– Vláda schválila dvojtýždňový lockdown aj pre zaočkovaných
– Čo je to lockdown? Ako bude vyzerať u nás? Čo nás čaká nasledujúce týždne?
– Na základných školách bude opäť povinné nosenie rúška
– Covid automat počas lockdownu nehrá žiadnu rolu
Včerajšie dianie sme sledovali tu
21:59 – NOVÁ VYHLÁŠKA: Viacerým môže prísť vhod celé znenie novej vyhlášky, ktorú schválila vláda. Týka sa opatrení na zabránenie šírenia koronavírusu, ktoré budú platiť už o pár hodín.
21:52 – RUSKO: Ruské ministerstvo zdravotníctva v stredu schválilo vakcínu proti koronavírusu s názvom Sputnik M pre dospievajúcu mládež vo veku 12 až 17 rokov, informovala agentúra Interfax. (TASR)
21:46 – VYMÁHANIE OPATRENÍ: Advokáti v regiónoch budú pomáhať hygienikom s prípravou rozhodnutí a podkladov v súvislosti s vymáhaním protipandemických opatrení. (TASR)
21:32 – EDUARD HEGER: Premiér tvrdí, že vyhlásenie núdzového stavu a obmedzenie sociálnych kontaktov na nevyhnutné minimum je humánny čin. „Vyhlásenie núdzového stavu a zákaz vychádzania sú len pravidlá. To, či sa nám podarí spomaliť šírenie pandémie na zvládnuteľnú úroveň závisí od každého z nás,“ tvrdí.
Heger uznal, že dnes prijaté opatrenia nie sú epidemiologicky doknalé. Argumentuje tým, že absolútne zastavenie spoločenského života by nás ekonomicky, ale aj psychicky zruinovalo.
21:16 – TALIANSKO: Taliansko sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných a rozširuje povinné očkovanie. (TASR)
21:03 – PODCAST K LOCKDOWNU: Krajina sa zatvára pre všetkých. 300 miliónov denne za lockdown? Vypočujte si najnovší podcast:
20:57 – TRENČIANSKA ŽUPA: Trenčiansky kraj opäť otvorí veľkokapacitné vakcinačné centrum na výstavisku. (TASR)
20:34 – ČESKO: Očakáva sa, že česká vláda sprísni opatrenia v piatok. Rozsah a podoba sprísnenia však ešte nie sú známe.
20:02 – PORTUGALSKO: Portugalsko v stredu hlásilo svoj najvyšší denný počet nových prípadov nákazy koronavírusom od júla, aj keď hospitalizácie tam pribúdajú pomalšie. Novú vlnu infekcií však hlásia krajiny po celej Európe. (TASR)
19:34 – MATÚŠ VALLO: Musíme potlačiť hnev a dúfať, že za dva týždne sa situácia v nemocniciach stabilizuje a aspoň očkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa budú môcť vrátiť k životu pred lockdownom. Vyhlásil to bratislavský primátor. (TASR)
19:21 – HROMADNÉ PODUJATIA: Hromadné podujatia budú od štvrtka zakázané. (TASR)
19:13 – CYPRUS: Cyprus v stredu varoval nezaočkovaných ľudí, že v rámci nových opatrení proti aktuálnej vlne koronavírusu budú mať zakázaný vstup na spoločenské a zábavné podujatia. (TASR)
18:54 – LOCKDOWN: Väčšina prevádzok na Slovensku bude od zajtra zatvorená. Netýka sa to však esenciálnych. Ide o nasledovné:
• potraviny
• drogérie
• predajne zdravotníckych pomôcok
• očné optiky
• predajne novín a tlačovín
• predajne s krmivom pre zvieratá
• veterinárne ambulancie
• predajne náhradných dielov pre motorové vozidlá
• odťahové služby
• elekomunikační operátori
• pošty
• banky
• finančné, poisťovacie a leasingové služby
• obuv
• domáce a záhradkárske potreby
• prevádzky poskytujúce liečebno-pedagogickú intervenciu alebo terapiu osobám so zdravotným postihnutím
• liečebné kúpele a kúpeľné liečebne poskytujúce služby pacientom na základe predpisu lekára
