viac k téme Rusko-Ukrajinský konflikt
Situácia v obchodovaní s komoditami zostáva aj v prvých januárových dňoch napätá. Ceny plynu či elektriny sa síce dostali z rekordných decembrových úrovní, zostávajú však vysoké a dokážu sa prudko zmeniť aj v priebehu jediného dňa. O aktuálnom, ale aj predpokladanom vývoji na trhu s energiami, sme sa rozprávali s riaditeľom divízie obchod SPP Miroslavom Mitalom.
Aké veľké je portfólio zákazníkov SPP?
S viac ako 1,4 milióna odberných miest je SPP lídrom trhu s energiami na Slovensku. Naše portfólio v dodávke zemného plynu koncovým zákazníkom v roku 2021 dosiahlo úroveň 36 terawatthodín (TWh). To predstavuje približne 61%-ný trhový podiel.
V dodávke elektriny dosiahol v roku 2021 náš objem predaja 1,6 TWh, čím sme potvrdili svoje postavenie medzi štyrmi najväčšími dodávateľmi elektriny s trhovým podielom 8 %. Sme zodpovedným dodávateľom energií a spoľahlivosť dodávok pre našich zákazníkov bola a je pre nás prioritou.
Akým spôsobom zabezpečujete dodavky pre plynové portfólio vašich zákazníkov?
Našim hlavným nástrojom na zabezpečenie dodávok zemného plynu pre koncových zákazníkov je dlhodobý kontrakt. Na bilancovanie teplotných rozdielov medzi letom a zimou využívame skladovacie kapacity, ktoré máme zabezpečené na území Slovenska. Disponujeme však aj skladovacími kapacitami mimo územia našej krajiny.
Naše tradingové oddelenie má okrem toho aj prístup na burzu s komoditami, kde prebieha krátkodobá a dlhodobá optimalizácia zdrojov, ktoré máme k dispozícii. Využívame synergický efekt, ktorý pri obchodovaní vzniká a zodpovedne optimalizujeme všetky naše obchodné pozície.
Koľko z vášho trhového podielu tvoria domácnosti a ako máte pre nich zabezpečené dodávky plynu?
Trhový podiel SPP v dodávke plynu v segmente domácností dosahuje 68%, čo predstavuje 1,2 milióna zákazníkov. Dodávky zemného plynu pre tento segment sú zabezpečované najmä prostredníctvom dlhodobého kontraktu. V štandardných zimných mesiacoch dosahuje spotreba domácností približne 40 % z celkovej spotreby koncových zákazníkov SPP.
Na zabezpečenie potrebných objemov, v dohodnutej garantovanej cene, využívame nástroje pre zafixovanie ceny, vďaka čomu naši zákazníci nepodliehajú extrémnym cenovým výkyvom na trhu s plynom. Aj pre domácnosti využívame počas zimnej sezóny podzemné zásobníky plynu. S cieľom poskytnúť našim domácnostiam bezpečné a spoľahlivé dodávky, sme pred zimnou sezónou do podzemných zásobníkov štandardne vtláčali potrebné množstvá zemného plynu.
Zároveň využívame aj ďalšie obchodné príležitosti, ktorými zlepšujeme disponibilitu zemného plynu, či už prostredníctvom zvýšenia stavu zásob, zvýšenia ťažobného výkonu alebo zvýšeného toku plynu. Každoročne plníme štandard bezpečnosti dodávok nad rámec našich legislatívnych povinností.
Aký je stav zásobníkov v tomto období?
Súčasný stav naplnenosti podzemných zásobníkov na Slovensku je podľa verejne dostupných údajov spoločnosti Nafta na úrovni 43 %. Zásobníková kapacita, ktorú máme pre potreby dodávok plynu našim koncovým zákazníkom, je na porovnateľnej úrovni.
Tento objem uskladneného plynu je vzhľadom na aktuálne obdobie, teda polovicu januára, adekvátny a SPP plnohodnotne plní všetky zmluvné dodávky plynu svojim zákazníkom.
Aké sú dôvody nižších zásob plynu v Európe?
Minuloročná zima bola neštandardne dlhá a mesiace apríl a máj boli na Slovensku v priemere o 3 stupne chladnejšie. Podobne chladné bolo aj počasie v celej Európe. V apríli a máji plyn, ktorý sa už spravidla v tomto období do zásobníkov vtláča, putoval priamo do zvýšenej spotreby koncových zákazníkov.
