Za zmienku stojí napríklad pláž Torrent de Pareis v oblasti La Calobra – vedie k nej pomerne zložitá cesta, avšak s krásnymi výhľadmi na malorskú prírodu.
Spiatočné letenky na španielsku Malorku sú momentálne k dispozícii za akciovú cenu už od necelých 40 eur s odletom z Viedne. K dispozícii je aj odlet z bratislavského letiska.
Malta
Malta je letnou dovolenkovou klasikou, napriek tomu však láka cestovateľov počas celého roka. Krajina je spojením troch stredomorských ostrovov, väčšina života sa však sústreďuje na severe hlavného ostrova Malta.
Okrem krásnych pláží ponúka turistiku, bohatý nočný život a tiež možnosti pre turistov, ktorí radi spoznávajú kultúrne pamiatky a ich históriu. Jej pomyselnou čerešničkou na torte je filmovým štábom vytvorená dedinka Popeye, v ktorej sa natáčala snímka Pepek námorník či samotné mesto Valletta, ktoré patrí medzi menšie a na jeho prejdenie dovolenkárom postačí aj jeden deň.
Spiatočné letenky na Maltu sú v ponuke za akciovú cenu od približne 40 eur s odletom z viedenského Schwechatu. K dispozícii sú aj odlety z Bratislavy, a to od približne 50 eur spiatočne.
Barcelona, Španielsko
More, kultúra, príjemné počasie počas celého roka a k tomu gastronomický zážitok vo forme španielskej kuchyne alebo doslova futbalový boj o nezávislosť. Barcelona je Gaudího mestom umenia, nachádza sa v nej veľké množstvo pamiatok, múzeí a galérií.
V lete aj počas teplej jari či jesene láka najmä na svoje pláže – najznámejšou je práve pláž Barceloneta, ktorú navštevujú turisti, ale i domáci. V chladnejších mesiacoch je to tamojšia kultúra či spomínané múzeá – vynechať v akomkoľvek ročnom období však nemožno slávny kostol Sagrada Familia, Park Guell či Casa Milá – všetko Gaudího diela.
Spiatočné letenky do španielskej Barcelony zoženú dovolenkári už od necelých 40 eur s odletom z viedenského Schwechatu.
Solún, Grécko
Mesto na pobreží Egejského mora, ktoré sa spája aj s našou históriou, je v našich končinách známe aj pod názvom Thessaloniki. Solún spája prvky bohatej gréckej histórie, ale aj moderného života.
Prímorské mesto ponúka bohatý nočný život a na svoje si prídu aj gastroturisti, keďže mesto je plné fantastických kaviarní, barov a reštaurácií. V okolí mesta je množstvo zaujímavých lokalít či už plážové Chalkidiki alebo magická Meteora. Dobrodruhov môže lákať aj výlet na najvyššiu grécku horu Olymp, výhľad na ňu je však aj priamo z mesta.
Spiatočné letenky do Solúnu sú momentálne k dispozícii už od necelých 40 eur s odletom z bratislavského letiska.
Rím, Taliansko
Večné mesto je skvelou voľbou pre akúkoľvek dovolenku, čo z neho pravidelne robí jednu z najobľúbenejších destinácií Slovákov – číslom jedna bola aj v roku 2021. Milovníkov histórie poteší množstvo pamiatok ako Koloseum, Fontána di Trevi, Španielske schody či Panteón.
Samozrejmosťou by pri návšteve Ríma mal byť aj výlet do Vatikánu. Návštevníkov okrem toho Rím privíta aj vynikajúcou talianskou gastronómiou, unikátnu atmosféru a históriu od praveku, staroveku až po stredovek. Ďaleko nie je ani more, to nájdu dovolenkári v oblasti Lido di Ostia, dostanú sa do nej vlakom, cesta trvá približne pol hodinu.
Spiatočné letenky do Ríma začínajú už na sume od približne 30 eur s odletom z viedenského Schwechatu.
Funchal, Portugalsko
Portugalský ostrov Madeira nesie hneď niekoľko prezývok – ostrov kvetín, záhrad Atlantiku či ostrov jari. Známy je príjemnou klímou po celý rok, morom, výborným jedlom a nádhernou prírodou. Známy je aj vďaka svojmu najznámejšiemu rodákovi, známemu futbalistovi Cristianovi Ronaldovi.
