štvrtok, 23 marca, 2023
ÚvodEkonomikaKremský vyzýva dodávateľov, aby preniesli klesajúce ceny energií do svojich cenníkov a...

Kremský vyzýva dodávateľov, aby preniesli klesajúce ceny energií do svojich cenníkov a radu má aj pre odberateľov

Hoci elektrina a plyn sú na burzách už tri mesiace výrazne lacnejšie ako vlani, väčšina dodávateľov znížila ceny pre odberateľov iba minimálne. Upozorňuje na to predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽaNO).

Podľa neho tento stav ohrozuje nielen priemyselné firmy na Slovensku, ale aj potravinárstvo, služby, šport, kultúru a cirkvi, či mestá a obce. Významne to zároveň navyšuje aj výdavky štátneho rozpočtu na kompenzácie cien energií.

Apeluje na dodávateľov

„Vyzývam dodávateľov, aby nezneužívali svoje postavenie na trhu a čo najskôr preniesli klesajúce ceny do svojich cenníkov,“ uviedol Kremský. Odberateľom odporúča prejsť k dodávateľom, ktorí upravili svoje cenníky smerom nadol.

„Napríklad štátny Slovenský plynárenský priemysel každý mesiac zverejňuje nový cenník a v marci účtuje za megawatthodinu elektriny ako komodity už len zhruba 250 eur. Iné spoločnosti pritom cenník od januára nezmenili a pýtajú aj dvojnásobok,“ skonštatoval.

Chce zvolať mimoriadny výbor

V najbližších dňoch chce preto zvolať mimoriadny parlamentný hospodársky výbor, ktorý sa bude situáciou zaoberať.

„Nebudem sa na to pozerať so založenými rukami. Od ministrov a šéfov štátnych úradov budem žiadať vysvetlenie a také riešenie, aby sa zastavilo takéto nehospodárne nakladanie s peniazmi občanov,“ uzavrel Kremský.

source

RELATED ARTICLES

Most Popular