Vtláčanie do zásobníkov sa tak prakticky začalo o 2 mesiace neskôr. Približne od polovice minulého roka nastala na trhu tzv. backwardácia – bližšie produkty boli drahšie ako vzdialenejšie produkty. V dôsledku toho, klasické tradingové firmy, teda firmy, ktoré nemajú portfólio koncových zákazníkov, a mali nakúpené zásobníkové kapacity, či už na Slovensku alebo po celej Európe, plyn do zásobníkov nevtláčali, pretože pri klasickom cenovom rozdiele medzi zimnými a letnými mesiacmi by zaknihovali vysoké straty.
Venovali sa teda skôr krátkodobej optimalizácii svojich zásobníkov. Aj my v SPP sme túto príležitosť využili pre ešte vyššie zabezpečenie bezpečnosti dodávok zemného plynu a realizovali sme príslušné transakcie. Okrem iných pozitívnych efektov sme dosiahli hlavne zvýšenie denného ťažobného výkonu počas 1. štvrťroka 2022. Sme presvedčení, že všetky tradingové firmy sa správali rovnako a využívali možnosti, ktoré ponúkal trh. Tieto faktory spôsobili  všeobecne nižší stav zásob plynu v Európe.
Zmenilo sa obchodovanie na trhu s plynom?
Obchodovanie sa v porovnaní s rokmi 2019 a 2020 výrazne zmenilo. V týchto rokoch bol cenový rozdiel medzi zimnými a letnými mesiacmi viac ako 4 eurá na megawatthodinu (MWh) a  plyn s dodávkou v letných mesiacoch 2020 stál menej ako 10 eur za MWh.
V roku 2021 bol záporný winter summer spread, letné mesiace boli drahšie ako zimné a ceny napríklad v júli 2021 boli na mesačnom produkte 36 eur za MWh. Priemerná cena počas decembra 2021 bola na mesačnom produkte dokonca až 113 eur za MWh. S obchodovaním na burzách pri vysokých cenách komodít a pri ich vysokej volatilite, je spojené aj riziko tzv. vysokých margin callov, teda finančného dorovnávania pozícií zo strany bánk, čo zhoršuje možnosti v prístupe k financovaniu.
Vysoké ceny vytvorili enormný tlak na kreditné linky, ktoré sa ich vplyvom rýchlo míňali a nastupovali ďalšie formy dodatočného finančného zabezpečenia dodávok. Stúpali požiadavky na garantovanie úhrady za nakúpené komodity a to zvyšovalo ceny, rovnako ako aj tzv. risk premium, čiže rizikové prirážky k všetkým obchodovaným produktom.
Aký vývoj v obchodovaní s komoditami očakávate v najbližších mesiacoch?
Aktuálne vidíme na komoditnom trhu stále vysoké ceny a stále sledujeme aj ich vysokú volatilitu. Vzor z roku 2021 sa prelial aj do roka 2022 a 2023, kde vidíme veľké cenové rozdiely na niektorých produktoch. V prípade nízkych stavov zásob plynu na konci tejto zimnej sezóny, predpokladáme opäť vyššie ceny v letných mesiacoch ako v tých zimných.
Ak táto situácia pretrvá, je pravdepodobné, že sa tradingové spoločnosti budú veľmi dôsledne rozhodovať, či budú využívať na obchodovanie aj zásobníky. Veríme však, že vzniknú nové obchodné príležitosti, ktoré ich môžu zatraktívniť. Otázne je aj spustenie plynovodu Nord Stream 2 a hlavne fakt či spoločnosť Gazprom dodá do Európy dodatočné množstvá cez Nord Stream 2 alebo iba presmeruje už aktuálne dodávané objemy z iných plynovodov.
Počas tejto zimy budú hlavným ťahúňom vývoja cien komodít v Európe a Ázií počasie, dodávky LNG do Európy a vývoj geopolitickej situácie. Ani jedno z vyššie uvedených však nie je možné predpovedať na dlhšie obdobie dopredu.
Súhlasím s podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Na tejto stránke môžu byť umiestnené reklamné odkazy, alebo reklamné produkty.

source