Róbert GabčíkKomentáre Komentáre
Keď som bol ešte v puberte, už som špekuloval s operačnými systémami. To mi ostalo doteraz, no po veľmi dlhom čase som sa pred rokom vrátil späť k Windowsu, aby som zistil, či sa niečo zmenilo, alebo mi PC po nejakej dobe zas spomalí.
 
Na úvod poviem, že som už od dvanástich rokov (mám 30) našiel vášeň v technike, ostalo mi to do teraz a môžem povedať, že je to stále rovnaké. Keď som si v ôsmej triede s bratom poskladal prvý počítač, na ktorom sa dali hrať hry, okamžite som si to zamiloval. To skladanie, inštalovanie softvéru, driverov, nastavovanie, či rôzne vizuálne optimalizácie, ktoré vyzerali dobre, no boli skôr na obťaž. Priznávam, milujem zmenu. Rád si veci prispôsobujem svojej chuti. Preto som ešte ako násťročný vyskúšal v PC aj rôzne odnože Linuxu. Poviem vám, vtedy to bolo náročné. Nie len samotná inštalácia ale aj nastavenie. Mnoho vecí sa tam robilo cez príkazový riadok, čiže žiadna sranda pre neskúsených. Našťastie som mal na ICQ (googlite mileniáli) známeho, ktorý mi poradil a dokonca na diaľku pomohol. Bol to frajer, čo vám poviem.
Pomerne dlho ma držalo mať v PC dva systémy naraz. Windows som používal na hranie hier, na všetko ostatné Linux. Až do začiatku roka 2014, kedy som si kúpil MacBook PRO 2013. Na hry som mal Xbox 360 a o chvíľu na to prišla do mojej obývačky aj PS4. Musím povedať, že IOS bola iná káva. Všetko bolo rovnaké a zároveň rozdielne. Veľmi jednoduchý a prehľadný systém, ktorý frčal ako guľa od momentu, kedy som ho spustil, až kým mi po 3 rokoch neodišlo SSD. Po výmene stále šľape ako má, momentálne je jeho majiteľom môj brat a nakoľko on je nenáročný užívateľ, povedal, že napriek veku notebooku, je to super stroj. Ja som kvôli práci musel presedlať na Windows 10. Zo začiatku to bolo nepríjemné, pretože to nebolo v mojej vôli. Myslím tú zmenu, ktorú inak mám rád. Proste ju musím chcieť a toto som nechcel. No zmieril som sa s tým.
Po chvíli som si celkom zvykol. Musím povedať, že z Windowsov som mal 98, XP, Vistu, 7 a 10, sa mi po viste páčil tento najviac. Áno, dobre čítate, po Viste. To bol síce systém, s ktorým mali asi všetci na svete problémy, len ja nie. Nechápem prečo, mne bežal ako mal. Sedmičke som nikdy neprišiel na chuť aj keď uznávam, tiež to bolo fajn. No zo všetkých skúseností, kým som si nekúpil MacBook (98, XP, Vista a 7) sa mi ani jedna možnosť oproti IOS nepáčila. Bol to iný vesmír, všetko bežalo ako má, rýchlo a presne. Žiadne otáčacie hodiny, kolieska, dlhé načítanie, nič. Rýchlo som si zvykol, rýchlo som na Windows zabudol a rýchlo som ho prestal mať v láske. Teraz som sa ale ocitol zoči-voči produktu od Microsoftu, ktorý som nepoznal. Windows 8 a 8.1 išli tak mimo okolo mňa, že som prakticky ani nevedel o ich existencii. Jedno som mu uznal hneď – nevyzeral vôbec zle. Niečo sa zmenilo, niečo nie, iné som intuitívne vedel, kde hľadať, inde mi pomohlo rýchle a jednoduché vyhľadávanie.