Teploty sa celý rok pohybujú na úrovni 20°Celzia, čo hrá do karát miestnej vegetácii. Nejde o typickú plážovú destináciu, láka skôr na horskú turistiku, napriek tomu ponúka niekoľko krásnych pláží s čiernym sopečným pieskom.
Spiatočné letenky na Madeiru začínajú na cenovke od necelých 60 eur s odletom z portugalského mesta Lisabon. Tie je momentálne možné rovnako zohnať za cenu od približne 60 eur spiatočne.
Korfu, Grécko
Ostrov, ktorý pravidelne navštevovala aj cisárovná Sissi, má strategickú polohu, a preto ho chceli dobyť viaceré veľmoci. Korfu v sebe spája piesočné pláže, historické pamiatky, krásnu prírodu aj moderné služby. Návštevníci by tiež nemali vynechať mesto Sidari, v ktorom sa podľa miestnych nachádza aj magický Kanál lásky.
Najobľúbenejšími sú pláže Agios Gordios či Paleokastritsa – obe vybavené a organizované pre turistov. Známou je tiež pláž Myrtiotissa, ktorá je neorganizovaná a neoficiálne považovaná aj za nudistickú. Na severe ostrova sa nachádza aj piesočná pláž Sidari, ktorá drží ocenenie modrej vlajky.
Možnosťou na výlet je malý ostrov. Na ostrove sa nachádza aj Achilleion – letný palác, ktorý bol koncom 19. storočia postavený práve pre cisárovnú Sissi.
Spiatočné letenky na Korfu zoženú Slováci už od približne 60 eur s odletom z budapeštianskeho letiska. Možnosťou je aj odlet z Bratislavy od necelých 70 eur spiatočne.
Catania, Taliansko
Talianska Sicília je príťažlivá už po stáročia, svoje stopy tu zanechalo hneď niekoľko starých civilizácií. No a okrem kultúrneho dedičstva je Sicília aj domovom najväčšej aktívnej sopky v Európe – Etny. Rovnako ide o najvyššiu taliansku horu.
Za návštevu určite stojí jedna z najkrajších pláží San Vito lo Capo, alebo malebné dedinky na východnom pobreží ako Castelmola, alebo ďalšie ako Savoca a Forza d’Agrò, ktoré sa preslávili tým, že sa tu natáčal legendárny Krstný otec. Sicílske pláže sú vyhľadávanými napríklad aj v rybárskej dedinke Mondello. Lákadlom sú i Liparské ostrovy, na ktorých sa tiež nachádza niekoľko aktívnych sopiek.
Letenky do Catanie nájdu slovenskí dovolenkári v ponuke už od približne 30 eur spiatočne, a to s odletom z neďalekej Viedne.
Rimini, Taliansko
Talianske mesto Rimini je pravdepodobne najobľúbenejšou prímorskou destináciou domácich. Má výbornú polohu len kúsok od mikroštátu San Marino a dovolenkárom ponúka 20 kilometrov piesočných pláži. Najznámejšími sú napríklad pláž Bagno Libra či Le Spiagge.
Okrem pláži v ňom možno obdivovať napríklad Museo della Cittá, ktoré je známe svojou rímskou zbierkou. Medzi pamiatkami je tiež napríklad katedrála Tempio Malatestiano či päťoblúkový most Ponte de Tiberio.
Spiatočné letenky do Rimini zoženú dovolenkári aktuálne s cenovkou od necelých 15 eur, a to s odletom z budapeštianskeho letiska.
Alghero, Taliansko
Ak už má človek návštevu metropoly Rím za sebou a Taliansko ho láka aj naďalej, práve ostrovné mesto Alghero ponúka ďalší, odlišný pohľad na históriu i gastronómiu celej krajiny. Alghero je známe svojimi zlatými morskými múrmi, ktoré lemuje promenáda – pre tú sú typické najmä nádherné výhľady, ale i množstvo reštaurácií a barov.
Obľúbenými plážami sú Le Bombarde v severnej časti mesta – typický je najmä jemný biely piesok a výhodou je tiež dobrá dostupnosť služieb, alebo pláž Lazzaretto, ktorá je známa priezračnou vodou. Kúsok od mesta sa nachádza pláž Punta Negra, ktorá je jednou z tých pokojnejších.
Spiatočné letenky do Alghera zoženú dovolenkári už od približne 25 eur s odletom aj z bratislavského letiska.
Zostaňte v obraze, všetky dôležité novinky vám zašleme na váš e-mail.
Aktivujte si službu a dostávajte upozornenia na najdôležitejšie správy dňa

source