• prevádzky verejného stravovania vrátane trvalých stánkov, ktoré vydávajú jedlá a nápoje zabalené na odber so sebou alebo prostredníctvom donášky
• lekárne, knižnice, práčovne, čistiarne, kľúčové služby či čerpacie stanice
• výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku, vrátane príjmu reklamácií
• zásielkový predaj tovarov
• výdaj, vrátenie a reklamácia tovaru prostredníctvom balíkomatov a podobných zariadení
• pohrebné služby, prevádzky pohrebísk a krematórií
• služby technickej a emisnej kontroly, zberné miesta pre príjem žiadostí na vydanie tachografických kariet
• oprava a servis elektroniky, strojov a iných zariadení
• taxislužby
• advokáti, notári, exekútori, správcovia konkurznej podstaty, mediátori, dražobníci, rozhodcovia, znalci, tlmočníci a prekladatelia
• zberné dvory
• obchodné miesta sieťových odvetví (elektrina, voda, plyn)
• služby dlhodobého ubytovania a karanténneho ubytovania
• nekryté alebo čiastočne kryté trhoviská s predajom sadeníc, kvetov, zeleniny, ovocia, potravín: musia zabezpečiť jednosmerný pohyb zákazníkov, regulovaný vstup a výstup, vzdialenosť predajných miest 2 metre od seba
• závodné, školské a podobné kuchyne a jedálne
Uvedený zoznam zverejnila košická krajská polícia.
18:46 – VAKCÍNY: Vakcíny znižujú riziko prenosu covidového variantu delta o asi 40 percent. V stredu to uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá varovala ľudí, aby neprepadli falošnej predstave o bezpečnosti.
18:33 – JURAJ ŠELIGA: V lockdowne vnímam nespravodlivosť pre zaočkovaných, no potrebujeme ho. (TASR)
18:27 – CIRKVI: Individuálna pastoračná činnosť bude povolená aj počas lockdownu, potvrdil premiér Eduard Heger.
18:12 – VIDEO: Pozrite si, ako predstavitelia vlády dnes prezentovali zavedenie tvrdého lockdownu a núdzového stuavu:
17:48 – JÁN MIKAS: „Dnes vydáme vyhlášku, ktorá vráti povinnosť nosiť rúška na základných školách,“ uviedol hlavný hygienik.
17:45 – JÁN MIKAS: „Nemôžeme nikomu zakazovať, aby vycestoval za účelom rekreácie,“ hovorí hlavný hygienik. Podľa neho by však ľudia mali cestovať do zahraničia len v prípade pracovných povinností.
17:42 – VLADIMÍR LENGVARSKÝ: Rezort zdravotníctva musí pristúpiť k ďalším krokom. Pozastavia sa niektoré operácie a budú sa reprofilizovať ďalšie lôžka.
17:34 – IGOR MATOVIČ: Minister financií tvrdí, že máme jedného policajta na dvesto ľudí. „Je to v prvom rade na nás,” apeluje na ľudí.
Matovič hodnotí, že zrušenie rúšok v školách bola chyba. „V školách je obrovský problém,” presviedča.
17:31 – EDUARD HEGER: Ak sa situácia bude naďalej zhoršovať, nemáme podľa premiéra už inú „ručnú brzdu.” Dnes sa Heger rozprával aj s ministrom vnútra a s policajným prezidentom.
17:27 – EDUARD HEGER: „Našim cieľom je mať stabilné Vianoce.” Premiér tiež hovorí, že si musíme zvyknúť na dodržiavanie pravidiel.
17:23 – JÁN MIKAS: „Nachádzame sa v situácii, v akej sme ešte neboli,” povedal hlavný hygienik SR. Tieto opatrenia, ktoré schválila vláda, by mali podľa neho zlepšiť situáciu.
„My potrebuje rýchlo krivku sploštiť,” hovorí o kritickom stave v nemocniciach.
17:19 – EDUARD HEGER: Podľa premiéra zaočkovaní a prekonaní tvoria jednu kategóriu. Ľudí vyzval, aby dodržiavali sprísnené opatrenia a nesnažili sa ich obchádzať, pretože nie je dostatok policajtov, ktorí by ich dokázali odkontrolovať.