Jediné, čo mi vadilo bol môj ThinkPad. Nechcem tým povedať, že bol zlý, no aby stroj za 1500€ bol plastový, tak to moja myseľ nebrala. Trpím averziou na plastové notebooky. Chápem, že cena je adekvátna funkčnosti a výbave, no plast vážne nie. Rozmaznalo ma Apple. Jednak to vyzerá omnoho lepšie, ďalšia vec je pocit na samotný dotyk. Ja som troška perfekcionista v niektorých veciach. Nejde o to, ako to vyzerá pred druhým. Ide o to, ako to vyzerá predo mnou. Ako sa mi to páči, ako sa cítim pri používaní. V tomto mi ThinkPad nesadol. Rozhodol som sa pre kúpu svojho laptopu a tam som samozrejme okrem výkonu pozeral aj na možnosť zahrať hry (pretože zase raz, ThinkPad nemal dedikovanú grafickú kartu a nevedel ani len prehrať 4K film bez sekania), či neposlednom rade na dizajn ako taký. Nešlo mi o to vlastniť najkrajší notebook na svete, no chcel som aby bol elegantný. Nakoniec som niečo našiel a kúpil. Musím povedať, že som spokojný.
Najskôr som rozmýšľal, že si znova kúpim Mac ale o chvíľu neskôr som si uvedomil, že skúsim pozrieť nejaké stroje aj s Windowsom, len vo filtri odstránim, čo sa mi nepáči na tomto a pridám, čo chcem aby tam bolo. Výsledok? Absolútna spokojnosť. Windows beží excelentne rýchlo a spoľahlivo. Prostredie je jednoduché a prehľadné a za ten rok som si ho obľúbil. Nepochybujem o tom, že si udrží tento štandard aj po dlhšom používaní, nakoľko z pracovného notebooku to mám overené. Nakoľko už nie som v puberte a neobjavujem nové svety, neinštalujem zbytočný softvér, nechodím na pofidérne stránky. To sa odráža aj na stabilite a bezpečnosti, ktorú na Macu a Linuxe riešiť nemusíte, no zas máte iné obmedzenia. Myslím tým hlavne hry. Samozrejme, nehovorím, že sa na týchto systémoch nedá hrať ale nalejme si čistého vína. Je to značne obmedzené.
Čo ešte musím povedať, prečo som si Mac nekúpil je nemožnosť opravy. Ja som mal posledný typ MacBooku, ktorý bol ako tak opravovateľný. RAM nešli vymeniť, lebo boli vstavané v matičnej doske. Špeciálny typ SSD sa originálny predával za 300€ (128GB) a batéria bola zlepená s klávesnicou a trackpadom, takže jej výmena po rokoch vychádza v originálnom servise 400€. Tam som sa rovno spýtal, či to opraviť alebo vymeniť a dostal som odpoveď, že ak si budem brať nový, tak si mám dobre rozmyslieť pamäťovú verziu, pretože tam už aj SSD je súčasťou matičnej dosky, takže výmena nehrozí. Takže čo ak sa pokazí? No v záruke môžete byť v pohode. Potom to bude finančne náročná oprava na úrovni niekoľko stovák. Akože na to sa ja môžem vys.ať. Všetci vieme, že či už klasické disky alebo aj SSD majú svoju životnosť a ja keď si kupujem stroj za také prachy, nechcem ho na 2 roky, poprípade kupovať za stovky eur predĺženú záruku, keď mnoho iných výrobcov to ponúka štandardne pri registrácii produktu.

Z môjho pohľadu to vyzerá tak, že Apple v tomto ide dole vodou. Nehovorím, že ich notebooky sú zlé, to nie. Spracovanie aj softvér je super (teda vo väčšine modelov) no za tie peniaze, poprípade za menšie peniaze si užijete viac zábavy. Po novom (teda pre mňa) aj so skvelým systémom. Navyše, keď sa mi niečo pokazí, oprava mi nezožerie polovicu alebo nedaj bože celú výplatu. Okrem toho si konečne zahrám hry, ktoré na Playku nie sú – Gears 5 here I come.
Ešte dodám, že som zachytil na internetoch rôzne memečká, ktoré zosmiešňujú windows s tým, že keď príde aktualizácia na Windows, tak sa niečo pokazí. Moji milí, na Macu to nie je o nič lepšie. Nikto, kto ten systém ako tak pozná si novú verziu nestiahne aspoň dva – tri mesiace, kým Apple nevyrieši všetky chyby a problémy, ktoré nahnevaní ľudia hlásia a to nie je posledný rok, to som registroval už od kúpy notebooku (2014). Kto má iPhone dosvedčí, že ani tam to nie je ružová záhrada s týmto a to hovorím ako človek, čo pravidelne prebieha z Androidu na OSX a naspäť.
Hovorí sa – proti gustu, žiaden dišputát. Súhlasím, no ako sa mení vaša chuť do jedla, tak sa mení aj na iné veci. Ja som práve prišiel na chuť Microsoftu. Lepšia cena za kvalitný a hlavne opravovateľný, či upgradeovateľný stroj, skvelý systém, s ktorým už rok a pol nemám absolútne žiadny problém a možnosť hrať hry. Prirátam, že ekosystém Microsoftu je čoraz lepší (office, one drive a podobne) a pre mňa momentálne jednoznačná voľba na prácu a zábavu.
Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!
top, Windows10, Macbook
Generation magazín č. 128

source