Vyskúšajte náš nový exkluzívny obsah Aktuality Navyše a užívajte si obsah bez reklám spolu s ďalšími benefitmi.
– Premiér Eduard Heger pripustil možné sprísnenie opatrení, lockdown aj povinné očkovanie seniorov
– Vláda prijala nový covid automat, Heger hovorí o lockdowne pre nezaočkovaných
– Vláda schválila sprísnenie opatrení. SaS sa zdržala hlasovania, s odôvodnením, že nechcela, aby prísnejšie opatrenia platili aj pre zaočkovaných
– Od pondelka 22. novembra bude 54 okresov v čiernej farbe
Včerajšie dianie sme sledovali tu
19:42 – OČKOVANIE SENIOROV: Ministerstvo spravodlivosti SR pri otázke zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 ústavnoprávnu prekážku nevidí. Potvrdil to hovorca MS Peter Bubla. (TASR)
19:34 – ZA ĽUDÍ:Povinné očkovanie sú zatiaľ teoretické úvahy. Pred zavedením povinného očkovania uprednostňujeme systematické zvýhodňovanie zaočkovaných ľudí. Uviedlo to tlačové oddelenie strany Za ľudí. (TASR)
19:13 – NEŽIADÚCE ÚČINKY: Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili v súvislosti s očkovaním proti koronavírusu k strede (17. 11.) 9027 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1125 z nich ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe. (TASR)
18:23 – BANSKÁ BYSTRICA: Na dlažbe banskobystrického Námestia SNP pribudli v sobotu tisíce bielych krížov. Symbolizovať majú spomienku na ľudí, ktorí na Slovensku podľahli ochoreniu COVID-19. Pietnu akciu organizovalo v rámci Noci divadiel Bábkové divadlo na rázcestí (BDNR). (TASR)
18:21 – OČKOVANIE SENIOROV: Skoro 82 percent hospitalizovaných nie je plne očkovaných. Preto je na mieste či už sprísnenie opatrení alebo aj otázka povinného očkovania napríklad starších ľudí. Na sociálnej sieti to uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS). (TASR)
18:20 – KOMENTÁR: Covidový zápisník Vlada Goffu: Ako mi vypadali vlasy a ako mi možno dorastú.
18:19 – MARTIN: Situácia v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) je veľmi vážna, umelé pľúcne ventilácie (UPV) má obsadené na sto percent. Celková obsadenosť lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 v UNM je 88 percent. Po návšteve martinskej nemocnice to v sobotu oznámil premiér Eduard Heger (OĽaNO). (TASR)
17:35 – DÁTA BEZ PÁTOSU: Seniori nad 60 rokov reprezentujú 90 % úmrtí a dve tretiny pacientov. Z dnešných 3000 ich je 2000. Nezaočkovaných je z nich 80%. To je 1600, píšu na sociálnej sieti Dáta bez pátosu.
17:32 – PROGRESÍVNE SLOVENSKO: Aktuálna pandemická situácia už neumožňuje krajine čakať a váhať, Slovensko musí čo najskôr zaviesť povinné očkovanie pre celú dospelú populáciu. V stanovisku to uviedol riaditeľ komunikačného oddelenia mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Radovan Choleva. (TASR)
17:30 – PETER KRESÁK: V situácii, v ktorej sa Slovensko v súčasnosti nachádza, je povinné očkovanie nielen možné, ale aj potrebné a ústavne konformné. Uviedol to ústavný právnik a bývalý politik Peter Kresák.
„Mám pri tom na mysli najmä pozitívny záväzok štátu chrániť životy a zdravie svojich občanov. Či je lepšie plošné povinné očkovanie alebo očkovanie podľa vekovej skupiny, je odborná otázka, na ktorú musia odpovedať odborníci,“ vysvetlil Kresák. (TASR)
17:15 – VLADIMÍR LENGVARSKÝ: Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) pripustil, že v prípade nutnosti sa pacienti s ochorením COVID-19 budú prevážať do zahraničia. Ako potvrdil v sobotu v Martine, Slovensko už dostalo ponuku z Európskej únie. Zatiaľ však SR situáciu zvláda. (TASR)
17:13 – CHORVÁTSKO: Niekoľko tisíc ľudí z celého Chorvátska pricestovalo v sobotu do Záhrebu na protest proti povinným covidpasom a platným epidemiologickým obmedzeniam. Mestská polícia v Záhrebe v uviedla, že protest nebol ohlásený, informovala agentúra HINA. (TASR)
16:54 – OČKOVANIE SENIOROV:Politici sa vyjadrili k téme povinného očkovania seniorov.
