viac k téme Rusko-Ukrajinský konflikt
Vlastniť diamant je snom mnohých ľudí. Najčastejšie sú pre koncových spotrebiteľov dostupné v šperkoch, no kým sa dostanú ku klenotníkovi, ktorý ich do šperku osadí, musia prejsť rukami obchodníkov s diamantmi. Tí sa združujú na špecializovaných burzách a dostať sa do ich kruhov nie je vôbec jednoduché.
Obchodovanie s komoditami má svoje presne stanovené pravidlá, pričom dostupnosť komodít je rôzna. Zlato je možné si kúpiť napríklad od bánk v tehličkách alebo od predajcov spracované na pliešky či drôty. V prvom rade sa pri obchodovaní sleduje jeho rýdzosť. S diamantmi sa už ale obchoduje na veľkých špecializovaných burzách.
Izraelská burza sa napríklad nachádza v mestečku Ramat Gan pri Tel Avive v 40 poschodovom mrakodrape, kde je na každom poschodí 50 malých kancelárií, z ktorých je každá zameraná na iný typ diamantov. Jedna sa špecializuje na žlté, iná na malé biele a ďalšia zas na okrúhle či hranaté. Významné burzy nájdeme aj v Hong Kongu, či európskych Antverpách.
Bez kontaktov sa na diamantovú burzu nedostanete
Obchodovať na diamantových burzách ale nemôže hocikto. Tie najznámejšie diamantové burzy už existujú niekoľko sto rokov a medzi obchodníkmi vládne absolútna vzájomná dôvera. Je to spôsobené tým, že medzi seba nepustia každého. Obchodníkov zaujíma, ako ste získali peniaze, z akej rodiny pochádzate, kde podnikáte, či komu predávate. Aby vás medzi seba obchodníci priali, musíte mať aj skúsenosti v obchodovaní s diamantmi a musia sa za vás zaručiť členovia burzy.
Výsledná cena je predmetom zjednávania
Na diamantovej burze je potrebné sa vedieť orientovať predovšetkým v ponuke. Ponuku vytvára množstvo špecializovaných obchodíkov, pričom nikde nie sú cenníky. Ceny sú totiž predmetom jednania. Závisia od aktuálnych svetových cien a udávajú sa v amerických dolároch. „Ak nebudete zjednávať, môžete dokonca vzbudiť rozpaky alebo podozrenie,“ varuje Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds.
Je to o dôvere
Na burzu nechodíte ani s hotovosťou ani s kameňmi v kufríkoch. Po rokoch v branži už máte kontakty, s ktorými uzatvárate obchod podaním ruky. Vyberiete si diamanty, tie si zabalíte do balíčka, odvážite a balíček zapečatíte. Ochranné prvky zabránia otvoreniu balíčka a následnej výmene kameňa. Balíček vám  prepraví špecializovaná služba priamo do vašej firmy a vy už potom len bankovým prevodom zaplatíte.
„Keď som ale začínal, fungovalo to opačne,“ spomína na svoje začiatky Alojz Ryšavý, ktorý svoj prvý obchod na burze uzavrel ako 20-ročný. „Musel som najprv poslať peniaze na účet, aby mi verili a až potom mi tovar poslali. Dnes, po takmer dvadsiatich rokoch obchodovania, prídem, sadnem do kancelárie, začnú chodiť díleri a presviedčať ma, že práve ich diamant je najlepší. Skontrolujem kvalitu, oni navrhnú cenu a rokujeme, kým sa nedohodneme,“ uzatvára Alojz Ryšavý.
Súhlasím s podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Na tejto stránke môžu byť umiestnené reklamné odkazy, alebo reklamné produkty.

source