17:16 – EDUARD HEGER: Premiér hovorí, že nemôžeme bojovať s pandémiou len naoko. Kritizuje, že ľudia nedodržiavajú opatrenia. Lockdown je nevyhnutný na ochranu zdravotníkov či neočkovaných. „Zaočkovaní spravili všetko správne,” zdôrazňuje.
17:07 – VLADIMÍR LENGVARSKÝ: Minister dôrazne vyzval ľudí, aby necestovali, ak to nie je nutné.
17:05 – VLADIMÍR LENGVARSKÝ: Minister zdravotníctva hovorí aj o výnimkách zo zákazu vychádzania. Dôrazne odporúča home office.
17:03 – EDUARD HEGER: „Dnešné rozhodnutie nebolo politické,” povedal premiér. Vláda rozhodla na základe odporúčania odborníkov. „Ak sa budú opatrenia uvoľňovať, tak to bude pre zaočkovaných,” doplnil.
17:01 – EDUARD HEGER: „Schválili sme núdzový stav, ktorý bude v maximálnom rozpätí 90 dní. Začne platiť o polnoci,“ oznámil premiér.
16:36 – MOLNUPIRAVIR: Slovensko nakúpi 35 000 balení lieku s účinnou látkou molnupiravir, ktorý sa používa na liečbu ochorenia COVID-19. (TASR)
16:25 – LOCKDOWN: Vláda schválila dvojtýždňový lockdown, téme sa venuje Jana Čunderlíková. Okrem ministerky Veroniky Remišovej hlasovali všetci na vláde za nové opatrenia.
16:23 – RICHARD SULÍK: Plán je taký, že v januári firmy dajú hromadne žiadosť na preplatenie testov. Minister hospodárstva hovorí, že bude prehľad v tom, kto je neočkovaný.
16:21 – RICHARD SULÍK: „Firmy si budú kupovať testy v lekárňach,” vysvetľuje Sulík. Pracuje už na tom, aby boli dostupné. Vláda ho poverila vypracovať manuál pre zamestnávateľov, ako to bude vyzerať na pracoviskách od pondelka.
16:19 – RICHARD SULÍK: Šéf SaS súhlasí s tým, aby bolo testovanie na školách povinné. (TASR)
16:17 – VÄZNI: Zbor väzenskej a justičnej stráže eviduje 75 pozitívne testovaných väzňov na nový koronavírus. (TASR)
16:14 – RICHARD SULÍK: Minister hospodárstva pripraví manuál na povinné testovanie v podnikoch. (TASR)
16:11 – RICHARD SULÍK: Minister hospodárstva oznámil, že bude platiť OTP režim v zamestnaní. Testovať sa bude jedenkrát do týždňa. „Ak sa situácia nezlepší, interval sa môže skrátiť,” doplnil.
Ministerstvo hospodárstvo spustí výzvu na dotáciu na nájomné začiatkom decembra.
16:09 – RICHARD SULÍK: „Konzílium navrho zavrieť školy, “ minister Sulík hovorí, že si preto uplatnili právo veta. Trvá na tom, že školy sa budú zatvárať ako posledné.
16:07 – RICHARD SULÍK: „Budú zatvorené všetky predajne, okrem esenciálnych,” hovorí minister hospodárstva.
16:04 – STARÁ ĽUBOVŇA: Primátor mesta Stará Ľubovňa Ľuboš Tomko sa nakazil novým koronavírusom. Príznaky má mierne, pracuje z domu. Informoval o tom na sociálnej sieti, kde zároveň vyzval obyvateľov na očkovanie. (TASR)
16:00 – MILAN KRAJNIAK: Vláda schválila navýšenie Prvej pomoci pre SZČO. Potvrdil to minister práce Milan Krajniak.
15:57 – EURÓPA: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že prípady nákazy koronavírusom stúpli v Európe za posledný týždeň o 11 percent, pričom je to jediný región na svete, kde sa počet ochorení COVID-19 od polovice októbra stále zvyšuje. (TASR)
15:49 – LOCKDOWN: O rekordnom náraste počtu prípadov na Slovensku píše aj agentúra Reuters. Avizuje, že vláda sa pokúsi riešiť situáciu krátkodobým lockdownom.
