streda, 7 júna, 2023
ÚvodŠportMarek Hamšík ukončí kariéru. Žil som si svoj sen, hovorí

Marek Hamšík ukončí kariéru. Žil som si svoj sen, hovorí

Niekdajší kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík po sezóne 2022/2023 definitívne ukončí aktívnu kariéru.

Úžasných devätnásť rokov

Tridsaťpäťročný stredopoliar sa vlani oficiálne rozlúčil s národným tímom, za ktorý odohral rekordných 136 zápasov a strelil v nich 26 gólov. Vo štvrtok na svojom webe informoval, že sa rozhodol zavesiť kopačky na klinec. Aktuálne hráva za turecký Trabzonspor, s ktorým získal v minulom ročníku svoj premiérový ligový titul v kariére.

„Žil som si svoj sen. Začal som v klube Jupie ako štvorročný a po aktuálnej sezóne končím s mojou futbalovou kariérou. Bolo to úžasných devätnásť rokov profesionálnej kariéry. Slovan, Brescia, Neapol, Ta-lien, Göteborg a Trabzonspor. Viac ako sedemsto súťažných zápasov v kluboch, skoro stoštyridsať duelov za národný tím Slovenska a veľa strelených gólov. Ako malý chlapec som sníval iba o tom a predstavoval som si, že budem mať raz úspešnú futbalovú kariéru na najvyššej úrovni. Do bodky som si to splnil,“ uviedol rodák z Banskej Bystrice na svojej webovej stránke.

Futbalista roka

Marek Hamšík odohral záverečný duel v drese Slovenska 20. novembra 2022 proti Čile (0:0). S Trabzonsporom sa stal v sezóne 2021/2022 majstrom Turecka, získal aj Turecký superpohár a zahral si s tímom v skupinovej časti Európskej ligy 2022/2023.

FUTBAL: Slovensko - Čile

Slovenský futbalista Marek Hamšík (vo vzduchu) sa lúči s fanúšikmi po skončení prípravného medzištátneho futbalového zápasu medzi Slovensko – Čile. Bratislava, 20. november 2022. Foto: SITA/Jana Birošová.

Dostal tiež ocenenie pre najlepšieho zahraničného hráča v najvyššej tureckej súťaži za minulý ročník. V ankete Futbalista roka 2022 na Slovensku skončil tretí za Milanom Škriniarom a Stanislavom Lobotkom. Rekordný 8-násobný víťaz ankety sa v najlepšej trojke ocitol po šestnásty raz v sérii.

ANKETA: Futbalista roka 2022

Slovenský futbalista Marek Hamšík získal 3. miesto v kategórii Futbalista roka 2022 počas vyhlásenia ankety Futbalista roka 2022. Senec, 20. marec 2023. Foto: SITA/Diana Černáková.

Hneď v úvode roka 2023 sa Hamšík dočkal ďalšej veľkej pocty. Od prezidentky Zuzany Čaputovej si prevzal Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti športu, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí.

PREZIDENT: Udeľovanie štátnych vyznamenaní

Marek Hamšík, ktorému bol udelený Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti športu, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí počas udeľovania štátnych vyznamenaní 28 osobnostiam pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky. Bratislava, 1. január 2023. Foto: SITA/Diana Černáková

Láska, vášeň a robota

Hamšík zanechal najvýraznejšiu stopu v talianskom klube SSC Neapol, v ktorom momentálne pôsobí Lobotka.

„Futbal bol moja láska, vášeň a robota, ktorej som vždy odovzdal všetko. Ďakujem všetkým klubom, v ktorých som pôsobil a pre ktoré som sa vždy snažil odovzdať moje maximum. Špeciálne poďakovanie patrí mojej rodine a najbližším kamarátom, ktorí boli toho súčasťou. Vždy stáli pri mne a boli mi oporou. Samozrejme, veľké ďakujem patrí mojim fanúšikom, ktorí ma povzbudzovali a milovali. Vždy som si to strašne cenil a patrí vám môj obrovský rešpekt,“ dodal.

source

RELATED ARTICLES

Most Popular