štvrtok, 23 marca, 2023
ÚvodEkonomikaMoody’s zhoršil výhľad amerického bankového systému, podľa S&P niektoré banky prejavujú väčšie...

Moody’s zhoršil výhľad amerického bankového systému, podľa S&P niektoré banky prejavujú väčšie znaky stresu

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s upozornila na ďalšie problémy, ktoré čakajú americký bankový systém po tom, ako masový výber vkladov viedol ku kolapsu Silicon Valley Bank.

Agentúra zhoršila výhľad bankového sektora USA zo stabilného na negatívny a varovala pred „rýchlym zhoršením prostredia pre pôsobenie“ bánk. Informuje o tom portál bbc.com.

Riziko vysokých úrokov

Zhoršenie výhľadu zo strany Moody’s prišlo v čase, keď akcie bánk v USA a Európe ožili po predošlých stratách. Avšak ratingová agentúra uviedla, že riziku vyberania klientskych vkladov čelia niektoré ďalšie banky.

Konštatovala, že riziko predstavujú aj vysoké úroky vystavujúce potenciálnym stratám tie banky, ktoré nakupovali také aktíva, ako sú vládne dlhopisy v období, keď úrokové sadzby boli nízke.

„Očakávame, že tlak bude pretrvávať a bude ho zhoršovať pokračujúce sprísňovanie menovej politiky, keďže úrokové sadzby pravdepodobne zostanú vysoké dlhšie obdobie, kým sa inflácia nevráti do pásma, ktoré si želá Federálny rezervný systém,“ uviedla v správe agentúra Moody’s.

Krach SVB

Americké úrady konali rýchlo, aby zabrzdili vplyv šokujúceho kolapsu Silicon Valley Bank. Tento peňažný ústav, ktorý bol kľúčovým poskytovateľom úverov technologickým firmám, skrachoval minulý týždeň po masovom výbere vkladov.

Dôvodom bola správa banky, že potrebuje získať peniaze a musela so stratou predať portfólio aktív, väčšinou vládnych dlhopisov.

Americkí regulátori uviedli, že budú garantovať vklady aj nad 250-tisíc dolárov, čo je zvyčajne horná hranica poistenia vkladov zo strany vlády. Podobné kroky regulátori podnikli v prípade Signature Bank.

Výber vkladov z bánk

Ratingová agentúra S&P Global konštatovala, že nevidí dôkazy masového výberu vkladov z bánk okrem tých, ktoré skolabovali.

Opatrenia zo strany Federálneho rezervného systému by podľa nej mali znížiť riziko, že klienti bánk stratia dôveru. Avšak agentúra S&P Global dodala, že „podmienky zostávajú premenlivé“ a „niektoré banky prejavujú väčšie znaky stresu“, vrátane banky First Republic.

source

RELATED ARTICLES

Most Popular