15:44 – VOJACI: Na boj s pandémiou sa denne môže vyčleniť do 1000 vojakov. Tí môžu byť vyčlenení do 31. marca budúceho roka. Dnes to schválila vláda. (TASR)
15:40 – PANDEMICKÁ POMOC: Štát zvýši pandemickú pomoc za mesiace november a december 2021 na úroveň schémy Prvá pomoc+. Príspevky z jednotlivých opatrení tejto schémy tak budú za tieto dva mesiace na úrovni vlaňajšieho záveru roka. (TASR)
15:31 – NÁKUP TESTOV: Slovensko by malo nakúpiť 10 miliónov kusov antigénových testov. Návrh nákupu antigénových testov zo spoločného obstarávania Európskej komisie z dielne ministerstva zdravotníctva v stredu odobrila vláda. (TASR)
15:16 – VERONIKA REMIŠOVÁ: Líderka Za ľudí nepodporila nové opatrenia, ktoré schválila vláda: „Hodiť cez palubu ľudí chránených očkovaním pokladám za veľkú chybu. Traja koaliční partneri prijali opatrenia, v ktorých však nie je akýkoľvek motivačný prvok, ktorý by nabádal ľudí, aby sa dali očkovať. Preto som na vláde hlasovala proti takýmto opatreniam.“
15:12 – RUSKO: Prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že mu bola podaná aj intranazálna vakcína Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 aplikovaná formou nosového spreja.
15:01 – BRATISLAVA: Univerzitná nemocnica Bratislava eviduje aktuálne 4560 plánovaných operácií v rôznych odbornostiach, ako je ortopédia, neurochirurgia, chirurgia a gynekológia, ktoré musela odložiť v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. (TASR)
14:49 – TRETIA DÁVKA: Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) v stredu uviedlo, že podávanie tretej, posilňovacej dávky vakcíny proti koronavírusu by sa malo zvážiť pre všetkých ľudí starších ako 18 rokov, a najmä pre osoby nad 40 rokov. Informovala o tom agentúra Reuters. (TASR)
14:43 – LEVICE: Nemocnica už nemá voľné lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu. (TASR)
14:31 – NEMECKO: Príslušníci nemeckej armády sa budú musieť povinne očkovať proti covidu. (TASR)
14:26 – USA: Spojené štáty zavedú očkovaciu povinnosť pre všetkých cudzincov, ktorí vstupujú do krajiny. (TASR)
14:20 – BORIS KOLLÁR: Predseda parlamentu potvrdil, že vláda sa už dohodla na opatreniach.
14:18 – POĽSKO: V Poľsku pribudlo za posledných 24 hodín 28 380 nových prípadov nákazy koronavírusom a 460 súvisiacich úmrtí. Počet novoinfikovaných tak po prvýkrát od apríla prekonal hranicu 25 000. (TASR)
13:19 – RUSKO: Poprední ruskí lekári v otvorenom liste pozvali v stredu známe osobnosti odmietajúce vakcíny proti koronavírusu, aby sa prišli pozrieť do tzv. covidárií, teda nemocničných oddelení vyhradených pre pacientov s ochorením COVID-19, a na vlastné oči sa presvedčili o dôsledkom súčasnej pandémie. Informovala o tom agentúra AFP.
13:18 – COVIDOVÝ PARADOX: Vzdelaní ľudia dôverujú očkovaniu ako takému najmenej zo všetkých. Vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 však podporujú najviac. Tento tzv. covidový očkovací paradox popísali vo svojej štúdii vedci z brnianskej Masarykovej univerzity a Univerzity Karlovej (UK) v Prahe. (TASR)
13:16 – ŠVÉDSKO: Švédsko odporučilo v stredu podávanie posilňujúcej dávky vakcíny proti covidu pre všetky osoby vo veku od 18 do 65 rokov. Aplikovať ju bude možné po šiestich mesiacoch od druhej dávky. Informovala o tom agentúra AP. (TASR)
13:06 – ŠKOLY: Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) obhajuje otvorené školy. Poukázal na to, že okrem škôl bude možné chodiť aj do práce a pracujúcich je štyrikrát viac ako žiakov, navyše, sú starší a rizikovejší. V tomto prípade poukázal aj na väčšiu mobilitu. Zároveň na sociálnej sieti tvrdí, že v školách je fixná skupina ľudí.
