Tak ako na starom kontinente volíme európske auto roka známe pod skratkou COTY, respektíve ECOTY, tak má aj Severná Amerika svoju anketu NACTOY – North American Car, Truck and Utility Vehicle of the Year. Ako naznačuje i názov, je komplexnejšia a 50-členná porota volí najlepšie stroje hneď v troch kategóriách. Najlepšie (osobné) auto, truck a úžitkové vozidlo, aj keď radenie do niektorých tried podľa názvu je asi trochu iné, ako by ste asi čakali. Takže, najlepšie autá roka 2022 v USA a Kanade? Radosť majú vo Forde a Honde a asi žiadnu priaznivci elektrickej mobility.
Americký pohľad na automobily je kvôli tamojším vzdialenostiam, infraštruktúre, mentalite a tiež potrebám motoristov diametrálny iný ako v Európe. Nie náhodou je tam desiatky rokov najpredávanejším automobilom vôbec pick-up Ford F-150, na päty mu šliapu koncepčne rovnaké modely Ram Pickup a Chevrolet Silverado a zvyšok prvej desiatky tvoria crossovery, SUV a dva sedany.
Už kvôli tomu by nás asi nemalo prekvapiť, ako vyzerajú aktuálne výsledky ankety NACTOY 2022, ktorá sa na rozdiel od európskeho auta roka delí na tri samostatné kategórie.

Do užšieho finále sa dostala Honda Civic, elektrická limuzína Lucid Air a Volkswagen Golf ôsmej generácie. Víťazom sa stal nový japonský liftback, ktorý získal 241 bodov, druhý Lucid pozbieral 170 bodov a tretie VW 89 bodov.

Porota dokázala na produkte novej značky Lucid oceniť, že ide o prelomový luxusný automobil s pokročilými technológiami, úchvatným výkonom a dlhým dojazdom, lenže tamojší novinári berú ohľad aj na kúpyschopnosť zákazníkov, a preto nakoniec dali celkom jednoznačne prednosť Honde.
„Civic možno nie je revolučný, ale jeho dokonalosť spočíva v celkových schopnostiach,“ napísal v hodnotení jeden z porotcov. „Nový Civic stavia Hondu do toho najlepšieho svetla, je nepriestrelný, skvele skonštruovaný, zábavný, cenovo dostupný,“ dodal ďalší a slová iného kolegu to len podčiarkujú: „Civic v sebe spája takmer všetky pozitívne vlastnosti, na ktoré si spomeniete. Nízku cenu, vysokú prevádzkovú efektivitu, pohodlie, spoľahlivosť, radosť z jazdy i praktickosť.
Vlani túto triedu ovládol Ford F-150. V tomto roku je kráľom medzi pick-upmi opäť modrý ovál, len sa na trón tentoraz (obrazne) posadil najmenší model v tomto segmente – Maverick. V hodnotení získal 277 bodov, pred druhou elektrickou novinkou Rivian R1T (126 bodov) a priamym konkurentom Hyundai Santa Cruz (97 bodov).

A kde sa zrodilo také presvedčivé víťazstvo Fordu? Opäť v ohromení poroty. „Ford oživil segment kompaktných truckov s jedným z najpresvedčivejších produktov, aké si môžete kúpiť. Ide o veľmi funkčný automobil s pôsobivým zoznamom štandardnej výbavy,“ uviedol jeden z členov jury. „Ford Maverick Hybrid zakladá novú triedu áut. Potenciálni súperi v tomto segmente sú príliš drahí alebo smädní. Maverick je prvé cenovo dostupné, efektívne vozidlo, ktoré zhodou okolností poskytuje úžitkové vlastnosti pick-upu.“
Aj Rivian si však vyslúžil slová chvály a nejaké tie superlatívy. „Dokáže akcelerovať ako športové auto, zdolať hrozivý terén a následne si môžete pripraviť jedlo vďaka jeho úžasne integrovanej kuchynke Camp Kitchen.“
Táto kategória má pomerne značný záber, čo dokazujú aj vozidlá na prvých troch miestach. Zlaté vavríny si so ziskom 234 bodov odniesol Ford Bronco, pomyselné striebro bral elektrický Hyundai Ioniq 5 a tretie miesto patrí kórejskému luxusnému SUV Genesis GV70.

„Ford Bronco je prvým vážnym súperom ikonického Jeepu Wrangler. Funguje minimálne rovnako dobre v teréne, zatiaľ čo na bežných cestách je oveľa pohodlnejší a civilizovanejší, kde väčšina zákazníkov trávi viac času,“ pripomína jedno z hodnotení. „Bronco plní to, čo sľubuje jeho legendárne meno. Namiesto toho, aby Ford ponúkol vlažného nástupcu s nostalgickým menom, vytiahol veľmi dôveryhodného konkurenta tej druhej terénnej značke so štyrmi písmenami v mene.“
Prekvapenie však americko-kanadská porota neskrývala ani v prípade kórejského prerasteného hatchbacku, v ktorom vidia skôr crossover. „Švajčiarsky armádny nôž medzi malými SUV. Hyundai Ioniq 5 je elektrický klenot, ktorý dokáže čokoľvek,“ napísal jeden z členov. „Ioniq nám ukazuje budúcnosť kompaktných crossoverov. Kompletne elektrický, priestranný, osobitý a rýchlym nabíjaním ako Porsche.“

zdroj: NACTOY
Nie ste ešte zaregistrovaný?
7 komentárov
Ako by mohol zvíťaziť, keď je to celé ešte v plienkach spolu s detskými chorobami. Tak možno o 15 – 20 rokov.
@painkillermohol by zvitazit aj tam lahko, spomen si v kolkych anketach uz EV vyhral v EU? Prvy gol bol, ked sa este v roku pana 2011 autom roka stal Nissan Leaf I. gen v case ked ho este nik realne ani nevidel. V ten moment pre mna anketa ECOTY uplne stratila kredibilitu!
Nevie porota čísla lotta???
Ked už teraz vedia najlepšie autá roka, ktorý sa ešte poriadne ani nezačal..
@ľubošTu sa udivujes zbytocne, auta roka sa vyberaju na zaciatku roka z toho co prislo minuly rok. Je to bezna a dobra prax. Auta su bezne v predaji 5+ rokov, vyhlasuje sa vzdy z tych najnovsich. Toto nie je vestenie, ale verdikt. Ked pridu tento rok lepsie auta ako su v tabulke, budu v sutazi o titul pre dalsi rok…
@metjuTo je TOP hlúposť a iba blbec sa drží toho, čo povie REKLAMA…
Lebo to nič iné nie je.
Odporúčam si pozrieť, aké hnoje boli vyhlásené za Auto roka 30-40 rokov dozadu…
V kazdej kategorii je EV na 2.mieste…to je parada,spokojni aj spalovaci aj elektrikari…
Zaujíma niekto seriózne táto anketa?
22300
8185
19467
11235
23965
42916
46931
Máte zaujímavý tip na článok
a chcete sa s ním podeliť?
© 2009 – 2022 TOPSPEED.sk

source