Pre ľudí z brandže to nie je žiadne prekvapenie, no aj tak ide o prelomový moment. Skupina Daimler zanikla a znovu sa zrodil Mercedes-Benz. Cieľom tejto operácie je oddeliť biznis s úžitkovými vozidlami od osobných áut a malých dodávok a dodať tak najsexi automobilovej značke na suverénnosti.
Valné zhromaždenie akcionárov túto myšlienku ocenilo. Mercedes napokon zopakoval príbeh z roku 1926, keď dvaja automobiloví priekopníci spojili svoje sily a spoločnosti Daimler-Motoren-Gesellschaft a Benz & Cie. vytvorili novú: Mercedes-Benz .
Mercedes sa tak aspoň čiastočne oslobodil spod pút klasického automobilizmu. Ešte predtým, v roku 2021, Daimler Truck Holding AG debutoval na frankfurtskej burze, spoločnosť zahŕňa nákladné autá a autobusy. Nová spoločnosť kótovaná na burze Mercedes-Benz Group AG v nej má menšinový podiel (35 %).
Mercedes-Benz Group AG združuje automobilové značky koncernu: Mercedes-Benz, Mercedes-AMG, Mercedes-Maybach a Mercedes-EQ. Skôr či neskôr sa všetky stanú elektrickými, čo sa však nemusí nevyhnutne stať pri úžitkových vozidlách. Zároveň sa zmenil názov spoločnosti Mercedes-Benz Mobility (z Daimler Mobility), ktorú Mercedes vlastní od roku 1990 a ktorá sa nezaoberá produktmi a službami súvisiacimi s mobilitou.
Ak hľadáte skutočne dobrú kolobežku, neprekvapivo ju nájdete v ponuke značky Mercedes-Benz. Jazdil som ju týždeň, hoci fanúšikom e-kolobežiek nie som, presvedčila?
ERIK STRÍŽ
Mercedes chce týmto spôsobom zdôrazniť svoj obrat k elektromobilite a softvéru, na ktorom pracoval v priebehu posledných rokov. Vďaka tomu bude pre neho jednoduchšie obstáť proti novým konkurentom, ktorí sú zbavení záťaže v podobe spaľovacích áut.
Zmena názvu však teraz hrá v prospech spoločnosti, pretože podľa prieskumov je Mercedes najhodnotnejšou automobilovou značkou na svete. V roku 2021 mala hodnotu 50 miliárd dolárov a bola na 8. mieste v rebríčku Interbrand. Trhová kapitalizácia spoločnosti je približne 75 miliárd eur. Jej názov sa zmenil, ale prezident zostal rovnaký – ostáva ním švédsky manažér Ola Källenius. Do tejto funkcie bol vymenovaný v roku 2019.
Spolu s novým názvom sa objavila aj nová skratka spoločnosti na burze. Nemecký index DAX teraz namiesto DAI ukazuje na MBG. Podľa predpovedí sa mu darí, hoci Google si na nový názov ešte musí zvyknúť.
AKTUALIZÁCIA 15:56 hod.:
Florian Wedler (45), v súčasnosti zastávajúci pozíciu dočasného generálneho riaditeľa a finančného riaditeľa spoločnosti Mercedes-Benz Slovakia (MBSK), dnes odovzdáva svoj mandát a opäť sa plne zameria na pozíciu finančného riaditeľa (CFO). Oliver Zink (51), bývalý vedúci služieb zákazníkom značky Mercedes-Benz v susednom Maďarsku, preberá funkciu generálneho riaditeľa (CEO) k 1. februáru 2022.
V štvrtom príspevku o modeli EQS od značky Mercedes-EQ sa sústredíme na dojazd, energetický a teplotný manažment a špecifiká elektrického pohonu.
EQS od značky Mercedes-EQ už nie je potrebné zvlášť predstavovať, ale má význam povedať si viac o tom, čo obnáša jeho vlastníctvo a aké sú praktické skúsenosti s jeho používaním.
ERIK STRÍŽ

source