12:50 – FICO: Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) by mal z funkcie odísť a nahradiť by ho mal „tvrdý manažér“. Vyhlásil to šéf Smeru-SD Robert Fico.
12:49 – ARMÁDA: Vyradenie nových vojenských lekárov sa uskutočnilo v stredu v priestoroch Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši. Všetci jedenásti budú okamžite nasadení do nemocníc. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
11:48 – ŠVAJČIARSKO: Vo Švajčiarsku sa v nedeľu uskutoční referendum o zákone týkajúcom sa opatrení proti novému koronavírusu. Pozorovatelia varujú, že môžu dôjsť k eskalácii napätia medzi podporovateľmi a odporcami očkovania. Kampaň pred hlasovaním totiž sprevádza bezprecedentná miera nepriateľských reakcií, hrozieb a dokonca vyhrážok smrťou, ktorým čelia viacerí politici vrátane ministra zdravotníctva Alaina Berseta. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.
11:47 – VLÁDA: Na rokovanie prišiel nečakane predseda parlamentu Boris Kollár, jeho príchodom sa očakáva zasadnutie koaličnej rady.
11:43 – KOMÁRNO: Nemocnica Agel Komárno má situáciu s vývojom tretej vlny pandémie pod kontrolou. Množia sa však prípady veľmi ťažkého priebehu ochorenia COVID-19, na umelej pľúcnej ventilácii končia zatiaľ výlučne nezaočkovaní ľudia. „Hoci nemocnica poskytla súčinnosť pri očkovaní a spolu s tromi očkovacími centrami v kraji zaočkovala už takmer 200.000 ľudí, najnovší vývoj ukazuje, že neočkovaní môžu byť bezprostredne ohrození na živote, najmä tí s inými sprievodnými diagnózami, obézni a diabetici,“ upozornil riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.
11:37 – KONZÍLIUM ODBORNÍKOV: Konzílium odborníkov navrhuje trojtýždňový lockdown pre všetkých na celom Slovensku. Epidemická situácia na Slovensku je podľa nich kritická a dosahuje úroveň humanitárnej krízy. Chorobnosť na ochorenie COVID-19 je podľa nich vyššia ako na vrchole druhej vlny pandémie. Zachovať by sa mala len prezenčná výučba na prvom stupni ZŠ a v materských školách.
11:28 – ŠKOLY: Aktuálne sa v školách prezenčne vzdeláva 82,7 percenta žiakov, dištančným spôsobom 17,3 percenta školákov. V stredu o tom informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. Dáta poskytlo 89,3 percenta škôl.
11:26 – MATOVIČ: “Podporím akékoľvek opatrenia, ktoré budú chrániť zdravie, životy a minimalizovať ekonomické škody,“ povedal pred rokovaním vlády minister financií Igor Matovič.
11:08 – OČKOVANIE: Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 603 391 za predchádzajúci deň pribudlo 4 871 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 338 236 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 387 ľudí. Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 12 398 ľudí, dohromady 315 704.
10:46 – HANDLOVÁ: Senior centrum v Handlovej bude do začiatku decembra v karanténe. Zariadenie zostalo uzatvorené z dôvodu ochrany zdravia klientov a zamestnancov, testy tam totiž odhalili viacero klientov pozitívnych na nový koronavírus. V centre rovnako zostali i zamestnanci. Informovala o tom v stredu hovorkyňa mesta Jana Paulínyová. (TASR)
10:45 – ČESKO: Hlavným indikátorom vážnosti pandemickej situácie sa po očakávanom nástupe novej českej vlády stane kapacita nemocničných lôžok, a to najmä na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V stredu to povedal kandidát na premiéra Petr Fiala na tlačovej konferencii zástupcov koalície Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátov a hnutia STAN, na ktorej predstavili svoj plán na boj proti pandémii. (TASR)
10:44 – USA: Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena bude od 22. januára požadovať, aby boli všetci cudzinci vstupujúci do USA zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním na nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa Bieleho domu. (TASR)
10:37 – PREKROČILI SME KRITICKÚ HRANICU: V nemocniciach už máme 3200 covidových pacientov. Viac ako 83 percent z nich nie je zaočkovaných. Dosiahli sme tak kritickú hranicu a podľa definície v covid automate sme sa ocitli na prahu humanitárnej katastrofy.
