Väčšina obyvateľov Bratislavy nevenuje múzeám či historickým pamiatkam väčší záujem, prípadne v tom horšom prípade ani netuší, že okolo nich dennodenne prechádza. Naše hlavné mesto je však doslova nabité históriou a zaujímavými osobnosťami. Asi najťažšie je docieliť, aby o pamiatky prejavili záujem deti. Tým sa totiž história spája predovšetkým s nudnými prednáškami či nekonečnými pochôdzkami po múzeách.
Slovenská softvérová firma Starbug preto navrhla spôsob, ako deťom (a dospelým) priblížiť zaujímavé historické osobnosti zábavným spôsobom, formou aplikácie. HRAJSA je aplikácia, ktorá sa zameriava na mestskú časť Staré Mesto a ľudí sprevádza po zaujímavých miestach. Jej súčasťou je hra s názvom „Potulky Bratislavou“, ktorá má nielen zábavno-náučný charakter, ale prinúti deti vyjsť von a dívať sa okolo seba.
Princípom hry sú body na mape, ktoré predstavujú konkrétne miesta v historickom centre Bratislavy. Hráča na každom mieste čaká nejaká zaujímavá osobnosť spájajúca sa s dejinami hlavného mesta. Každé miesto na mape je lokalizované GPS systémom. V prípade, že sa dostane do blízkosti určeného stanovišťa, GPS jeho polohu zachytí a poskytne mu otázku. Ak ju zodpovie správne, môže sa presunúť na ďalšie stanovište, kde na neho čaká ďalšia zaujímavá osobnosť.

Trasa hry má približne 2 300 metrov. Začína sa pri pošte, kde spoznáme osobnosť Jána Vala, ktorý vymyslel prvé letákové noviny a končí pri Múzeu židovskej kultúry, kde predstavuje Imricha Lichtenfelda, ktorému vďačíme za bojové umenie Krav maga. Na hráča čaká celkovo desať osobností s desiatimi otázkami. Okrem nich spozná význam aj mnohých sôch a fontán. V závere hry sa mu vygeneruje dekrét podľa toho, koľko odpovedí zodpovedal správne. Hra je vhodná aj pre úplných začiatočníkov, zvládne ju už dieťa vo veku šiestich rokov.
HRAJSA však nie je len aplikácia prostredníctvom ktorej si môžete zahrať jednu hru. Je navrhnutá tak, aby k sebe mohla obsahovať viacero hier, ktoré sa dajú na diaľku spravovať cez administráciu. Hry sa k užívateľovi dostávajú ako balíček a po stiahnutí fungujú aj offline.
„Starbug sa zameriava najmä na väčšie projekty, verejnému sektoru sme sa zatiaľ vyhýbali. Verejné aplikácie často nie sú technologické výzvy, ktoré v projektoch hľadáme. HRAJSA je trochu iná,“ hovorí pre Startitup konateľ firmy Starbug Martin Jurek. „Aplikácia pôsobí síce „malo“, ale na pozadí je tvorba administrácie pre spravovanie hier na diaľku, engine pre iOS a Android, generovanie dekrétu a podobne. Keď sme sa na to v Starbugu pozreli, povedali sme si, že toto je projekt, pri ktorom bude zábava.“

Aplikácia vznikla v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom, ktoré ju vytvára a spravuje. Cieľom BKIS bolo, aby ľudia v Bratislave a okolí zaujímavé miesta nielen spoznali, ale ich aj reálne navštívili. Firma Starbug bola zodpovedná za návrh aplikácie, tvorbu aplikačnej grafiky, vytvorenie enginu pre mobilnú hru a samotnú technickú realizáciu. Ide o nekomerčný a poznávací projekt. Aplikácia HRAJSA je v súčasnosti podporovaná operačnými systémami iOS a Android.
Starbug je softvérová firma z Liptovského Mikuláša, ktorá sa zameriava na návrh a tvorbu informačných systémov, mobilných aplikácií a vývoj v oblasti Java a J2EE riešení. Minulý rok vyvinula v spolupráci s japonskou firmou LGM kartu, ktorá umožňuje platby prostredníctvom offline zariadení. Firma stojí aj za aplikáciou „Find the Hill“, ktorá slúži cestovateľom na lokalizáciu a objavovanie okolitých hôr.
Ďakujeme, že čítaš Startitup. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@startitup.sk.

source