16:52 – IRÁN: Krajina v sobotu oznámila, že proti koronavírusu je plne zaočkovaných už 44 miliónov jeho obyvateľov, čo je viac ako polovica iránskej populácie. Irán je pritom krajinou Blízkeho východu, ktorú pandémia koronavírusu zasiahla najviac, informovala agentúra AP. (TASR)
16:51 – HOLANDSKO: Demonštranti protestujú proti sprísneniu pandemických opatrení v Rotterdame.
Príspevok, ktorý zdieľa Rose Warfare 🌹 (@rose.warfare)
16:49 – CHORVÁTSKO: Krajina zaregistrovala za posledných 24 hodín 65 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 a 5614 nových prípadov infekcie, informovali v sobotu tamojšie zdravotnícke úrady. (TASR)
16:35 – RAKÚSKO: Na protestoch proti novým vládnym opatreniam v boji proti koronavírusu sa v sobotu vo Viedni zúčastnilo približne 30 000 ľudí, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na aktualizované odhady rakúskej polície. (TASR)
16:33 – TALIANSKO: Lyžiarske strediská na severe Talianska sa po niekoľkých mesiacoch, keď museli byť uzavreté pre pandémiu koronavírusu, znovu otvárajú na tohtoročnú zimnú sezónu. Ich majitelia sa však obávajú, že zhoršujúca sa epidemiologická situácia v Európe by mohla spôsobiť opätovné zavedie nových reštriktívnych opatrení, informovala agentúra Reuters. (TASR)
16:05 – ŠVÉDSKO: Nezamestnanosť vo Švédsku klesla v októbri pod 8 % a dostala sa na najnižšiu úroveň od začiatku pandémie. Situácia sa zlepšila aj medzi mladými ľuďmi, v tejto vekovej kategórii je však miera nezamestnanosti naďalej vysoká. (TASR)
16:00 – SMER: Opozičný Smer-SD urobí všetko preto, aby povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 nikdy neprešlo. Predseda strany Robert Fico to uviedol vo videu na sociálnej sieti. Reagoval tak na sobotné vyjadrenia premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), podľa ktorého by cestou z pandémie mohlo byť povinné očkovanie pre ľudí nad 65 rokov. (TASR)
15:38 – OČKOVANIE:Záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 rastie. Počas piatka (19. 11.) sa prvou dávkou vakcíny dalo zaočkovať najviac ľudí za posledné štyri mesiace. Uviedlo to Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti. (TASR)
15:20 – RAKÚSKO: Vo Viedni protestujú ľudia proti sprísneniu pandemických opatrení. (TASR)
15:11 – OČKOVANIE SENIOROV: Povinné očkovanie vybraných skupín obyvateľstva proti ochoreniu COVID-19 je v niektorých krajinách už realitou. Diskusie o tejto téme sa uskutočňujú na expertnej úrovni už i na Slovensku. Potvrdila to hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. (TASR)
15:09 – NEMOCNICE: V popradskej nemocnici, ktorú dnes navštívil premiér Eduard Heger a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, musia odkladať operácie, ktoré uz raz boli odložené. Na preplnené nemocnice už doplácajú aj pacienti, ktorí sa dali zaočkovať, no pre vysoký počet pacientov s ochorením Covid-19 sú im odkladané plánované zákroky, upozorňuje ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.
14:45 – ÚVZ: Režim kompletne zaočkovaných osôb sa od pondelka (22. 11.) mení na režim OP (očkovaný/prekonaný). Znamená to, že osoby, ktoré prekonali COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami, budú mať rovnaké možnosti ako kompletne zaočkované osoby. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. (TASR)
14:21 – WHO:Svetová zdravotnícka organizácia v sobotu vyjadrila „veľké“ znepokojenie v súvislosti so šírením nákazy koronavírusom v Európe, ktorá zápasí s ďalšou vlnou pandémie.
Regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge v rozhovore pre britskú stanicu BBC varoval, že do marca by na starom kontinente mohlo dôjsť k ďalším približne 500 000 úmrtiam na ochorenie COVID-19, ak sa neprijmú príslušné opatrenia vrátane nosenia rúšok. (TASR)
14:17 – HREBIENOK:Katedrála z ľadu na Hrebienku má symbolizovať koniec doby pandémie a nový začiatok.
13:30 – UKRAJINA:Počet potvrdených prípadov infekcie koronavírusom na Ukrajine sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 18 250 na celkových 3 322 308. Vyplýva to zo sobotňajších údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO). (TASR)
13:29 – HOLANDSKO: Primátor Rotterdamu Ahmed Aboutaleb v sobotu odsúdil násilnosti, ku ktorým došlo v tomto prístavnom meste na piatkovom proteste proti sprísneniu protipandemických opatrení. Sedem osôb na mieste utrpelo zranenia. Informovala o tom agentúra Reuters. (TASR)
13:18 – HLAS:Strana zásadne odmieta povinné očkovanie. Iniciovaním povinného očkovania proti Covidu zapaľuje premiér Eduard Heger v slovenskej spoločnosti rozbušku, ktorá môže mať nedozierne následky, reaguje v stanovisku predseda strany Hlas Peter Pellegrini na výrok premiér Eduarda Hegera.
12:49 – BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ: V stredných školách, ktorých zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), je aktuálne pre ochorenie COVID-19 v karanténe 162 tried. Dištančne sa tak vzdeláva 3784 žiakov. Uviedla to hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková. (TASR)
12:45 – EDUARD HEGER:Premiér v relácii Sobotné dialógy pripustil možné sprísnenie opatrení, lockdown aj povinné očkovanie seniorov.
12:26 – OČKOVANIE SENIOROV: Premiér Eduard Heger vidí cestu v boji s pandémiou v povinnom očkovaní seniorov. Uviedol, že diskutuje s odborníkmi o právnych možnostiach tohto kroku.
12:22 – EDUARD HEGER: Máme enormné množstvo nezaočkavaných v nemocniciach a preto by opozícia mala prestať v boji proti vláde, ale mala by začať zápasiť s pandémiou, uviedol premiér Eduard Heger v relácii RTVS Sobotné dialógy.
12:16 – COVID AUTOMAT: Na umelých kúpaliskách, vo wellness zariadeniach či v kúpeľoch je v červených, bordových a čiernych okresoch od pondelka 22. novembra možný iba režim OP. Vstup sa teda umožňuje očkovaným proti COVID-19 a tým, ktorí ochorenie prekonali. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. (TASR)
12:15 – COVID AUTOMAT: Svadby, oslavy, večierky či iné podujatia v prevádzkach verejného stravovania nebude možné uskutočniť od pondelka 22. novembra ani v režime OTP (očkovaný/testovaný/prekonanie ochorenia). Týka sa to červených, bordových aj čiernych okresov. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. V režime základ, teda bez ohľadu na test či očkovanie, nie je možné podujatia organizovať ani v jednej z farieb COVID automatu. (TASR)
11:53 – AUSTRÁLIA: Proti povinnému očkovaniu proti koronavírusu protestovali v sobotu v niekoľkých austrálskych mestách tisíce ľudí. Do ulíc v rovnakom čase zároveň vyšli aj menšie skupiny vystupujúce za očkovanie a opatrenia, pre ktoré sa Austrália stala jednou z krajín sveta s najvyššou mierou zaočkovanosti proti covidu. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP. (TASR)
11:32 – KRAJE: Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (1 628), nasleduje Bratislavský (1 442), Žilinský (1 279), Trenčiansky (1 259), Košický (1 083), Banskobystrický (1 007), Trnavský (899) a Nitriansky (574). Informuje ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.
11:26 – BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ: V zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostalo 17 percent klientov. Uviedla to hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková. (TASR)
11:02 – ČESKO: Predseda Združenia praktických lekárov Petr Šonka pre Českú televíziu potvrdil, že ordinácie lekárov zažívajú v Česku veľký nápor pacientov s respiračnými ochoreniami a mnoho z nim má COVID-19. Čísla naviac rýchlo rastú.