Zároveň sme počtom nových pozitívnych prípadov dosiahli rekord pandémie, keď za včerajší deň pribudlo 10 315 prípadov.
10:35 – REMIŠOVÁ: Prísne obmedzenia bez zvýhodnenia ľudí chránených očkovaním by mohli výrazne znížiť motiváciu ľudí očkovať sa, čo by situáciu na Slovensku iba zhoršilo. Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) to uviedla na sociálnej sieti. Zdôraznila, že lockdown iba odsúva obete a utrpenie o niekoľko mesiacov. Jeho jediným cieľom je podľa nej uľahčiť momentálnu situáciu preťaženým nemocniciam.
10:34 – MINISTER OBRANY: Alternatíva bez tzv. lockdownu neexistuje, všetko ostatné je populizmus. Pred rokovaním vlády to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Deklaroval, že na vláde bude hlasovať za návrh pandemických opatrení z dielne ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO).
10:33 – MARTIN: Univerzitná nemocnica v Martine naďalej reprofilizuje svoje klinické pracoviská a navyšuje počty lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19. Aktuálne má na tento účel vyčlenených už 159 lôžok, čo je viac, ako bolo maximum v druhej vlne pandémie.
10:30 – MIKLOŠ: Mikloš tvrdí, že to, že je tu covid, neznamená, že štát nemá riešiť iné akútne problémy. Medzi ne zaradil nízku konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky. Podľa neho Slováci uviazli v pasci stredných príjmov a od roku 2012-2013 už nedobiehame „tých lepších“.
10:11 – TRNAVSKÝ KRAJ: Trnavský samosprávny kraj (TTSK) rozšíri nadchádzajúce víkendové očkovanie v očkovacích centrách prvýkrát počas 3. vlny pandémie aj o piatok (26.11.), keď bude možnosť zaočkovať sa v Trnave, Galante a v Piešťanoch.
Počas soboty (27.11.) sa bude očkovať vo všetkých siedmich okresných mestách a v nedeľu (28.11.) v Trnave. Informoval o tom komunikačný odbor TTSK. Dôvodom je narastajúci záujem o očkovanie, minulý týždeň sa zvýšil dvojnásobne. Na všetkých miestach budú mať registrovaní záujemcovia prednosť pred neregistrovanými. (TASR)
10:08 – LENGVARSKÝ: Hlavný hygienik SR Ján Mikas hovorí, že ideálny by bol tvrdý lockdown pre všetkých, aby sa čo najviac obmedzila mobilita. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský potvrdil, že na vládu ide s návrhom na lockdown.
10:05 – MARTIN: Známy aktivista Miroslav K. podľahol koronavírusu. Informoval o tom Peter Vons, poslanec Národnej rady SR za OĽANO a mestského zastupiteľstva v Martine.
10:04 – MAĎARSKO: Maďarská vláda rozosiela e-maily, v ktorých vyzýva občanov, aby sa nechali zaočkovať aj treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Mailovú výzvu dostávajú obyvatelia zaregistrovaní na očkovanie proti covidu, informoval v stredu spravodajský server portfolio.hu. (TASR)
10:00 – NOVÉ PRÍPADY PCR: Včera pribudlo 10 315 pacientov s COVID-19 na základe pozitívneho PCR testu, z nich takmer 72 percent nebolo zaočkovaných. Najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Trnavskom.
ANTIGÉNOVÉ TESTY: Pozitívny antigénový test malo 2058 ľudí, viac ako 73 percent z nich nie je zaočkovaných.
NEMOCNICE: V nemocniciach sme dosiahli kritickú hranicu 3200 hospitalizovaných pacientov. Na JIS je 288 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 269 osôb. Viac ako 83 percent z hospitalizovaných pacientov s COVID-19 nie je zaočkovaných.
