Môžete si poškodiť pečeň liekmi, ktoré vám predpísal lekár? A čo tými, ktoré si kúpite bez receptu? Ako spoznáte, že vaša pečeň nie je v poriadku? Komu hrozí poškodenie pečene liekmi najviac a ako si ju môžete zregenerovať?
O tom, aké lieky škodia pečeni a ako sa tomu vyhnúť sme sa rozprávali s tým najpovolanejším, hepatológom, klinickým farmakológom a internistom, profesorom  MUDr. Jozefom Glasom, CSc.
Ktorými voľnopredajnými liekmi si ľudia najčastejšie poškodzujú pečeň? Môže dôjsť aj k závažnému, prípadne nezvratnému poškodeniu nadužívaním alebo dlhodobým užívaním voľnopredajných liekov?
Naša pečeň, našťastie, naozaj veľa vydrží. Dokonca aj tie kvantá zbytočne užívaných voľnopredajných liekov a rôznych výživových doplnkov. Z výživových doplnkov je väčšina dobrá práve tak na vyťahovanie prostriedkov z našich zoštíhľujúcich sa peňaženiek. Majú a musia mať totiž len taký obsah vitamínov, stopových prvkov, rastlinných výťažkov, prípadne aj rôznych liečiv, ktorý nie je schopný podstatne ovplyvniť zdravie či liečiť. Lebo to už by bol liek, nie doplnok výživy. Tento paradox však, žiaľ, akosi dlhodobo uniká pozornosti – a tak ľudia neraz nakupujú pekné a možno aj pridrahé farebné krabičky a fľaštičky. Pokiaľ ich kúpia v lekárni, mali by byť aspoň, za normálnych okolností, zdraviu neškodné. Iná vec je, keď si nakúpia kadečo pestrofarebné z internetu, alebo donesú z exotického zahraničia. Alebo namáhavo zoženú vo wellness či fitness centrách. Výskyt závažných poškodení pečene, vyvolaných toxickými ingredienciami „čisto prírodných“ (a ľudia myslia, že preto aj určite neškodných) prípravkov, má vo svete, aj v Európe znepokojivo narastajúci trend
Podobný paradox pozorujeme aj v prípade voľnopredajných liekov. Tie sa považujú,  tak zo strany lekárov, ako aj liekových agentúr (u nás Štátny ústav pre kontrolu liečiv – ŠÚKL), za natoľko bezpečné, že si ich ľudia môžu zaobstarať a sa nimi liečiť aj bez lekárskeho predpisu. Kde teda číha „zrada“? V prvom rade, človek môže omylom užiť, alebo aj dlhšie užívať voľnopredajný liek v nesprávnej, toxickej dávke. Môže mať aj nejaké závažnejšie ochorenie pečene, o ktorom nemusí vedieť. Pečeň sa totiž hlási až vtedy, keď je s ňou naozaj zle. Ochranné mechanizmy, ktoré pečeň vie zapojiť na svoju ochranu, môžu byť potom oslabené alebo vyčerpané – a prichádza k poškodeniu už aj pri užití bežnej dávky lieku. Ďalšou príčinou môžu byť liekové interakcie. S inými liekmi, s alkoholom, so zložkami potravy. Vtedy môžu byť nebezpečné dokonca aj také lieky, ktoré ľudia používajú celkom bežne. Napríklad lieky proti bolesti, lieky na ukľudnenie, lieky na spanie a podobne.   
Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.
Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.
V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí – môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.
Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.
Časopis o zdravom životnom štýle
Lieky s výhodnou cenou
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané. © 2022 News and Media Holding a.s.

source