hľadaj na refresheri
Zakladateľ projektu ethereum Vitalik Buterin svoje mince od tvorcov popredal.
Zakladateľ projektu ethereum Vitalik Buterin svoje mince od tvorcov popredal.
Najmladší kryptomiliardár sveta Vitalik Buterin prekvapil celý trh s digitálnymi mincami. Na vlne popularity mince dogecoin sa v posledných týždňoch viezli rôzne nové mince, ktoré si ako svoj názov zvolili najrôznejšie rasy psov ako inšpiráciu či imitáciu najslávnejšej mince dogecoin. 
Takto vznikli mince ako shiba inu, akita inu či dogelon, ktoré, samozrejme, nemajú žiadne skutočné využitie, ale ak do nich začne investovať dostatočné množstvo ľudí, počiatoční investori môžu skutočne zarobiť rozprávkové peniaze.
 
 
Tvorcovia týchto kryptomien si však povedali, že na podporu svojej legitimity vezmú 50 percent všetkých kusov mincí, ktoré vytvorili, a tieto mince pošlú zakladateľovi druhej najväčšej kryptomeny ethereum Vitalikovi Buterinovi. Ten v roku 2018 zverejnil svoju adresu, a tak je dostupná každému, kto sa chce na virtuálnu peňaženku pozrieť.
 
Nápad odoslať 50 percent všetkých mincí Buterinovi znel dobre. Namiesto toho, aby mince navždy zničili, zverili tvorcovia svoju dôveru do rúk legendárneho kryptovizionára a verili, že Vitalik by svoje mince nikdy nepohol. Opak sa však stal pravdou. 
Rastúca popularita mémových kryptomien nazvaných po psoch či mačkách zrejme Buterina nahnevala, pretože spôsobila obrovský nápor na sieť ethereum, ako aj zvyšovanie poplatkov za transakcie, a tak Buterin vzal mince, ktoré mu tvorcovia naposielali, a buď odstránil likviditu z búrz, alebo mince jednoducho predal.
 
Buterin spravil transakcie za desiatky miliónov dolárov, keď začal vyťahovať likviditu z mince shiba inu a postupne spôsobil pri jednotlivých menách prepad o 30 až 90 percent. Z mince shiba inu vytiahol likviditu v hodnote 40 miliónov dolárov. Ľudia sa zľakli, začali predávať tiež a cena sa prepadávala smerom nadol. Zakladateľ projektu ethereum si však peniaze získané predajom mémových mincí nenechal. 
Zopár miliónov poslal na viaceré charitatívne účely. Viac ako 2 milióny dolárov v mene ethereum poslal ako dar indickému fondu na boj s koronavírusom India Covid-Crypto Relief Fund, nadácii Methuselah Foundation poslal viac ako 4 milióny dolárov a organizácii GiveWell neuveriteľných 53 miliónov dolárov.
 
Tieto dary boli poslané v mene ethereum, ale indický fond okrem toho dostal 5 percent všetkých mincí shiba inu v hodnote viac ako 1 miliarda dolárov – za 1 miliardu dolárov sa však mince nikdy nepodarí predať –, zatiaľ čo organizácia na podporu softvérového vývoja na ethereum Gitcoin získala viac ako 500 miliónov dolárov v minciach akita inu.
Refresher je poprednou a vedúcou stránkou pre mladých ľudí u nás doma, je každodennou destináciou pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o hudbu, módu, filmy, techniku a všetko to najzaujímavejšie zo sveta a domova.
Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

source