Pripomenul, že jedinou zbraňou voči tomu zostáva stále očkovenie. „Hoci je zcela evidentné, že nakoniec nefunguje tak dobre, ako sme si predstavovali, účinnosť vakcín nie je taká, akú by sme si priali a i dĺžka ich účinku je kratšia. Avšak stále je to jediná zbraň, ktorú máme a stále je pravdou, že očkovaný človek je na tom lepšie ako človek neočkovaný,“ zdôraznil s tým, že apeluje tiež na ohľaduplnosť voči druhým. (ČT24)
10:24 – NOVÉ PRÁVOMOCI: Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti uvádza, že novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia stanovuje regionálnym úradom verejného zdravotníctva počas pandémie COVID-19 nové právomoci. Napríklad, že pri porušení opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR uvedených vo vyhláške bude môcť RÚVZ nariadiť uzatvorenie prevádzky na 30 dní.
10:09 – NOVÉ ČÍSLA: Pribudlo 9171 ľudí s pozitívnym PCR testom, takmer 71 percent z nich nebolo zaočkovaných. Najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji, najmenej v Nitrianskom. Informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Pozitívny antigénový test malo 2542 ľudí, z nich viac ako 72 percent nebolo zaočkovaných.
V nemocniciach sa blížime k zlomovej hranici 3000 pacientov. Je ich len o troch menej. V zdravotníckych zariadeniach je aktuálne s COVID-19 2997 osôb, na JIS je 268 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 256 osôb. Takmer 82 percent z pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.
Prvú dávku očkovacej látky dostalo včera 7310 osôb, spolu ju má 2 573 797 ľudí. Druhú dávku vakcíny dostalo 2362 ľudí, spolu ju má na Slovensku 2 333 636 osôb.
10:00 – NOVÉ PRÍPADY: Za uplynulý deň potvrdili PCR testy 9 171 nových prípadov. Celkovo bolo ukončených 27 267 PCR testov. Pribudlo 37 úmrtí.
Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 sa zvýšil o 52. Celkovo je v nemocniciach 2 997 pacientov.
8:25 – PUBLICISTA: Podobne ako minulý rok aj tohoročná jeseň podľa publicistu Juraja Hrabka postupne dospela k nevyhnutnosti výraznejšieho sprísňovania pandemických opatrení. „Pokazili sme to a vôbec nás nečaká, pôvodne avizovaná, reformná jeseň, ale covidová jeseň. Vlastne už je tu,“ povedal Hrabko v diskusii na TASR TV. Zodpovednosť za vývoj podľa neho nesie vláda.
Za mierne nádejný Hrabko pokladá vývoj zaočkovanosti, kde v posledných týždňoch badať nárast. Zlepšil by však podmienky očkovania, keďže ľudia často stoja v dlhých radoch. (TASR)
8:19 – HOLANDSKO:Polícia spustila v piatok večer varovnú streľbu a použila vodné delo počas demonštrácie proti sprísneniu pandemických opatrení v Rotterdame. Najmenej dve osoby na mieste utrpeli zranenia. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters. (TASR)
8:16 – ČESKO:Laboratóriá v Česku potvrdili v piatok 22 936 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný nárast v krajine od vypuknutia pandémie. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva zverejnených v sobotu ráno. (TASR)
8:13 – VLÁDA: Vláda sprísňuje protipandemické opatrenia, lebo si to vyžaduje rýchlosť šírenia nákazy a osobitne situácia v extrémne preťažených nemocniciach. Keď sa situácia zlepší, uvoľnia sa aj protipandemické opatrenia, čo sa potom bude týkať aj športových súťaží. Hovorkyňa predsedu vlády SR Eduarda Heger Ľubica Janíková to pre TASR uviedla v reakcii na kritiku i žiadosť profesionálnych futbalových i hokejových klubov, aby sa prehodnotili vo štvrtok prijaté sprísnené protipandemické opatrenia (TASR).
Tento článok môžu vďaka našim podporovateľom čítať všetci zadarmo. Pridajte sa k nim teraz aj vy a získajte mnoho benefitov.
Zostaňte v obraze, všetky dôležité novinky vám zašleme na váš e-mail.
Aktivujte si službu a dostávajte upozornenia na najdôležitejšie správy dňa

source