09:41 – MAĎARSKO: V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 12.637 nakazených novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších 176 pacientov. Informoval o tom v stredu maďarský operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu
Aj vďaka vám môžeme pracovať na odhaľovaní prešľapov mocných a prinášať vám najaktuálnejšie spravodajstvo, ktoré je overené faktami. Podporte našu prácu aj vy a získajte ZADARMO až dve knihy z našej redakcie.
09:03 – CESTOVNÝ RUCH: Návštevnosť hotelov a penziónov v septembri medziročne rástla o takmer 17 %, ale naďalej bola o štvrtinu nižšia ako pred pandémiou.
Celkový medziročný rast ovplyvnil najmä vyšší počet zahraničných hostí, ktorí sa v septembri 2021 podieľali na celkovej návštevnosti viac ako 26 %. Aj keď to bol najvyšší podiel od začiatku pandemického obdobia, stále sú ich počty nízke, nedosiahli ani polovicu predkovidového obdobia (september 2019). Informuje štatistický úrad SR.
09:00 – LIEČBA: Ministerstvo zdravotníctva SR upozorňuje pacientov v domácej liečbe ochorenia COVID-19, aby nepodcenili hrozby tohto ochorenia. Po pozitívnom teste na ochorenie je nevyhnuté kontaktovať svojho všeobecného lekára. To treba urobiť aj v prípade, že nepotrebujete PN. S lekárom konzultujte Váš aktuálny zdravotný stav a spôsob liečby.
08:14 – POLÍCIA SR: Za ostatný týždeň skontrolovalo viac ako 12 tisíc policajtov viac ako 30 100 osôb. Najviac priestupkov a správnych deliktov bolo zaznamenaných opäť v Prešovskom kraji, Košickom a Banskobystrickom, najmenej v Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Informuje o tom polícia na svojej stránke.
08:07 – NEMECKO: Nemecko za uplynulých 24 hodín zaznamenalo rekordných 66.884 nových prípadov nákazy koronavírusom (27-percentný nárast oproti minulému týždňu) a 335 súvisiacich úmrtí. Vyplýva to z údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI) zverejnených v stredu ráno, informuje agentúra DPA.
07:29 –OČKOVANIE BEZ REGISTRÁCIE: Aktuálny zoznam vakcinačných miest a termínov, kedy bude očkovanie dostupné aj záujemcom bez registrácie nájdete na stránke ministerstva.
06:22 – ČESKO: V utorok odhalili testy v Česku rekordných 25 864 nových prípadov, čo je najviac za deň od začiatku pandémie. V nemocniciach je 5652 ľudí, z toho 799 je v ťažkom stave. Rekordná je aj týždenná incidencia. (ČT24)
06:01 – RUSKO/ MAĎARSKO: Rusko a Maďarsko sa dohodli na vzájomnom uznávaní potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, informovala v utorok agentúra Interfax s odvolaním sa na ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. (TASR)
06:00 – NOVÉ OPATRENIA: Nové opatrenia, ktoré majú pomôcť preťaženým nemocniciam a motivovať k očkovaniu proti COVID-19, má v stredu prerokovať vláda. Avizovali to v utorok viacerí predstavitelia koalície s tým, že potvrdili predbežnú dohodu z koaličnej rady. Neprezradili však, či pôjde o tvrdý lockdown alebo iba sprísnenie súčasných opatrení bez úplného uzavretia krajiny. To by malo byť zrejmé až po rokovaní kabinetu.
Našim podporovateľom, ktorí si aktivujú službu Aktuality PLUS alebo si ju predĺžia na rok, ako poďakovanie venujeme ZADARMO exkluzívny balíček – knihu podpísanú autorom Petrom Bárdym, hrnček, zápisník a tašku Aktuality.sk.
Pridajte sa k našej komunite, ktorá bojuje za spravodlivý a slušný štát, a podporte prácu našej redakcie. Teraz k nej navyše môžete získať až dve knihy úplne ZADARMO.
Zostante v obraze, všetky dôležité novinky vám zašleme na váš e-mail.
Aktivujte si službu a dostávajte upozornenia na najdôležitejšie správy dňa

source