Návrh rozpočtu pre zdravotníctvo je nielen nedostatočný, ale likvidačný. Uviedol to na tlačovej konferencii bývalý minister zdravotníctva a podpredseda strany Hlas – Sociálna demokracia Richard Raši.
Kritizoval zníženie celkovej sumy, ktorú v poslednom štvrťroku vyplatí štát za svojich poistencov zdravotným poisťovniam v nadväznosti na budúcoročný rozpočet. „Nielenže nedostane zdravotníctvo v tomto roku 232 miliónov eur za poistencov štátu, pretože tieto prostriedky minister financií zaviazal, ale ukázalo sa, že v návrhu rozpočtu na rok 2022 štát zaplatí za poistencov štátu o viac ako 300 miliónov eur menej v porovnaní s týmto rokom,” doplnil Raši. Platba za poistencov štátu mala byť v hodnote 1,4 mld. eur, no podľa aktuálneho návrhu rozpočtu to bude iba 1,1 mld. eur.
„Štát tvrdí, že vraj ide zvýšiť celkový objem financií do zdravotníctva o 400 miliónov eur. Prehlasujem, že ten, kto toto povedal, klame,” uviedol Raši. Podľa neho štát práve naopak plánuje v najbližších rokoch vložiť do zdravotníctva menej peňazí. Návrh rozpočtu na budúci rok je identický ako návrh na rok 2021. Raši tvrdí, že dokonca z hľadiska celkových zdrojov je aktuálny návrh rozpočtu na rok 2022 nižší ako očakávaná skutočnosť v roku 2021. V tomto roku sa očakáva, že do zdravotníctva pôjde celkovo 6,4 mld. eur, návrh na rok 2022 hovorí celkovo o sume 6,37 mld. eur.
Čo sa týka financií, ktoré majú smerovať priamo do nemocníc a ambulancií, teda k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a zdravotným poisťovniam, rozpočet na rok 2021 hovoril o sume 5,69 mld. Návrh na rok 2022 je rovnako 5,69 mld. eur. Raši pripomenul, že rozpočet nemôže byť rovnaký, nakoľko 100 miliónov treba len na valorizáciu platov zdravotníckeho personálu a ďalších 50 miliónov na rast cien energií. Financie budú potrebné aj na vykrytie zvýšených výdavkov v súvislosti s pandémiou.
K téme sa vyjadril aj bývalý premiér Peter Pellegrini. Predseda strany Hlas-SD v rámci hodnotenia hospodárenia štátu kritizoval, že namiesto priamej pomoci rodinám a seniorom zvýšením sociálnych dávok či 13. dôchodkom štát zazmluvnil mobilné odberové miesta, na ktorých dobre zarobil. Rovnako sa mu nepáči návrh rozpočtu do budúceho roka, nakoľko jediné, na čo sa v ňom vláda spolieha, je podľa predsedu strany Hlas plán obnovy a európske finančné zdroje, a to najmä v súvislosti s najzávažnejšou oblasťou, ktorej sa treba venovať, a tou je zdravotníctvo.
a získajte užitočné informácie na každý deň
© OUR MEDIA SR a. s. 2022. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ, viac info.

source